ZONGULDAK:
CHP İl Kongresinde aday sayısını fazla bulan Osman Yayla: PARÇALANARAK BÜYÜME İMKANI YOKTUR!
CHP’nin 2007-2011 tarihleri arasında il başkanlığını yapan Avukat Osman Yayla, il kongresi için aday sayısının fazla olduğunu belirterek, bu durumun dağınıklık ve gruplaşmalara neden olacağını belirtti. Küçük olsun benim olsun anlayışının partiye zarar verdiğini savunan Yayla, çok aday ve çok sesliliği savunanlara ise “O sesler, o muhalif fikirler hizmet yaparken ortaya çıkmalıydı” cevabını verdi.   

Merkez İlçe kongresi öncesinde de benzer açıklamayı yapan Osman Yayla, il kongresi öncesinde de endişelerini yineledi. Yayla, “Aday arkadaşlarımız çok çok fazladır. İsteklere elbette saygılıyız. Endişem dağınıklıktır, guruplaşmalardır. Bunu görüyorum.  Halbuki partiyi, geleceği düşünmek gerekir. Bütün bunlar proje ve hesap işidir. Ne yazık ki bunları göremiyorum. ‘Ben, ben, benle’  olmaz. Böyle bir anlayışla gelecek projelendirilemez. Aksine aynı tas, aynı hamam olur. Bu anlayış bana uymaz. Parçalanarak büyüme imkanı yoktur” dedi. Yayla, kongrede aday olmayacağını da sözlerine ekledi.  

CHP’li Yayla’nın açıklaması şöyle: “Kamuoyumuzun da bildiği gibi 2007-2011 yılları arası partimizin il başkanlığı görevini üstlenmiştim. Bu görevi başarı ile yaptığımızı, aksinin de söylenemeyeceğini düşünüyorum. 10.01.2011 tarihinde de milletvekilliği adaylık gerekçesi ile il başkanlığından istifa etmiştim. Nasip olmadı. Önemli de değil.... Allah sağlık versin. Haksızlıklar da olmadı mı? Tabi ki oldu. Neyse bütün bunlar geride kaldı. Bu günlere geldik. 
Biz görevi bıraktığımızda partinin gerçek manada il bazında oyları 160 bin civarında idi. En son genel seçimin yapıldığı Haziran/2018’de oyların 118 binlere kadar indiğini gördük. Bunun detaylarına inmeyeceğiz. Ayrıca bizim görevden ayrıldığımız tarihten itibaren İL YÖNETİMLERİ BİR TÜRLÜ ASLA ARZULANAN BİÇİMDE ŞEKİLLENEMEMİŞTİR. DEVAMLILIK, BİRLİKTELİK, TUTARLILIK SAĞLANAMAMIŞTIR. DAĞINIKLIK YILLARDIR DEVAM EDEGELMİŞTİR. Seçimler olmuştur. Olmasına da, istenen olmamıştır, olamamıştır. Kimi zaman il yönetimi noktasında parti kayyuma gitmiştir. Kimi zamanlar gelen İl başkanları 1 ay görev yapmıştır. Kimileri 3 ay görev yapabilmişti. vs..... Bence gerçek  o ki   yıllardır il yönetim birimlerinde sıkıntılar hiç bitmemiştir. Örgüt boşluğunun alenen yaşanması, kamuoyunda hissedilmesi, il bazında tüm yapısal uzuvlara da olumsuz yansımıştır... Tabi ki olumsuz bu tablo yerelde partinin kurumsal yapısına, seçimlere, oylardaki düşmelere de diğer etkenlerle birlikte tesir etmiştir.. Umulan tablo görülememiştir. Nitekim Haziran/2018 genel seçimlerini, 31.Mart.2019 yerel seçimlerini yaşadık, gördük. GÖRDÜK DE,  HALEN NEDEN BÖYLE OLDU SORUSUNA, SORUNUNA GELEMEDİK, İNEMEDİK. KONUYU MASA ÜZERİNE BİLE YATIRAMADIK. BU DA AYRI, ÇOK ÖNEMLİ BİR HUSUSTUR. BAŞKA BİR GÜNDEM KONUSUDUR.  
BU BÖYLE GİTMİYOR DEDİLER, TEŞKİLATLARI GEZDİM
 
2011 yılından bu yana geçen zaman diliminde kısaca izaha çalıştığım gibi il yönetiminde yaşananları, seçimlerde gelinen noktayı gören dava ve yol arkadaşlarım bana; " BU BÖYLE GİTMİYOR. GİTMEZ DE...... HADİ PARTİMİZİ KUCAKLAYIP OLMASI GEREKEN ZEMİNE TAŞIYALIM...... "  dediler. Ben de " BANA GÖREV DÜŞÜYORSA BUNDAN KAÇMAM. ANCAK İLÇELERİ, ÖRGÜTLERİ BİR DOLAŞALIM, DURUMU GÖRELİM, BAKALIM, ZATEN GEREKLİ BİLGİ, DONANIM VE TECRÜBEMİZ VARDIR. GEREKEN NE İSE TABİKİ BİRLİKTE YAPABİLİRİZ" dedim.  
             
Bize ihtiyaç duyulduğunu görüp hissettiğim için yola koyulup tüm ilçeleri ve çoğu belediyelerimizi dolaştım. Çok da iyi oldu. Hasret giderdik. Çok sıcak karşılandık. Tüm ilçelerde genelde memnuniyeti fark ettik. Biz de kendimizi gittiğimiz yapısal zeminde ifade ettik. İl bazında üst kurul delegelerine ulaşamadık. Zaman darlığı da etkili oldu. Ancak örgütlerde geçmişi, bu günü, geleceği konuşma imkanı bulduk. Yapılabilecekleri irdeledik. Fikir alış-verişlerinde bulunduk. Destek istedik. 
Hizmet arzusu ile yola çıktığımız bu süreçte il başkanlığına bir çok arkadaşın daha talip olduğunu gördüm. Tabi ki herkesin aday olma hakkı vardır. Bu başka... Ancak ( 6 ) adayın oluşu, adaylıkta istekli oluşları, ısrar etmeleri beni yine önceki Merkez ilçe kongresindeki tavrıma taşıdı. Bu aşamada bir arkadaşımız aday olmayacağını belirtmekle ben de aday olduğumda 5 adayın  olabileceği görülmektedir.  
Bundan önce Merkez İlçe kongresini, o ortamı yaşadık. Sonrasını da görüyoruz. Ne olmuştur? (4) Adayla geçime gidilmişti. Çok üzülmüştüm.  "4 adayın fazla olduğunu, uzlaşı sağlanması gerektiğini, adayın teke indirgenmesini, hatta genel merkezce bile sıcak, kucaklayıcı bir ilgi ile bu uzlaşının sağlanabilineceğini, yoksa neticeten kırgınlıkların, kırılmaların yaşanabilineceğini, bütün bunlarında geleceğe yansıyabileceğini, didişmeye gerek olmadığını.... " ısrarla dile getirmiştim.  Ne oldu? Tabi ki dediklerimiz oldu... 
PARÇALANARAK BÜYÜME İMKANI YOKTUR       

Şimdi aynı şeyi il kongresinde görüyoruz. OSMAN YAYLA olarak aynı görüşteyim. tavrımda değişiklik olamaz. "O zaman öyle idi, ama şimdi böyle... " düşünce tarzı bana yakışmaz. Aday arkadaşlarımız çok çok fazladır. İsteklere elbette saygılıyız. Endişem dağınıklıktır, guruplaşmalardır. Bunu görüyorum.  Halbuki Partiyi, geleceği düşünmek gerekir. Bütün bunlar proje ve hesap işidir. Ne yazık ki bunları göremiyorum. " ben, ben, benle"  olmaz. Böyle bir anlayışla gelecek projelendirilemez. Aksine aynı tas, aynı hamam olur. Bu anlayış bana uymaz. Parçalanarak büyüme imkanı yoktur. 
GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR              

Çok basit bir hesap yapalım. İl yönetimi (28 ) kişidir. (1) kişi de İl başkanı,  eder (29) kişi. (5) aday olsun, 29X5 = 145 kişi sadece asli yönetim sayısıdır. Bir o kadar da yedekler yazımı...... artı  disiplin kurulu asıl ve yedekleri..... Artı kurultay delegeleri, velhasıl hesaplanırsa üst kurul delegelerinin yarısından çok çok fazlasının gruplar halinde çeşitli listelerde yer alması gerekmektedir. Bütün bunlar yazılacak, çizilecek. Bu arada kırılmalar, dökülmeler, küslükler,  ve sair yaşanacak nahoş şeyler.... Bütün bunlar hayra alamet oluşlar olamaz. BUNCA DAĞILMAYA GEREK YOKTUR. GÜN BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ OLMALIDIR. Kimse bunları düşünmüyor. Adamcılıkla, hep ben ve bencilikle, küçük olsun önemli değil benim olsun anlayışı ile hayırlı bir yere, istenene varılamaz. Biz bu oluşlara gelemeyiz. 

Gerçekleri elbette dile getirmeye, konuşmaya devam edeceğiz. Biz varsak hizmet için var olmuşuzdur. Hiçbir zaman küçük hesaplar peşinde olmadık. Büyük ve genel düşündük. Beldemizi ve Ülkemizi düşündük. Geleceği hesapladık. Ben değil,  biz dedik. Kucaklayıcı olduk. Ağabeyliği yeğledik. Hali ile bunca dağınıklığa gönlüm elvermemektedir. Ayrıca seçim aşamalarında partisi ile birlikte olmayanların kongrelerde cirit atmalarını da hazmetmek mümkün değildir. Partililerin bütün bunları görmesi gerekmektedir. Görmeyenler vicdanlarına hesap vermek zorundadırlar. Bu gibi tabloları görmek de yüreğimi incitmiştir. 
 
BEN ADAY DEĞİLİM

Aday değilim.  Yol arkadaşlarıma, gönül verenlerimize, ziyaretlerimizde bizi  sıcaklığı ile karşılayan herkese çok teşekkür ediyorum. Bazı arkadaşlar "çok aday, çok sesliliktir vs... gibi" kavramlar üzerinde ısrarcı olabilirler. Ben bunlara katılmıyorum. O SESLER, O FİKİRLER MUHALEFET, HİZMET, AKTİF ÇALIŞMALAR NOKTASINDA ÇIKMALI. PROJELER İKTİDAR OLABİLMEK İÇİN ÜRETİLEBİLMELİ, ENERJİLER İKTİDAR OLABİLMEK YOLUNDA HARCANMALIDIR. Elbette herkes fikrini savunabilmeli, eleştirilerini, yapıcı ve gerçeği yansıtır şekilde dile getirebilmeli. Demokrasi noktasında kimsenin sesi kısılmamalıdır. Biz başka bir şey söylüyoruz. Öyle ucuz, sığ siyaset bizim işimiz değil. Tabi ki söylediklerimiz anlayanadır. Biz ağabey olarak yılların birikimi inancı ile fikirlerimizi paylaşıyoruz. 

KONGRE İLİMİZE VE PARTİMİZE HAYIRLI OLSUN

Sayın Genel Merkezimizin de, yöresel olarak önemsediğimiz çoğu konularda duyarsız kaldığını üzülerek görmekteyiz. Küçük illere gerekli önemin verilmediğini hissediyoruz, düşünüyoruz. KÜÇÜĞÜ OLMAYANIN BÜYÜĞÜ DE OLAMAZ... Bu nedenle hassasiyet istemek,  beklemek en doğal hakkımızdır. Zira parti bu şekilde büyüyecektir. Gönül Genel Merkezin Anadolu'ya yayılmasından yanadır. Her il ile çok yakından ilgilenmek gerektiği inancındayız. Bunu görmek istiyoruz.  Yapılacak çok şey vardır. Dileriz iyi hazırlanılır, umulan olur. Bu duygu ve düşüncelerle kongrenin İlimize, Partimize hayırlı olmasını diliyoruz.”    

Şebnem Saka
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Nuri Zeki 8 ay önce

Geçmişte başarılı bir il başkanlığı yapan Sn.Osman Yaylanın yeniden il başkanı adayı olmasından memnuniyet duymuştum , adaylıktan cekilme kararından üzüntü duydum.Yaptiğı açıklamaların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Partide siyasete soyunan kişilerin önce ben değil, biz ve partimiz diyerek işe başlamaları gerekir. Sn.Osman Yayla, örnek bir siyasetçi kimliğiyle görev yapmış, kibirden gururdan uzak herkesin seviyesine inerek sorunlara çözüm getirmeye çalışmiş partide canlanmaya neden olmuştur.

banner228

Deli Hakkı’da Kaza

Haberi Oku