“DEMOKRATİK HAKLARIMIZ, POLİS MÜDAHALELERİ İLE GASP EDİLEMEYECEKTİR!”

ZONGULDAK 05.10.2017, 13:09 05.10.2017, 13:09
832
“DEMOKRATİK HAKLARIMIZ, POLİS MÜDAHALELERİ İLE GASP EDİLEMEYECEKTİR!”
 Eğitim İş Başkanı Kahveci;

“DEMOKRATİK HAKLARIMIZ, POLİS MÜDAHALELERİ İLE GASP EDİLEMEYECEKTİR!”

Zonguldak Eğitim İş Başkanı Metin Kahveci sendika bürosundan yazılı bir basın açıklaması yaparak demokratik haklarının gasp edilemeyeceğini savundu. Kahveci yazılı açıklamasında şu ifadelerine yer verdi:
Atatürk’ün ve bilimin çıkarıldığı yeni müfredat, sınav sistemi krizleri başta olmak üzere eğitimdeki tüm gerileştirme politikaları karşısında Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapacağımız basın açıklamasına, polis müdahale etmiştir.
Kitlemiz için polislere “Süpürün” diye bağırarak talimat veren amir, Cumhuriyet’in ilerici öğretmenlerini bir kir gibi gördüğünü fark etmeden itiraf etmiştir.
Eğitim-İş 5.dönem 1.Başkanlar Kurulu’muz, Merkez Yönetim Kurulu’muz, şube ve temsilcilik başkanlarımız ve çok sayıda üyemizin oluşturduğu kitle, Bakanlık önünde yasal hakkı çerçevesinde basın açıklaması okumak istediğinde, polis amirleri tarafından “Burası Bakanlık açıklama yapamazsınız” diyerek engellenmeye çalışılmıştır.
“Burası Milli Eğitim Bakanlığı ve biz de bu Bakanlığın öğretmenleriyiz! Yasal hakkımızı gasp edemezsiniz” diyerek basın açıklamasını okumaya başlayan Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, polisin saldırısına maruz kalmıştır.
Ne olursa olsun, basın açıklamasını okuyacağımızın altını çizdikten sonra, açıklamamıza izin vermek zorunda kalan polis amirleri, bize Güvenpark’ta açıklama yapabileceğimizi söylemiş, ancak kitle olarak Güvenpark’a gittiğimizde de açıklama yapmamıza müsaade edilmemiştir.
Yani kaleminden başka hiçbir şeyi olmayan öğretmenlerin, bağlı oldukları Bakanlık önünde 5 dakika konuşulmasına Müsaade edilmemiş, eğittikleri çocukların yaşındaki polislerin saldırısına maruz kalmıştır.

GERÇEKLERDEN KORKUYORLAR
Genel Sekreter’imiz Ebru Sungar’ı yaka paça ve darp ederek gözaltına almaya çalışan polislere, Genel Başkan’ımız Orhan Yıldırım izin vermeyince, polisler deliye dönmüş ve kitlemizdeki herkese Ankara’nın göbeğinde, gün ortasında kaba dayak atmaya çalışmıştır.
Çıkan arbedede Genel Başkan’ımız parmağından yaralanmıştır.
Açıklamamızda hem polislerin zorba tavrı, hem Milli Eğitim Bakanlığı’nın gerici politikaları protesto edilmiştir.
Açıklamanın ardından hastaneye giden Genel Başkan’ımızın parmağına dikiş atılmıştır.

BİZİ YILDIRAMAYACAKLAR!
Yargıya taşıyacağımız, hesabını soracağımız bu zorbalıklar bizi yolumuzdan döndürmemiştir ve döndüremeyecektir! Tüm zorbalar bilmelidir ki; güce karşı boyun eğmek, biat etmek gibi davranışlar yandaş sendikalardan beklenmelidir; ne kadar engebeli olduğunu bile bile daha ilerici bir Türkiye mücadelesine giren Eğitim-İş’ten değil!
Genel Başkanımız Orhan Yıldırım Tandoğan'da yapılan basın açıklamasının ardından hastanede parmağına dikiş atılmıştır.
Tüm zorbalığa, engellemelere rağmen yaptığımız basın açıklamasının en sonunda belirttiğimiz gibi:

Bugün, “MEB’i bir koşulsuz itaat makamı olarak görmekten vazgeçin. Oturduğunuz o koltuğun hakkını verin. Bu ülkenin çocukları da, Başöğretmen Mustafa Kemal’in eğitim neferleri de sahipsiz değildir. Eğitim-İş vardır” demek için buradayız.
Aydınlık bir Türkiye amacımız, Atatürk’ün ilkeleri ve bilimin gerçekleri rotamızdır. Eğitimin tarikatların arka bahçesi, Türkiye’yi dünyayı düz sananların ülkesi yapılmasına asla izin vermeyeceğiz.


Yorumlar (0)
19
açık