ZONGULDAK:
Çaycuma'da Pelement Bezi Yeniden Hayat Bulacak

Çaycuma’nın bir değeri olan Pelemet Bezine işlenmiş olan geleneksel Türk nakışları, Çaycuma Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce yeniden hayat bulacak.
Çaycuma Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından hazırlanan, "Kadınlarımızın Elinde Pelemet Bezi Engel Tanımaksızın Hayat Buluyor Projesi” kapsamında kaybolmaya yüz tutmuş yöremiz geleneksel Pelemet Bezinin tanıtımı, Zonguldak Valiliği İl Özel İdaresi Kültür Bölümü tarafından çekimleri yapılan “Yöresel Değerler Belgesel Filminde” yer alacak. Hazırlanacak belgesel filmin ulusal ve yerel basında yayınlanması planlanıyor.
Açılacak sergiye katılarak incelemelerde bulunan Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özdemir, proje hakkında Çaycuma Halk Eğitim Merkezi Müdürü Oktay Aksoy’dan bilgi aldı. Bölgede kaybolmaya yüz tutmuş Pelemet Bezi ve diğer yerli dokuma çeşitlerinin Çaycuma Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tezgahlarında tekrar hayat bulacağı, öncelik olarak kadınlarımızın kurulacak olan tezgahlarda eğitileceği, Pelemet Bezi üretimin yapılacağı, kadınlara iş imkanı ve istihdamın yaratılacağı belirtildi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

GMİS’ten Yerlikaya’ya plaket

Haberi Oku