ZONGULDAK:
ENERJİ  BAKANI  'ÖZELLEŞTİRME' SİNYALİ ÇAKTI

 ENERJİ  BAKANI  “ÖZELLEŞTİRME" SİNYALİ ÇAKTI

Demirtaş; “İzin vermeyiz”

 

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a son dönemde TTK hakkında konuşulan iddiaları sordu. “TTK’ya 5 bin 500 işçinin alınıp alınmayacağı” , “TTK’nın özelleştirilmesi iddiaları”, “245 eylemci işçinin TTK’ya alınması” konularında Bakan Albayrak’ın cevabını değerlendiren Demirtaş, TTK’nın bu yıl içinde özelleştireceğinin anlaşıldığını bildirdi.

BAKAN “YENİ BİR SÜREÇ,” DEDİ

Demirtaş’ın basın bürosundan verilen habere göre Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, konuşmasında Demirtaş’ın sorularına şu yanıtı verdi:
“ ‘TTK 14.500 kapasitesinin 5.500'ünü kullanmıyor,’ yönünde bir bilgi geldi. Tabii, Bakanlığımız, dünden bugüne, bugünden yarına, madencilik sektörüyle ilgili çok önemli adımlar attı. Yeni dönemde, özellikle TTK noktasında çok ciddi bir çalışma yapıyoruz. Nedir bu çalışma? TTK'ya bağlı madenlerimiz ve kurumlarımızda, sadece ve sadece istihdama yönelik değil o madenler ve kurumlar özelinde de makul faaliyet giderlerini de karşılayabilir, devlete ve kamuya yük olmayacak bir çerçevede bir yapılanma çalışması yapıyoruz. Bu çerçevede, hem kurumlarımızın zarar etmemesi, kâr etmesi hem de istihdamın artması yönünde bir süreç olacak ve bununla alakalı olarak da bu yıl içerisinde, inşallah, yeni bir sürece gideceğiz, bu sayı daha da artacak.Şimdi, gelelim bu bahsedilen 245 maden işçisi konusuna. Bu konu, özel sektörün işlettiği ve işleten firmanın yaşadığı mali sıkıntılar vesilesiyle atanan kayyum ve mahkemelik olması sebebiyle maaşlarını ödeyemediği çalışanlarının oluşturduğu bir protesto eylemiydi. Biz buna destek vererek de bu çalışanların, bu firma özelinde, özel sektör firması özelinde haklarını alması için gerekli çalışmaları yaptık ve bu madendeki çalışan arkadaşlar hem alamadıkları maaşlarını aldılar ve bunun yanında da bu arkadaşları, biz, madencilik sektöründe, kamu veya özel, mağdur olmamaları için önümüzdeki dönemde, inşallah, yeni bir iş ve istihdam oluşturma noktasında da çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

 

DEMİRTAŞ: “ÖZELLEŞTİRMEYE MÜSAADE ETMEYİZ”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Bakan Albayrak’ın cevabına ilişkin değerlendirmede, aldığı cevapla ilgili gelişmeleri dikkatle takip etmeyi sürdüreceklerini belirtti.
Demirtaş, “Yaklaşık üç ay önce Enerji Bakanlığın'da bir çalışma yapılarak, TTK'nın müessese müessese özelleştirileceğini kamuoyuna açıklamıştım.  Bakanın cevabı, TTK’nın bu yıl içinde özelleştireceği iddiamızı doğruluyor. TTK'nın özelleştirilmesi demek, AKP'nin Zonguldak'ı tamamen gözden çıkardığını göstermektedir. Bu güne kadar yapılan özelleştirmelerde Zonguldak halkı hep kaybetmiştir. İşte Erdemir, işte Çates, işte Seka özelleştirmeleri. Bunlardan hangisi Zonguldak'a ne kazandırmıştır? Hiç bir şey kazandırmamıştır. Tam tersine Zonguldak ekonomisi çökmüştür. Çıkan kanunun bir başka sonucu, Zonguldak ta Termik santrallerin yapımı hızlanacak ve sayıları çoğalacaktır. Biz Zonguldak'ın tamamen bitirecek olan, Zonguldak'ı termik cehennemine döndürecek olan bu uygulamalara karşıyız. CHP olarak TTK’nın özelleştirilmesine ve Zonguldak'ın Termik santral cehennemine dönüştürülmesine müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

Vali “Açın” dedi...

Haberi Oku