ZONGULDAK:
Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93’üncü yıl dönümü kapsamında, Zonguldak Valisi Ali Kaban’ın makamında tebrik kabulünün ardından Gazipaşa Caddesinde tören geçişi düzenlendi. Törene Zonguldak Valisi Ali Kaban, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, İl Jandarma Alay Komutanı Haluk Selvi, yeni Zonguldak İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpcu ve Ünal Demirtaş, Zonguldak Baro Başkanı Kerem Ertem, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, il parti başkanları, daire başkanları, şube müdürleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve Zonguldak halkı katıldı. Törende; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Zonguldak Valisi Ali Kaban ve Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, halkı selamladı.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ BÜYÜK BİR İNANCIN ESERİ OLARAK OLMUŞTUR”

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin başladığını söyleyen Kaban, “ Onun önderliğinde milletimiz ve bağrından çıkan kahraman ordumuzca tüm imkansızlıklara rağmen eşi benzeri görülmeyen büyük bir zafer kazanılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti aziz milletimizin Atatürk’ün önderliğinde onurlu bir yaşam ve aydınlık bir gelecek için yürütülen ve zaferle taçlandırılan bu bağımsızlık mücadelesi sonucunda kurulmuştur. Vatanın bağımsızlığı istiklal ve hürriyeti için birçok cephe de yürütülen kahramanca mücadelede binlerce şehit vererek çok zor şartlar altında kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın ardından Cumhuriyetimizin kurulması ve ilan edilmesi, tarihin kaydettiği ender başarılardan birisi olmuş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti de büyük bir inancın eseri olarak olmuştur” dedi.

“ÜLKEMİZİN KADERİ DEĞİŞMİŞ”

Kaban konuşmasında Cumhuriyetle başlatılan gelişme ve kalkınma hamlesi ile ülkemizin kötüye giden yazgısının tamamen tersine döndüğünü belirterek, “Ülkemizin kaderi değişmiş; gelişen, kalkınan bağımsız, güçlü bir devlet konumuna gelinmiş, Cumhuriyet tüm ulusumuzu kucaklamış ve vatandaşlarımız eşit haklarla donatılmıştır. Geride bıraktığımız 93 yılda yurdumuz baştanbaşa imar edilmiş her alanda büyük bir gelişme ve dönüşüm sürecine girilmiş, Önemli başarılar ve mesafe kat eden ülkemiz, geleceğe güven ve umutla bakarak dünyanın modern, çağdaş, gelişmiş ülkeler arasında yerini almıştır” diye konuştu.

“SONSUZA KADAR YAŞAYACAKTIR”

Cumhuriyetin gelişmeye ve ilerlemeye açık bir yönetim şekli olduğunu ifade eden Kaban, “Cumhuriyet çalışmak, ilerlemek, yükselmek, milli birlik ve beraberlik ruhu içinde bir arada yaşamak demektir. Cumhuriyet ülkemizi aydınlık yarınlara en sağlam ve güçlü bir şekilde taşıma azmi, inancı, kararlılığı demektir.  İşte bu nedenle geleceğe umutla bakabilmek ve güvenle ulaşabilmek ancak vatanımızı ve Cumhuriyeti birlik ve beraberlik içerisinde korumak, kollamak, gözetmek ve yaşatmakla mümkün olacaktır. Çok büyük kahramanlık ve fedakarlık örneği sergilenen Kurtuluş Savaşı sonucunda kazanılan Cumhuriyetimiz, yüce milletimizin ve sevgili gençlerimizin omuzlarında ve güvencesinde sonsuza kadar yaşayacaktır” şeklinde konuştu.

“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ BOZMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEKTİR”

Ülkemizin birlik ve beraberliğini kimsenin bozamayacağını bir kez daha hatırlatan Kaban, “Türkiye Cumhuriyeti ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü sağduyulu vatandaşlarımız sayesinde, birlik ve beraberlik mücadelesi ile sonsuza dek koruyup kollayacak, yurdumuzun her bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız sağduyu ile hareket ederek bizleri birbirine düşürmeye yönelik kirli oyunlara alet olmayacak, güzel vatanımızı bölmeye, parçalamaya ulusal birlik ve beraberliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir” ifadelerine yer verdi.

Vali Kaban son olarak Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak, “Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün, silah arkadaşlarının ve ülkemizin bağımsızlığı, birliği, bütünlüğü ve bekası uğruna canlarını feda eden, bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimize, ebediyete göç etmiş kahraman gazilerimize, minnet ve rahmetle yad ediyor, hayatta olan gazilerimize şükranlarımızı ifade ediyor, sağlıklı uzun ömürler diliyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından Cumhuriyet şiirleri okundu. Şiirlerin okunmasının ardından tören geçişi gerçekleştirildi.

Aycan KARADAĞ

 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

CHP konvoyuna polis müdahalesi

Haberi Oku