ZONGULDAK:
ÇATES, REVİZYONA GİDİYOR
Zonguldak’ın Kilimli İlçesine bağlı Çatalağzı Beldesi’nde faaliyet gösteren Çatalağzı Termik Elektrik Santrali’nin (ÇATES) bacalarında filtre bulunmadığı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üretiminin durdurulmasından sonra gözler tesiste çalışan yaklaşık 450 kişinin durumuna çevrildi.

Şirketin işçilere karşı duyarlı bir yaklaşımı söz konusu. Edinilen bilgilere göre, ÇATES çalışanlarının kesinlikle mağdur edilmemesi konusu şirketin öncelikli hedeflerinden biri. Şirket süreci dikkatle takip ediyor, yasalara ve devlete karşı sorumluluklarını öncelikli tutuyor. Santral kapandı diye hemen işçileri çıkarmak yerine gerekli revizyonları gerçekleştirerek tekrar iş başı yapmanın planlarını yapıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üretimi durdurulan Çatalağzı Termik Elektrik Santrali’nin (ÇATES) 1-2 ay içinde tekrar üretime geçirilmesi hedefleniyor. Şirketin bu konudaki yaklaşımını şöyle özetlemek mümkün.

Çatalağzı Termik Santralinda, bacalardan çıkan tozu tutan elektrostatik filtreler mevcut olup sürekli olarak çalışıyor. Toz salınımı konusunda bir sorunumuz yok ve mevzuatın altında.

Santralde kalorisi yüksek, düşük kükürt içeren taşkömürü kullanılmaktadır. Bu nedenle, kükürt dioksit (SO2) oranı düşük olup emisyon değerleri kabul edilebilir düzeydedir. Karbon monoksit oranları da revizyon çalışması sonucu normal değerlere çekilecek. Çevre için gerekli olan kül depolama sahası ise yakında faaliyete geçmiş olacak.

Şirket yukarıda özetlenen bakış açısıyla daha kalıcı çözümler için yasa ve yönetmelikler çerçevesinde hareket etmek kararlılığında. Çünkü, santralin revizyonu ve emisyon değerleri için ciddi bir süreç yürütülmekte.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Oğuz 8 ay önce

Kına yakın. Aç kalında aklınız basınıza gelsin calıstıgınız butun maden sirketleri komuru catese veriyo maaslarınızı catesin sayesinde aliyosunuz nankörler ama müstahaktır size

Misafir Avatar
Halk 8 ay önce

Pazarda markette satılan gıda ürünlerinin çoğu Kanserojen (işlenmiş gıdalar) soluduğumuz hava da Kanserojen yaşasın İlaç Sektörü

Misafir Avatar
Muzaffer 8 ay önce

Karbon monoksit oranları da revizyon çalışması sonucu normal değerlere çekilecek. Diyor demek ki bu zamana kadar Zonguldak ı zehirlediniz. Yazık gerçekten

banner228

Karakuş CORONAYA YAKALANDI

Haberi Oku