FLAŞ HABER
ZONGULDAK:
Demirci'den GMİS Bayan Çalışanlarına 8 Mart Gülü

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, GMİS Ankara Konuk Evinde çalışan bayanların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladı.
“ 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ SIRADAN BİR GÜN DEĞİLDİR”
Bayan çalışanlara günün anısına kırmızı gül sunan Demirci; “ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sıradan bir gün değildir. Onun anlamında, emekçi kadınların bundan yaklaşık 160 yıl önce ABD’de hak alma mücadelesi verirken diri diri yakılan 120 kadın işçinin kanı-canı vardır. 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi.
26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın "Internationaler Frauentag" (International Women’s Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. Ülkemizde ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. Ben bir kez daha tüm emekçi kadınların kutsal günü olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, alın terinin karşılığını tam hakkıyla bulduğu, insanca yaşamın tüm kurum ve kurallarıyla var olduğu, kadına şiddetin son bulduğu bir dünyada yaşamayı temenni ediyorum” dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

“TTK'nın kadrolu madenci son katırı...

Haberi Oku