ZONGULDAK:
ÇAYCUMA OSB'DE YATIRIMCI YER, İŞSİZLER İŞ BEKLİYOR!
Çaycumalılar Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi'ne(OSB) yatırım yapmak isteyen işadamlarına euro cinsinden kira istenmesine tepki gösterdi. OSB'ye kurulacak fabrika ile gurbete giden gençlerin köyüne geri döneceğini ifade eden Çiloğlu, bölgeye yatırımların engellendiğini savundu.

Yatırımların engellenmesine Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve milletvekillerinin müdahale etmesini isteyen Çiloğlu, şunları söyledi:

"Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ZONSİAD) Genel Başkanı Nejdet Tıskaoğlu ve Zonguldaklı iş insanlarımız dernek olarak "EVE DÖNÜŞ" projesi başlattı. Dernek Başkanı Sayın Tıskaoğlu’nu, dernek yönetim kurulunu ve dernek üyelerini kutluyorum. Zonguldak yıllardır böyle bir hamlenin özlemini duyuyordu. Çünkü Zonguldak’ta ailelerin çoğu parçalanmış durumdadır. Genelde anne baba köyde, gençler ise iş nedeniyle gurbettedir. Bu gençlerimiz Zonguldak’ta iş bulabilseler göç etmeyecek aileler parçalanmayacak kendi topraklarında daha huzurlu yaşayacaklardır. Bu anlamda bu projeyi önemsiyoruz.
Projenin ilk hamlesi olarak sayın Tıskaoğlu kendisi Çaycuma OSB’ye yatırım yaparak örnek olmak istemiş. Hatta kendisi ile birlikte bir tekstilci iş adamı arkadaşını da beraberinde getirmiştir. Bu hamle de halkımız nazarında takdirle karşılandı. Lakin olayın bundan sonrası ise akıllara ziyan!!! Önce Tıskaoğlu kuracağı elektrik kablo fabrikasını bir an önce faaliyete geçirmek için yer kiralamak istemiş. OSB içinde dört fabrikası olan ve buralardan üretim değil kira geliri hedefleyen bir firma ile görüşmüş. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkemizde kiraların Türk Lirası olması talimatına rağmen Tıskaoğlu’ndan Euro cinsinden kira istenmiş üstelik bu kiranın da iki yılı peşin olacak denilmiştir. Bu birinci şok.

"VALİMİZ MÜDAHALE ETMELİDİRLER"

Yanında getirdiği tekstilci arkadaşına ise OSB yönetimi tarafından burada tekstil fabrikası kurulmasına izin vermiyoruz cevabı da ikinci şok olmuştur. Gerekçe bölgede işçi azlığı!!! Oysa köylerimizde işsizlik had safhasındayken ve gurbetteki gençlerimiz geri dönüş hayali kurarken. Ne kadar ilginç değil mi? 
Bu durumlar sonuç olarak büyük bir çelişki değil mi? İnsanların kafasında soru işareti oluşturmuyor mu? 
Çaycuma OSB’de yaşanan bu duruma Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz ve Milletvekillerimiz bir an önce müdahale etmelidirler. 
Özellikle Sayın Valimiz Mustafa Tutulmaz, sıcak kanlılığı, halka yaklaşımı ve sempatisiyle Zonguldak insanının gönlüne girmeyi başarmış olup Zonguldak’ın her platformda gelişmesi, büyümesi için mücadele etmektedir. Bu mücadelesi taktirle karşılarken, bir Zonguldaklı gibi çalışması bizleri mutlu ve memnun etmektedir. 

DÖVİZ CİNSİNDEN KİRA NE DEMEKTİR

Buradan Sayın Valimize seslenmek istiyorum. Döviz cinsinden kira ne demektir? 300 kişilik yatırım yapacak bir yatırımcı bulmuşken yatırımcılarımızı Euro ile niye dövdürüyoruz? 400 kişilik tekstil yatırımı yapacak alan yatırımcıya OSB yönetimi tarafından neden izin verilmiyor? Dolayısıyla bölgemizin gelişimi bazı kişiler tarafından neden engelleniyor? 
Sayın valim iş adamlarımız hazır, çalışacak gençlerimiz ise şimdiden iş başvurusu için sıraya girmiştir. İstanbul, Bursa, Tekirdağ ve diğer illerde yaşayan gurbetçi gençlerimiz geriye dönüş için bir işaret beklemektedir. Sayın Valim, lütfen bu yaraya parmak basın. Bölgeye yeni istihdam alanları kazandıralım. Bölgemize yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımızı küstürüp elimizden kaçırmayalım." (Haber Merkezi)
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Ereğli yolu kapandı

Haberi Oku