ZONGULDAK:
DEMİRSU YABANCILARA VERİLECEK ÇALIŞMA İZİNLERİ İLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Yabancılara verilecek çalışma izni ve çalışma izin muafiyetlerine dair iş ve işlemlerde izlenecek usul ve esasları, yetki ve sorumlulukları düzenleyen 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu 13-08-2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanunun 27.maddesinin 7.fıkrası ile 27-02-2003 tarihli ve 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun yürürlükten kaldırıldı.

Daha önce, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı dışında Ekonomi Bakanlığı, YÖK, İçişleri Bakanlığı,  Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi kurumlarca da verilmekte olan çalışma izinleri ve çalışma izni muafiyetleri bundan böyle tek elden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca düzenlenecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca verilecek çalışma izinleri;

1-Süreli çalışma izni; Bakanlığa yapılan başvurunun olumlu değerlendirilmesi halinde yabancıya belirli bir işyerinde veya bunların aynı işkolundaki işyerlerinde belirli bir işte çalışmak şartıyla ilk başvuruda en çok 1 yıl süreli çalışma izni verilir.

Çalışma izninin uzatma başvurusunun  olumlu değerlendirilmesi halinde yabancıya aynı işverene bağlı olarak ilk uzatma başvurusunda en çok iki yıl, sonra uzatma başvurularında işe en çok üç  yıla kadar çalışma izni verilir.

2-Süresiz çalışma izni; Türkiye’de uzun dönem ikamet izni veya en az sekiz yıl kanuni çalışma izni olan yabancılar süresiz çalışma iznine başvurabilir.

3-Bağımsız çalışma izni; Şirket ortaklarına ve profesyonel meslek mensubu yabancılara, diğer kanunlarda belirtilen özel şartların sağlanması kaydı ile bağımsız çalışma izni verilebilir.

Bağımsız çalışma izni süreli olarak düzenlenir.

 

 

 

GEÇİCİ KORUMA SAĞLANAN YABANCILARIN ÇALIŞTIRILMALARI

Geçici koruma sağlanan yabancılar, çalışma izni olmaksızın Türkiye’de çalışamaz veya çalıştırılamaz.

Geçici koruma sağlanan yabancılar sadece kalmalarına izin verilen illerde çalıştırılabilir.

Geçici koruma sağlanan yabancılar, geçici koruma kayıt tarihinden 6 ay sonra çalışma izni almak için Bakanlığa başvuruda bulunabilir.

En az 6 aylık geçici koruma süresini doldurmuş olan yabancılar, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine başvurarak İŞ ARAYAN  olarak Kurum hizmetlerinden yararlanmak amacıyla kayıt yaptırabilirler.

Geçici koruma sağlanan yabancılara ASGARİ ÜCRET in altında ücret ödenemez.

Mevsimlik tarım veya hayvancılık işlerinde çalışacak geçici koruma sağlanan yabancılar, çalışma izni muafiyeti kapsamındadır. Çalışma izni muafiyeti başvuruları, geçici koruma sağlanan ildeki Çalışma ve  İş Kurumu İl Müdürlüklerine yapılır.

Çalışma izin başvuruları nasıl yapılır?

-Yabancıyı çalıştıracak işveren tarafından,

-e-Devlet Kapısı üzerinden erişilebilen Yabancıların Çalışma İzinleri Otomasyon Sistemi üzerinden yapılır.

Söz konusu  sistemde geçici koruma için özel bir modül oluşturulmuştur.

Başvuru ve sonrasındaki tüm işlemler ve kontroller elektronik ortamda  yapılacağından Bakanlığa herhangi bir evrak gönderilmesi istenilmemektedir.

Yabancıların ve İşverenlerin bu kanundan doğan yükümlülüklerini  yerine getirip getirmedikleri Bakanlığımız İş müfettişleri  ile SGK müfettişleri  sosyal güvenlik denetmenleri tarafından denetlenir.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

Başkanlara vefa iftarı

Haberi Oku