ZONGULDAK:
Doğu Karaoğuz kitaplarını imzalayacak

ZONGULDAK KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFINDAN İMZA GÜNÜ VE SÖYLEŞİ

Doğu Karaoğuz kitaplarını imzalayacak

24 Mayıs 2016 Salı, Saat:18.00 TMMOB Maden Mühendisleri Odası Lokalinde Doğu Karaoğuz “Rüzgarın Getirdiği” başlığı altında bir söyleşi ve imza günü düzenleyecek.

Doğu KARAOĞUZ Kimdir?

Doğu Karaoğuz 1941 yılında Zonguldak’ta doğdu. Karaoğuz’un, büyük dedeleri, Karadağ’dan 1850’li yıllarda gelerek Zonguldak ve Amasra’da madencilik yapan, daha doğrusu bu iki yörenin ilk Müslüman madencileri olan Ahmet Ali Ağa ve Edhem Ağa’dır.

Doğu Karaoğuz, ilk öğrenimini Zonguldak Gazi İlkokulu’nda yaptı. 1958 yılında Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi’nden, 1964 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nden Petrol Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. 1965-66 yıllarında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Batman petrol sahalarında çalıştıktan sonra, bu şirketin bursuyla gönderildiği Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Tulsa Üniversitesi (Oklahoma) dan, 1969 yılında Petrol Mühendisliği MS (Master of Science) derecesi ile mezun oldu. Askerlik hizmetini, 1969-71 yılları arasında,Ankara’da Millî Savunma Bakanlığı’nda yaptı.

1971-2002 yılları arasında, Türkiye Petrolleri A.O Genel Müdürlüğü’nün çeşitli kademelerinde çalıştıktan sonra, 2002 yılında emekli oldu. Emekli olduğu sırada, TPAO Üretim Grubu Başkanlığı Baş Danışmanı ve Grup Başkan Yardımcısı idi.

1968 yılından beri Nilgün Karaoğuz ile evli olan Doğu Karaoğuz’un bir oğlu ve bir erkek torunu vardır.

Doğu Karaoğuz’un, meslekî kongrelerde ve dergilerde yayımlanmış bildirileri ve makaleleri olduğu gibi, çeşitli dergilerde yayımlanan araştırma yazıları bulunmaktadır.

Yayınlanmış kitapları ise, Kuvay-ı Milliye Ruhuyla Bir Ömür,  Karaelmas’ın İlk Madencileri ve Rüzgarın Getirdiği isimli eserlerdir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Zabıtanın Adaleti

Haberi Oku