ZONGULDAK:
Demirtaş; 'Belediye Başkanlığı ağlama makamı değildir”

 

Belediye meclis üyesi Turhan Demirtaş Başkan Akdemir’in kendisine yönelik bazı sözleri üzerine yeni bir açıklama yaptı. Demirtaş Belediye Başkanı Akdemir’i “Madem ağlayacaktın evinde otursaydın, neden aday oldun” şeklinde eleştirerek açıklamasında şu görüşlerine yer verdi:

Sevgili Zonguldaklılar,

Belediye Başkan; Turhan DEMİRTAŞ sizi sürekli eleştiriyor sorusuna; Turhan ağabey Zonguldak’a ne vermiş onu anlatsın. Tek işi eleştirmek” demiş.

Eleştirilerime Zonguldaklılar katılıyor, tümüyle doğruları dile getiriyorsun diyor, hak veriyorlar, hatta daha da fazlasını ifade ediyorlar ama,nedense Başkan çok rahatsız oluyor, cevap veremiyor, duymazdan, anlamazdan geliyor.

Belediye Başkanlığı ağlama makamı değildir. Ağlayana; “madem ağlayacaktın neden aday oldun, git evinde otur, istediğin kadar ağla” derler.

Ben, mimarım, bilimsel çalışılmasından yanayım. 32 kişilik belediye meclisindesade bir üyeyim. Zonguldak’ın geleceğinin aydınlatılması, sağlıklı ve mutlu yaşanabilir bir kent olması için ne gerekiyorsa onu yaptım ve yapmaya çalışıyorum. Soruyorum: Belediye sınırlar içinde,

-Trafik ve otopark sorununu çözmek,

-Kentsel dönüşümü yapmak,

-Cadde, sokak işgallerini önlemek, kaçak yapılaşmayı durdurmak, ilgililere talimat vermek,  kimin görevi, sorumluluğu ve yetkisinde.Benim mi, Belediye Başkanı olarak sizin mi?

Bunları yapmayacaksınız, eleştiriyorum diye benden soracaksınız. Bunları yaptınız da, Zonguldak’ın önünü açtınız, köklü, kalıcı çözümler ürettiniz de, halk sizden çok memnun da,     ben sizi kasıtlı olarak mı eleştiriyorum?Öyle mi sanıyorsunuz?Ben görevimi yapıyorum. Yapmaya da devam etmeye kararlıyım.

Eleştirilerim özünde; Belediyede, ciddiyetin, disiplinin, plan programın, heyecanın, sorumluluğun olmamasından, işlerin,” saldım çayıra,Mevla kayıra” anlayışıyla yürümesinden kaynaklanıyor.

Belediye meclis üyesinin yetkileri yasada belli. Ben, personele emir veremem, çalışmayanı cezalandıramam, işten atamam, personel işe alamam, personelin iş yerini değiştiremem, görevlendirme yapamam. Bunların tamamı Belediye Başkanının yetkisinde.

Bu durumda, Zonguldak’a ne vermiş, tek işi eleştirmek demek, kafa karışıklığı yaratıp, konuyu saptırmak, gerçekleri gizlemeye çalışmak olur. Meclis üyesi ancak belediye işleriyle ilgili soru sorar, önerge verir, hesap sorar.Belediye Başkanı da bunları cevaplar. Yasa böyle diyor.

Öyleyken sordumama Başkan cevap vermedi.İnanıyorum ki yine cevap vermeyecek.

1-Belediyemizin bir çok biriminde hizmet alımı ile müteahhit kanalıyla işçi çalıştırıldığı

görülmektedir. Şu anda, hangi müdürlüğün hangi birimlerinde kaçar işçi çalıştırılmaktadır?

Bu işçilerin isimleri nedir ve şu anda fiilen ne görev yapmaktadırlar?

Sadece bubile,belediyede nelerolup bittiğini açıklamaya yetecektir.

Bir de; “ şarlatan “ dedi, “ben şarlatanlık bilmem” demiş. Ben hiçbir kimseyi kastederek “sen şarlatansın” demedim, hatta ima bile etmedim. Her söze kanmamaları, işin gerçeğini, doğrusun iyice araştırmaları içinZonguldaklıları uyarmak için dedim.

Ama şarlatanlığı kabul edip,“ben şarlatanım” diyen varsa, ona bir şey diyemem.

Saygılarımla.

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

Ayan, Madencilere Seslendi

Haberi Oku