ZONGULDAK:
Bunlar çıldırmış olmalı

Bunlar çıldırmış olmalı 

Orman Bölge Müdürlüğünün gençleştirme gerekçesiyle, içinde yüz yıllık ağaçların da bulunduğu ormanda kesim kararı alması Adaköy halkını şaşkına çevirdi. 

Çaycuma’nın Perşembe beldesine bağlı Adaköy halkı, köylerinin hemen yanında bulunan ve içinde “anıt ağaç” sayılabilecek nitelikte ağaçlar bulunan ormanda, “gençleştirme” adı altında kesim kararı alınmasına isyan ediyor.  Köylüler doğal hayatın bozulması kadar, hayvanları için otlak olarak kullandıkları bir alanın da ortadan kalkmasından endişe ediyor. Kesim yapılacak yaklaşık 400 dönüm orman, dişbudak ve çınar ağaçlarından oluşurken, dört kişinin yan yana kucaklamakta zorluk çektiği pek çok ağacın son derece sağlıklı olmasıyla dikkat çekiyor. TEMA Çaycuma Temsilcisi Seçkin Ünsal, Eğitim-Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol, Eğitim-Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan ve Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk’ün yanındaki bir grup çevre gönüllüsüyle kendilerine yaptığı ziyarette endişelerini dile getiren köylüler, kararın geri alınarak, çalışmaların derhal durdurulmasını istiyor.

 

KESİM KARARI AKILLA AÇIKLANABİLİR GİBİ DEĞİL

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, “Gördüklerimiz karşısında adeta şaşkına döndük. Dişbudak ve çınar ağaçlarından oluşan son derece sağlıklı bir orman, salt kerestesi nedeniyle kesilmeye kalkıyor. Ormanları korumakla görevli Orman Bölge Müdürlüğünün böyle bir kararın altına imza atması, akılla açıklanabilir gibi değil. Bu akıl tutulması da değil, bir çıldırma halidir. Köy halkıyla konuştuk, en yaşlıları dedelerinin bile bu ağaçların ne zaman dildiğini hatırlamadığını söylüyor. Yol üstünde birkaç yıl önce aynı gerekçeyle kesilen bir orman arazisi gördük. 3 yılda çalı bile bitmemiş. Burada anıtsal nitelikte ağaçlar var. Kesilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Hukuki ve idari her türlü yolu deneyerek kesimi engelleyeceğiz” dedi.

 

YABANIL HAYAT DA SON BULACAK

TEMA Çaycuma Temsilcisi Seçkin Ünsal ise, “Böylesine sağlıklı bir ormanın kesilecek olması insanı hayrete düşürüyor. Bu nitelikte bir ormanın oluşması için yüzlerce yıl geçmesi gerekiyor. Ormanlar, altındaki bitki örtüsü ile birlikte bir ekosistemi oluşturuyor. Bu ekosistemde, birçok canlı yaşıyor. Kesim yalnızca ağaçların yok olması değil, bu canlıların da hayatının son bulması anlamına geliyor. Bu kabul edilemez. Bu katliamı hep beraber mücadele ederek durduracağız. Adaköy halkının yanındayız. Bu ağaçlar yalnızca bu köylerin değil tüm Çaycuma’nın oksijenini sağlıyor. Bu nedenle, tüm Çaycuma halkını duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

 

BİZİ ADAM YERİNE KOYUP AÇIKLAMA YAPAN YOK

Doğa gönüllülerinin ziyaretinden memnuniyet duyduklarını söyleyen köylüler, “Buralara birileri gelip, ölçüm yapıyor, ağaçlara işaret vurup gidiyor. Bizi adam yerine koyup doğru düzgün açıklama yapan yok. Biz burada iyi kötü hayvancılık yapıyoruz. Hayvanlarımız ahırda tutmuyoruz. Serbest bırakıyoruz, onlar da buralarda otluyor. Ormanın kesilmesi durumunda, bunu da yapamayacağız. Az ileride aynı şekilde kesim yaptılar, ’diktik’ dedikleri ağaçlardan bir tanesi bile büyümedi. O gür orman, bomboş bir arazi oldu. Aynısını burada yapmaya kalkıyorlar. Bu ağaçların ne zaman dikildiğini dedelerimiz bile bilmiyor. Köyümüzün en değerli varlığı olan ormanımızın yok edilmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz” dedi. Ziyaret sırasında, kesimin durdurulması için ilgili mercilere müracaat edilmesi, ardın da gerekirse İdare Mahkemesi’nde dava açılması kararı da alındı. (Aykut KARA)

 


 Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Tophane Operasyonunda 4 Tutuklama

Haberi Oku