ZONGULDAK:
DİLAVER OCAĞINDA NELER OLUYOR?
 

Demir Madencilik’in sözleşmesi bitmesine rağmen hurdaları sökülen Dilaver Maden Ocağı TTK’ya teslim edilmiyor… Kuruma ait demir bağlar ve rayların da sökülerek hurdaya satıldığı iddialarına karşısında yetkililer sessizliğini koruyor

DİLAVER OCAĞINDA NELER OLUYOR?

Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) tarafından rödevans karşılığı yaklaşık 22 yıl önce Demir Madencilik’e kiralanan Dilaver Maden Ocağı’nın sözleşme süresi bitmesine rağmen maden ocağı bir türkü kuruma teslim edilmiyor. Demir Madencilik’in ocak içindeki TTK’ya ait demir bağları, trafoları, tonlarca ağırlıktaki rayları, tulumbaları, trafoları ve kabloları sökerek KARDEMİR’e sattığı iddia ediliyor. İddialar doğruysa, Dilaver Ocağında sökülen tahkimat ve demir bağların bölgede yeni çökme ve tasmalara neden olabileceği öne sürülüyor.

HALKIN SESİ SORUYOR?

Demir Madencilik kuruma Dilaver Ocağı’nı terk edeceğine dair yazı verdi mi? Sözleşme süresi ne zaman doldu? Süre bittiyse ocak neden TTK’ya teslim edilmedi? Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve Rödevanslı Sahalardan Sorumlu mühendisler, bu ocakla ilgili nasıl bir yasal işlem yaptı? Demir Madencilik, Kardemir’e kaç liralık hurda sattı? Bunun karşılığında kesilen hurda faturasının milyonlarla ifade edildiği doğru mu? TTK’nın Dilaver maden ocağıyla ilgili bir ocak içi envanteri var mı? Varsa kontrol yapıldı mı? Denetimi yapması gereken heyet, siyasi ya da bürokratik baskı görüyor mu? Enerji Bakanlığı, Bakanlıktan bağımsız denetmen heyeti göndererek tespit yapacak mı? Alınan hurdalar arasında TTK’ya ait ray, trafo, demir bağ, kablo, ağaç tahkimat ve tulumba var mı? 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Karaelmasli 11 ay önce

Ne bitmez tükenmez kurum TTK

Misafir Avatar
hakan 11 ay önce

çok doğru söylüyorsunuz nedir bu başı boşluk.

banner236


Haberi Oku