ZONGULDAK:
BUYRUN DARAĞACINA!

Ankara kulislerinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) devredileceği konuşuluyor

BUYRUN DARAĞACINA!

Hükümet tarafından gözden çıkarılan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın “Yeniden yapılanmaya gideceğiz” dediği Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü’nün (TTK), merkezi Ankara’da olan Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TKİ) bağlanacağı iddia edildi. Güvenilir kaynaklara göre yazı geçtiğimiz hafta TTK Genel Müdürlüğü’ne ulaştı. Aylardır Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü’ne Genel Müdür, Yönetim Kurulu Üyesi ve Daire Başkanı atamalarının yapılmayışı da iddiaları güçlendiriyor. İddiaya göre hükümet önce Karadon Müessesesi’ni özelleştirecek ardından TTK Genel Müdürlüğü kendinden lav olacak. Kalan işletmeler TKİ’ye devredilecek.

ERDOĞAN DA ÖZELLEŞTİRİLECEĞİNİ SÖYLEDİ

Öte yandan dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, devlet madenlerinin özelleştirilmesiyle ilgili şunları söyledi: “Biz kendi rezervimizi eritmek için ne gerekiyorsa bunu yapacağız. Çorlu’dan Şırnak’a kadar kömürle dolu. Biz önce bu kömürlerimizi eritelim. Bunların üzerinde çalışalım. Öyleyse biz kararlı bir şekilde bu adımı atacağız. Biz yenilenebilir kaynaklarımızla birlikte kömür ve nükleer kaynakları da etkin bir şekilde kullanabildiğimizde cari açık sorununun üstesinden kolayca gelebilme imkanına sahibiz.” Erdoğan’ın açıklamaları Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun özelleştirilme iddialarının doğruluğunu perçinledi.  

“YERÜSTÜNDE OLMAZSA YER ALTINDA EYLEM YAPARIZ”

TTK üst düzey kaynaklarından ve sendikacılardan alınan bilgiye göre hükümet özelleştirme kararı alıp TTK’yı TKİ’ye bağlarsa maden işçileri yer altında eylem yapacak. Olağan Üstü Hal (OHAL) nedeniyle toplu gösteri ve eylemlerin yasak olması sendikayı farklı eylem yöntemlerine itiyor. İşçiler OHAL nedeniyle yer üstünde eylem yapmalarına müsaade edilmezse, kendilerini çalıştıkları madenlere kilitleyeceklerini, geri adım atılana kadar madenlerden çıkmayacaklarını söylediler. Halkın Sesi’ne konuşan AKP İl Başkanı Zeki Tosun ise şuana kadar kendilerine bu yönde bir bilgi gelmediğini belirterek, “Konuyla ilgili Enerji Bakanlığı Müsteşarı Zonguldak’a sık sık geliyor. Bakanımızın da söylediği gibi yeni bir yapılanmaya gidilecek. Sendika ve TTK yönetimi görüşülecek ve daha sonra bir rapor hazırlanacak. Bizde biran önce bir çözüm bulunup herkesin rahatlamasını istiyoruz. TTK Genel Müdürü, yönetim kurulu üyeleri ve daire başkanlarının atamalarının da önümüzdeki 1 ay içinde yapılması bekleniyor” dedi.

(Umut ERSES)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Tophane Operasyonunda 4 Tutuklama

Haberi Oku