ZONGULDAK:
Çaycuma'da Filografi Tekniği Kursu Açılacak

Çaycuma’da Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulunda Filografi Tekniği kursu açılacak.
Bölgenin önemli ve tanınmış Filografi ustası Mustafa Baştan, Çaycuma Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nda Filografi Tekniği kursu açacak. Tekniği anlatan Baştan, "Filografi, Çivi ile telin dansıdır. Filografi, ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatıdır. Filografide, belli örgü teknikleri kullanılarak hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler ve çizgi film karakterleri panolar haline getirilebilmektedir" dedi.
Çaycuma Halk Eğitim Merkezi Müdürü Oktay Aksoy Filografi’nin yapılışını şöyle anlattı:
"İlk olarak sunta üzerine kumaş kaplanıyor, istenilen model,desen fotokopi ile büyütüldükten sonra bunun üzerine aktarılıyor. Daha sonra bu motifleri oluşturmak için tahta panolar üzerine desenin çevresinden fazla uzun olmayan çiviler çakılıyor. Bu çiviler boyanıp vernikleniyor. Ardından altta kalan model kağıdı, iğne ile temizleniyor. Kuruyunca çivilerin arasından çeşitli tekniklerle renkli teller sarılıyor ve önceden tasarlanmış motifler ortaya çıkarılıyor. Bu teller çok ince değil çokda kalın değil, orta kalınlıkta takı yapanlar bilirler takıda kullanılan tellerden, bunun üzerine çalışılacak desen aktarılıyor.Ancak bu tel geçirme de bir ustalık gerektiriyor. Öyle rasgele bütün çivilerden aynı şekilde telleri geçirirseniz hiçbir şey elde edemiyorsunuz. Ayrıca bu tellerin hem sağlam hem kolay temizlenebilir olması ve hem de temizleme esnasında renklerinin solmaması gerekiyor. Gerek tahta panonun ve gerekse kullanılacak tellerin rengi önceden sanatçı tarafından tasarlanıyor. Seçilen renklerin hem birbirine uyumlu olması hem de motifi ortaya çıkaracak şekilde olması gerekiyor. Yani ne renkler birbiri arasında boğulacak ne de çok fazla zıt renkler kullanılarak insan gözü rahatsız edilecek. Burada bütün iş sanatçının yaratıcı yeteneğine ve ustalığına kalıyor."
Filografi Tekniği Kursuna başvurmak isteyen kursiyerlerin Çaycuma Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’na müracaat etmeleri gerektiği, yeterli sayıda başvuru olduğu takdirde kursun en kısa sürede açılacağı bildirildi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

GMİS’ten Yerlikaya’ya plaket

Haberi Oku