FLAŞ HABER

ZONGULDAK:
DSİ ilgisiz

Özellikle Bakacakkadı ile Çaycuma Köprüsü arasında ırmak yatağının daralması, içinde büyük adaların oluşması sel riskini artırıyor. DSİ ise ilgisiz kalıyor.

Batı Karadeniz’in en önemli akarsuyu olan Filyos Irmağı’nın, özellikle Bakacakkadı Köprüsü ile Çaycuma Köprüsü arasındaki bölümünde yatağının daralması sel riski yaratıyor. Irmağın yukarı bölgelerinden taşınan alüvyonun çökelerek oluşturduğu adacıklar, suyun serbest akışını engelliyor.  Devlet Su İşleri Müdürlüğününse dere yatağını temizlemeye yönelik bir çalışma yapmaması riski her geçen gün büyütüyor. Irmak içinde oluşan adacıkların küçük bir ormana dönüşmesi, DSİ’nin uzun zamandır ırmakla ilgilenmediğini ortaya koyuyor. 

BİRÇOK KEZ TAŞARAK HASAR OLUŞTURDU

Türkiye’nin debisi en yüksek akarsularından biri olan Filyos Irmağı zaman zaman taşkınlara neden oluyor. Geçtiğimiz yıllarda birçok kez taşan ırmak, özellikle Çaycuma Küçük Sanayi Sitesi ile İstasyon bölgesinin sular altında kalmasına neden olmuş, büyük maddi hasara yol açmıştı. Irmak yatağının daralarak akış kesitinin yetersiz hale gelmesi, çevrede yaşayan yurttaşların mal ve can güvenliğini tehlikeye sokuyor. DSİ’nin bir an önce harekete geçerek ırmak yatağını temizlemesi ve yarım kalan sedde projesinin tamamlanması isteniyor.

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Zonguldak tek vücut

Haberi Oku