FLAŞ HABER

ZONGULDAK:
Çöküşün itirafı

CHP’li Milletvekili Şerafettin Turpcu’nun verdiği soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet  Müezzinoğlu, itiraf gibi yanıt verdi: “Zonguldak`ta son 3 yılda 29 bin 342 çalışanı olan, 4 bin 616 iş yeri kapandı”

SON NOKTADAYIZ

Bakan Müezzinoğlu`nun verdiği cevabın Zonguldak’ın mevcut durumunun kısa bir özeti olduğunu söyleyen Şerafettin Turpcu, “Son 3 yılda 29.342 çalışanı olan 4.616 iş yeri kapanmış. Sayın Bakan`a kapanan iş yeri sayısının ve sözü edilen iş yerlerinde çalışan sigortalı sayısının Zonguldak’ın ilçelerine göre dağılımı da sorumuştuk ama o sorumuza yanıt verilmemiş. Böyle bir tablo sonrasında Zonguldak’ın göç vermemesi mümkün mü? Bugün Zonguldak olarak, ekonomik buhranla, göç, işsizlik ve zorluklarla yüz yüze geldiğimiz durumun en son noktasındayız.” dedi. 

 Milletvekili Turpcu, 1 Mart 2017 tarihinde TBMM Başkanlığı’na vermiş vermiş olduğu yazılı soru önergesinde, Bakan Müezzinoğlu’na şu soruları yönelmişti. 

- Zonguldak İlinde 2014, 2015, 2016 yıllarında kapanan iş yeri sayısı kaçtır? Kapanan iş yerlerinde çalışan sigortalı sayısı kaçtır? 

- 2014, 2015, 2016 yıllarında kapanan iş yeri sayısı, sözü edilen iş yerlerinde çalışan sigortalı sayısının Zonguldak’ın ilçelerine göre dağılımı nasıldır? 


Bakan Müezzinoğlu bu sorulara şu cevabı gönderdi: 


Zonguldak İlinde 2014, 2015 ve 2016 yıllarında kapanan iş yeri ve iş yerlerinde çalışan sigortalı sayısı aşağıdaki tabloda yer almaktadır. 


2014 yılı, 2 bin 540 işyeri kapandı, 12 bin 779 kişi işsiz kaldı


2015 yılı, bin 265 işyeri kapandı, 10 bin 176 kişi işsiz kaldı,


2016 yılı, 811 işyeri kapandı, 6 bin 387 kişi işsiz kaldı,


Toplamda son üç yılda 4 bin 616 işyeri kapandı, 29 bin 342 işi işsiz kaldı.

Milletvekili Turpcu, Bakan Müezzinoğlu’ndan gelen cevabı şöyle değerlendirdi: “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu`ndan gelen tablo Zonguldak’ın mevcut durumunun da kısa bir özetidir. Son 3 yılda 29.342 çalışanı olan 4.616 iş yeri kapanmış. Sayın Bakan`a kapanan iş yeri sayısının ve sözü edilen iş yerlerinde çalışan sigortalı sayısının Zonguldak’ın ilçelerine göre dağılımı da sorumuştuk ama o sorumuza yanıt verilmemiş. Yanıt verilmiş olsaydı, durumu ilçe bazında daha detaylı şekilde görebilirdik. Kapanan iş yeri sayısının,  işsiz kalan kişi sayısının çok ciddi boyutta olduğunu görüyoruz. Böyle bir tablo sonrasında Zonguldak’ın göç vermemesi mümkün mü? Bugün Zonguldak olarak, ekonomik buhranla, göç, işsizlik ve zorluklarla yüz yüze geldiğimiz durumun en son noktasındayız. Bu gerçeğe rağmen, bu tabloya rağmen halkımız gerek referandumda, gerek önceki seçimlerde iktidara çok cömert davrandı. Ülkenin enerjisi, zamanı ve kamuoyunun ilgisi uzun suredir referanduma odaklandı ama ekonomik sorunlarımızderinleşerek devam ediyor. İktidar ülkeyi içine çeken bu girdaptan kurtulmak için bir reçete sunuyor mu?”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

BJK KONGRE ÜYESİ SELİM ALAN, ÇEBİ’Yİ...

Haberi Oku