ZONGULDAK:
'Demokratik solculuğun adı ‘Ecevitçilik'tir”

  

 

Demokratik Sol Parti (DSP)’nin kuruluşunun 31. yıldönümü nedeniyle açıklama yapan DSP İl Başkanı Sercan Günarslan;

“Demokratik solculuğun adı ‘Ecevitçilik’tir”

  Demokratik Sol Parti (DSP)’nin kuruluşunun 31’inci yıldönümü dolayısıyla DSP Zonguldak İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada,  “Bülent Ecevit tarafından geliştirilmiş olan demokratik sol düşüncenin ve demokratik sol kuramının pratiğidir. Diğer bir anlatımla, Demokratik Sol Parti, demokratik sol düşüncenin ve kuramının halkın yaşamına uygulanan eylemler dizisinin, örgütlendirilmiş siyasi erke sahip bir örgütsel yapı ve bu yapının kadrosudur.” denildi.

 DSP Zonguldak İl Başkanı Sercan Günarslan yaptığı yazılı açıklamada, “Demokratik solculuğun adının ‘Ecevitçilik’ olduğunu  “Ecevitçilik, Sayın Bülent Ecevit’in demokratik sol düşünce ve kuramına ilişkin söylemleri ile Demokratik Sol kadroların bu söylemlerin ışığında demokratik sol düşünce kuramına ve öğretisine katkıları ile gelişen bir siyasi ideoloji ve bir kültürdür. Ecevitçiliğin temel referansı ise Atatürk ve Atatürk’ün devrimcilik  ve çağdaş aklı yakalama anlayışıdır.” dedi.

“İZLEDİĞiMİZ YOL, ECEVİT’İN IŞIĞINDA,  ATATÜRK’ÜN YOLUDUR”

Demokratik Sol Parti ilkelerinin başında halkçılık, ulusalcılık, bağımsızlık, demokrasi, laiklik, devrimcilik ve devletçilik geldiğini belirten Günarslan,  “Bu ilkeleri sosyal adalet, dayanışma, eşitlik ve özgürlük izlemektedir. Bu nedenle Demokratik Solcular, Ecevit’in öğütlediği  “ Laiklikten ödün vermemek, Atatürk devrimlerine sahip çıkmak, ulusalcı duruş içinde olmak, sömürüsüz hakça bir düzen kurmak, varsa sömüren ve adil olmayan bozuk düzene karşı çıkarak bozuk düzeni değiştirmek; halka üstünlük sağlamadan, köşe başlarını tutarak toplumdan ayrıcalıklı bir yer edinmeye kalkışmadan bilgisini ve deneyimini halk yararına değerlendirmek, halkla dayanışma içinde olmak ve Devrimci Atatürkçü olarak halkın derdini anlamak ve bu dertlere çare bulmak “ öğretisine ve pratiğine bağlıdırlar. Bu nedenle her demokratik solcunun dayandığı güç hak ve halktır. Her demokratik solcunun ulusal duruşu ve izlediği yol, Ecevit’in ışığında, Atatürk’ün yoludur.” ifadelerini kullandı.

 “PARTİMİZİN 31. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ”

Açıklamasında son olarak DSP’nin 31’inci yılını kutladıklarını belirten Günarslan, “Türkiye’nin her alanını depolitize etmeyi hedefleyenler ile Demokratik Sol’un bu yüce hedefinden ürkenler; Türkiye de halkı sömürmekten kurtaracak ve çıkar dağıtmaya dayalı olarak güçlülerin siyasal ve ekonomik baskısına karşı duruş sergileyebilecek bir parti olarak tek seçenek olan Demokratik Sol Parti’ye öteden beri cephe oluşturmaktadırlar. Depolitize olmuş bazı kesimlerle kol kola girmiş olan egemenlerin gücü, Demokratik Sol Parti’yi temel referansı olan Atatürk’ün yolundan ve devrimciliğinden, Ecevit öğretisinden, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik ve laik yapısından ayırmaya yetmeyecektir. Tüm bunların ışığında Bülent Ecevit’in kuramcısı olduğu Demokratik Sol Partimizin 31. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz.” ifadelerine yer verdi.        Aykut KARA                                                                                                                                                                               

                                                                                

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

‘Rezil bir duruma düştü’

Haberi Oku