ZONGULDAK:
Çaycuma'ya teknopark

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, BEÜ’nün binasını kurmaları halinde Çaycuma’ya bir teknopark kuracağını açıkladı

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Belediye Meclisi toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Basın bürosundan verilen habere göre Bülent Ecevit Üniversitesi’nin ilçeye bir teknopark kurmak istediğini söyleyen Kantarcı, Rektör Özer’in binasınınyapımı konusunda destek istediğinibildirdi. Kantarcı konuya ilişkin açıklamasında, “Sayın Rektör Mahmut Özer bazı sivil toplum kuruluşu başkanlarıyla birlikte, Kaymakam beyi ve beni, Meslek Yüksek Okuluna davet etti. Orada yaptığımız toplantıda, Çaycuma yerleşkesine ikinci bir meslek yüksekokulu kurulacağı müjdesini verdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Yüksekokulunun altı bölümü olacak, binasını da Odalar Birliği yapacak. Şu anda 2.500 olan öğrenci sayısı, kısa zamanda beş bine çıkacak. Sayın rektörümüz, çok önemli bir konuyu daha açtı. Binasının yapımını Çaycumalıların üstlenmesi durumunda, yerleşkeye bir teknopark kurabileceklerini söyledi. Biz önünüzdeki günlerde konuyu değerlendireceğiz. Sayın valimizin gayretleriyle, beş bin dönüm alan üzerine, tarım organize sanayi bölgesinin kurulduğunu da düşünürsek, Çaycuma için son derece olumlu gelişmeler olduğunu söyleyebilirim” dedi.

 

TEKNOPARK NEDİR?

Teknoparklar, üniversiteler, araştırma kurumları ve sanayi kuruluşlarının aynı ortam içerisinde araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını sürdürdükleriorganize araştırma ve iş merkezleri olarak tanımlanıyor. Temel hedefleri arasında, üniversitelerde ortaya çıkan akademik bilgi ve araştırma potansiyelinin teknolojik ürünlere dönüştürülüp ticarileştirilmesi olan teknoparklar, teknoloji transferi için uygun ortam yaratmak, nitelikli kişilere iş ve girişimcilik imkânları yaratarak beyin göçünü önlemek gibi işlevler de üstleniyor. Bölgesel ve ekonomik kalkınmada önemli rol oynayan teknoparklardan ülkemizde, 63 tane bulunuyor. Bakanlar kurulu kararıyla açılan teknoparkların 79 tanesi faaliyette, 14 tanesi gelişim aşamasındadır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

İBRAHİM TIĞ, BAŞKAN BOZKURT’UN BASIN DANIŞMANI...

Haberi Oku