FLAŞ HABER
ZONGULDAK:
Demirtaş; 'AKP TTK'yı ve Zonguldak'ı yok etmeye çalışıyor”

 ZONGULDAK’IN VAR OLMA MÜCADELESİ: TAŞKÖMÜRÜ

Demirtaş; “AKP TTK’yı ve Zonguldak’ı yok etmeye çalışıyor”


Zonguldak CHP milletvekili Ünal Demirtaş Uzun Mehmet’i anma günü ve kömürün bulunuşu nedeniyle bir mesaj yayınladı. Basın danışmanlığından yayınladığı mesajında Demirtaş şu görüşlerine yer verdi:

8 Kasım 1829 tarihinde Uzun Mehmet’in Kdz. Ereğli'nin Kestaneci köyünde bulduğu taşkömürü, koklaşabilir özelliği sayesinde başta demir çelik sanayisi olmak üzere endüstrinin ana hammaddesi olmasının yanında, hem Osmanlı döneminde hem de Cumhuriyet döneminde donanmanın ihtiyacını gidermiştir. Taşkömürü, bu özellikleri ile çok büyük bir stratejik öneme sahip olmuş, 187 yıl boyunca da bu önemini korumuştur.
Türkiye Cumhuriyetinin ekonomik altyapısının oluşumunda ve kalkınmasında çok büyük bir pay sahibi olan taşkömürü, Zonguldak ekonomisine de can vermiştir. Taşkömürünün bu önemi, Zonguldak’ın Cumhuriyetin ilk kenti olmasını sağlamıştır.        Zonguldak’ın varlığı, taşkömürünün varlığına bağlıdır.     Başta elektrik santralleri olmak üzere, kok fabrikalarında, demir-çelik ve diğer sanayi üretimindeki en önemli girdi maddesi taşkömürüdür.             

ACI TABLO


Türkiye, üretmek ve ekonomik olarak kalkınmak istiyorsa, üretimdeki en önemli girdi maddesi olan taşkömürünü dışarıdan satın almak yerine, kendisi üretmelidir. Bu yadsınamaz bir gerçektir.
Ancak bugün Türkiye’nin taşkömürü üretimindeki tablosuna baktığımızda, çok acı bir tablo ile karşılaşıyoruz: maalesef taşkömüründe dışa bağımlıyız.
Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ)’nun 2015 yılında yayımlanan Sektör Raporu’na göre, 2014 yılında tüketilen 33 milyon ton taşkömürünün yalnızca 2 milyon tonunu üretmişiz. Geri kalan 31 milyon ton taşkömürü yurt dışından ithal edilmiş. Yani taşkömürü tüketiminin yüzde 92’sinde dışa bağımlıyız.
Zonguldak’taki kömür sahalarının ruhsatlarının tamamı Türkiye Taşkömürleri Kurumu’na aittir. Öngörülebilen bu 1,3 milyar tonluk taşkömürü rezervi, bugünkü verilere göre 150 yıl yetecek büyüklükte bir servettir.
Bu rezervin yüzde 67’si, özellikle demir-çelik sektöründe kullanılan, kalorisi yüksek ve çok değerli olan koklaşabilir kömür özelliğine sahiptir. Bu sebeple, Türkiye bu rezervden yoksun bırakılmamalıdır.
Ve bu rezerv, yandaş şirketler tarafından değil devletin kurumu olan TTK tarafından değerlendirilmelidir.
Bu üretimi, devlet bizzat kendisi yapmalı, buradan sanayiye daha az maliyetli girdi yaratmalı ve ülkenin kalkınmasını sağlamalıdır.
Bugün Uzun Mehmet’in kömürü bulma, maden emekçilerinin de kömürü çıkarma mücadelelerini sahip çıkma zamanıdır.  Maden ocaklarımıza yapılacak yatırım ve yenileme çalışmaları TTK’yı yeniden ayağa kaldıracak ve sonuçta milyarlarca doların yurtdışına akışı engellenmiş olacaktır. Bu sadece Zonguldak için değil, ülkemizin varlığı ve bağımsızlığı için temel zorunluluktur.           

            AKP, CUMHURİYETİ,  TTK'YI VE ZONGULDAK'I YOKETMEYE ÇALIŞMAKTADIR.

Zonguldak, 14 yıllık AKP iktidarı döneminde, yatırımlardan ve kalkınmadan hiç bir pay alamadığı gibi, iktidar, Türkiye Taşkömürleri Kurumunu da özelleştirerek tamamen kapatmak  istemektedir.
Kendi yandaşları dışında toplumun hiçbir kesimini kucaklamayan ve Cumhuriyeti tamamen yok etmek isteyen  AKP iktidarı, TTK'yı ve Zonguldak'ı da yoketmek istemektedir. İktidar, Cumhuriyet ekonomisinin en önemli değeri olan taşkömürünü de Rusya, Kanada gibi ülkelerden ithal ederek kendi aracı sermayedarlarına rant yaratmaktadır. Şu an TTK'da 6 bin üretim işçisi açığı olduğunu, işçi açıklarının iş güvenliğini tehdit ettiğini sağır sultan duydu, ama başbakan ve enerji bakanı duymadı. AKP iktidarı tıpkı Cumhuriyet'ten intikam aldığı gibi, Cumhuriyetin ilk kenti Zonguldak'tan da intikam almaktadır.

 

TTK'YA 6 BİN ÜRETİM İŞÇİSİ, YIL BAŞINA KADAR ACİL ALINMALIDIR


Zonguldak’ta taşkömürünün bulunuşunun 187’nci yılı vesilesiyle, AKP iktidarına taşkömürünün stratejik önemini kavrama ve Zonguldak’ın var olma mücadelesin 6 bin üretim işçisini yıl başına kadar acil olarak alması çağrısında bulunuyorum. İktidar, muhalefet, sivil toplum ve tüm vatandaşlar olarak bu mücadelede hemfikir olmalı ve taşkömürüne, TTK’ya sahip çıkarak Zonguldak’ımızı ayakta tutmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerimle, “8 Kasım Uzun Mehmet'i Anma ve Kömür Günü”nü kutluyor, başta Uzun Mehmet olmak üzere yerin binlerce metre altında iş kazalarında, grizularda yaşamını yitiren madencilerimizi, büyük bir saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.
​​​​​​
​​​​​​​                                                                                              Ünal DEMİRTAŞ
​​​​​​​​                                                                                  CHP Zonguldak Milletvekili

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

Aday Enflasyonu!

Haberi Oku