ZONGULDAK:
Evinde kal gazeteci! Haberi devlet yapar
Gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Mustafa Özdemir resmi açıklamaların dışında haber yaparak halkı paniğe sürüklediği gerekçesiyle ifadeye çağrıldı. Savcılıkça adli kontrolü istenen Özdemir çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından diğer gazetecilerle birlikte serbest bırakıldı.

Önceki gün, Ontemmuz Mezarlığına, bir cenazenin, özel kıyafetli görevlilerce defnedildiği haberini araştıran Gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Mustafa Özdemir, üst düzey bir kamu görevlisinden, defnedilen kişide yapılan Koronavirüs tespit edildiği bilgisini alarak kamuoyuyla paylaştı. Başka gazete, televizyon ve internet portallarınca da paylaşılan haber, daha sonra Valilik tarafından yapılan basın açıklamasıyla şüphe düzeyinde de olsa doğrulandı. Valilik yaptığı basın açıklamasında, “Defin işlemi, ölüm olaylarında şüphe varsa, teyit olmasa da her ihtimale karşı teyit varmış gibi tedbir amaçlı olarak gerekli önlemler alınarak yapılmıştır” denildi. Ancak Basın Savcılığı şüpheli kişinin testinin negatif çıktığını iddia ederek haberi yapan gazeteciler hakkında “Halkı paniğe sürüklediği” gerekçesiyle soruşturma başlatıp gözaltı talimatı verdi.

SORUMLULAR KONUŞMADIKÇA BENZER VAKALAR YAŞANACAKTIR
Savcılığın talimatı üzerine gazetelere giden polis ekipleri bürolarda bulduğu muhataplarını gözaltına alarak Zonguldak Emniyet Müdürlüğüne götürdü. O sırada gazete dışında bulunan Yazı İşleri Müdürümüz Özdemir, kendisine bilgi ulaştırılması üzerine ifade vermek üzere Emniyet Müdürlüğüne gitti. Burada ifadesi alınan Özdemir sağlık kontrolünün ardından İmza Gazetesi Sahibi Osman Sav, Elmas 67 Televizyonu Haber Müdürü Seyfi Boyraz, Lens Medya Sahibi Ergin Özkul ve Tempo Gazetesi Muhabiri Selçuk Koçaklı ile birlikte adliyeye sevk edildi. Özdemir bu sırada sosyal medya hesabından üst üste üç paylaşım yaparak, “Haberin kaynağı birinci ağızdan üst düzey yetkilidir. Gazetecilik ahlakı gereği bilgi kaynağımızı açıklamayacağız. Bu bilgi kirliliğiyle ilgili sorumlular konuşmadıkça benzer vakalar yaşanacaktır” dedi.  Savcılığın adli kontrol şartı istediği Özdemir daha sonra çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından savcılığın talebi reddedilerek serbest bırakıldı.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN AÇIK İHLALİ OLARAK GÖRÜYORUZ
Konuyla ilgili gazetemiz tarafından gün içinde yapılan açıklamada, “Özdemir’in yaptığı bir haber nedeniyle ifadeye çağrılmış olmasını basın özgürlüğünün açık ihlali olarak görüyoruz. ‘Polis yalan haber yapanları topladı’ şeklinde intikamcı haber yapan hırslı gazetecileri kınıyor, yetkilileri kamuoyunun son derece duyarlı olduğu bu konuda daha şeffaf davranmaya, kamuoyuna daha çok bilgi aktarmaya davet ediyoruz” denildi. Öte yandan aynı saatlerde İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı’nın haberi yapanları  “Şer odağı” olarak niteleyip “Evde kalıp, resmi mercileri takip edelim” şeklinde tivit atması dikkat çekti. Turanlı’nın tiviti  “Evinde kal gazeteci. Haberi de devlet yapar” şeklinde esprilerin yapılmasına neden olurken “Her haber resmi açıklamalara göre yapılacaksa o halde tüm gazeteleri kapatsınlar. Resmi haber için TRT ve Anadolu Ajansı  yeter” yorumlarına yol açtı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
halk 5 gün önce

şaka gibi, bu mudur basın özgürlüğü

Misafir Avatar
Garip Zonguldak 5 gün önce

Bence yazılı bir uyarı olsada bu gibi adliye olayı olmasa daha iyi olurdu.neticede bu gazeteci çocuklarda bu ülkenin evladı.hemde rencide olmaz,refikleri olan gazetecilere de malzeme olmazları.diğer gazetecilerde fırsattan istifade bunu kullanarak sayfalarında haberi günlerce askıdan indirmediler.ayni şey onların da başına gelebilirdi.Ama şunu kimse unutmasın.Ard niyetle Murad,a erilmez.bu ata sözü herkesin için geçerli.

banner228

Demirtaş, Sokağa Çıkma Yasağı İstedi

Haberi Oku