ZONGULDAK:
Emek Partisi Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Mustafa Aday:  'HALKIN HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENEMEZ”
Emek Partisi Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Mustafa Aday, yazılı bir açıklama yaparak, Zonguldak’ta kornavirüs kaynaklı ölümlerin açıklanmasının halkı tedirgin ettiğini belirterek, “Halkın özgürce haber alabilmesi için basın çok önemlidir. Koronavirüs haberi nedeniyle Zonguldak’ta gazetecilerin ifadeye çağrılması kabul edilemez. Tüm gerçekler halktan saklanmamalı ve gerçekleri haber yapan basın emekçileri üzerindeki baskılara son verilmelidir. Salgın tehdidine karşı mücadelenin etkili olabilması için şeffaf olunmalıdır” dedi.

Aday, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
“Zorunlu olmayan üretim durdurularak çalışanlara ücretli izin verilmelidir
Zonguldak’ta koronavirüsten kaynaklı ölümün olması ve resmi makamlarca yapılan açıklamada 22 pozitif vaka olduğunun açıklanması halkı tedirgin etmektedir. Halkın özgürce haber alabilmesi için basın çok önemlidir. Koronavirüs haberi nedeniyle Zonguldak’ta gazetecilerin ifadeye çağrılması kabul edilemez. Tüm gerçekler halktan saklanmamalı ve gerçekleri haber yapan basın emekçileri üzerindeki baskılara son verilmelidir. Salgın tehdidine karşı mücadelenin etkili olabilması için şeffaf olunmalıdır. 
Günlerdir başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere Hükümet yetkililerince sürekli olarak halkımıza ‘Evde oturun, sokağa çıkmayın’ deniyor ama binlerce işci ve emekçi işyerlerinde çalışıyor. Çalışan işçiler ve kamu emekçileri risk altındadır. Başta maden işçileri olmak üzere, tekstil, belediye, PTT, kargo, banka, market, büro gibi birçok iş kolunda işçiler ve kamu emekçileri zorunlu olarak çalışıyor. ‘Evde kal’ çağrıları işçiler ve kamu emekçileri için de geçerli olmalıdır. Temel ihtiyaçlar bakımından çalışması zorunlu olmayan iş yerleri geçici olarak kapatılmalıdır. Tüm işçilere ücretli izin verilmeli, işsizlere işsizlik ödeneği verilmelidir. Sağlık emekçileri başta olmak üzere, zorunlu hizmetlerde görev yapan emekçilere ücretsiz testler yapılmalı, virüsten koruyucu ürün ve malzemeler eksiksiz olarak sağlanmalıdır.
Özellikle binlerce işçinin çalıştığı madenlerde üretim tamamen durdurmalıdır. Madenlerde 15 günlük vardiyalı çalışma sistemi kabul edilemez. Bu virüs 15 gün bulaşıp 15 gün bulaşıyor mu?  Özel maden ocaklarında da bu salgın tehlikesi geçinceye kadar üretim durdurulmalı ve işçiler ücretli izine çıkarılmalıdır. 
AKP iktidarının açıklamış olduğu ekonomik önlem paketine baktığımızda patronlara her türlü kolaylık sağlanmaktadır. Borç erteleme, uzun vadeli kredi desteği vb. uygulamalar patronlara varken paketten işçiye emekçiye telafi çalışma, esnek çalışma, ücretsiz izin, işten çıkarma ve birde dua etmek kalmıştır. Önümüzdeki günlerde iflaslar ve işsizlik tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de baş gösterecektir. Bu konuda acil çözümler üretilerek uygulanmalıdır.
Zonguldak’ta koronavirüsünten ilk ölüm de gerçekleşmiştir. Yaşamını yitiren Sevda Çilingir’in ailesine yakınlarına başsağlığı diliyor, hastalarımıza da acil şifalar diliyoruz. Yetkilileri bir an önce daha etkin çözümler üretmeye çağırıyoruz.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Hastaneyi İshakol Boyayacak

Haberi Oku