ZONGULDAK:
FARKLI BİR ZİHNİYETTE DEĞİLLER

AKP Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, halkoylaması çalışmaları kapsamında Amasra İlçesi’ndeki mahalle ve köy muhtarları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi. Milletvekili Tunç’un basın danışmanından gönderilen haberde:

Dün Amasra Tüneline, Boğaz Köprülerine ‘hayır’ diyenlerle, Marmaray’a, havalimanlarına ‘hayır’ diyenler, bugün aynı zihniyetin etrafında birleştiler farklı bir zihniyette değiller. Bugün yine ‘hayır’ diyorlar.

Amasra İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen Muhtarlara ve STK Temsilcilerine Anayasa değişikliğini ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatıldığı, kahvaltılı toplantıya Amasra Belediye Başkanı M. Emin Timur, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun AK Parti Amasra İlçe Başkanı Bekir Karabacak, İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, İl Genel Meclis Üyesi Hikmet Özdilkural, Belediye Meclis Üyesi Recep Işık ve bazı teşkilat mensupları katıldı.

Amasra Tüneline de hayır dediler

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, referandum çalışmaları kapsamında Amasra İlçesi’ndeki mahalle ve köy muhtarları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi. Muhtarlara Anayasa değişikliğini ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatan Tunç, ilk olarak AK Parti iktidarları döneminde Amasra ve Bartın’da yapılan yatırımları anlatarak istikrar vurgusu yaptı. Koalisyonların olduğu dönemde 3,5 kilometrelik Bolu Dağı tünelinin dahi yapılamadığını ifade eden Tunç, “Amasra Tünel yapacağız dediğimizde karşı çıkanlar şimdi yine hayır diyorlar. Bartın’dan Amasra’ya 5 dakikada artık ulaşıyoruz. 5 dakikada Amasra’yı gösteriyoruz” dediğimizde bize “Hayır 8 dakika” diyorlardı. Nereden nereye geldi. Amasra’ya tünel yapılabileceği kimsenin aklından bile geçmiyordu. Çünkü geçmiş iktidarlar zamanında özellikle koalisyon dönemlerinde iktidarların 1,5 yılda yani 17 ayda bir değiştiğinde Türkiye, daha 3,5 kilometrelik Bolu Dağı tünelini bile açamıyordu. Şimdi Türkiye 2 yılda Amasra tünelini açıyor. Kurucaşile yolu da Çakraz tünellerini bitiren Cumayanı tünelini bitiren şimdi ise 3. Tüne başlayan sadece o yolda 22 kilometre tünel yapan viyadükleri köprüleri peşi sıra yapan bir noktaya geldik” dedi.

İstikrar varsa yatırım var

Yapılan bütün yatırımların istikrar sayesinde olduğunu vurgulayan Milletvekili Tunç,“Sadece Bartın’a baktığımızda üniversite kampüs inşaatları, aile sağlığı merkezleri, 38 okulu Bartın’a kazandırdık. Irmak ıslahına başlıyoruz. Atıksu arıtmalarını yaptık. Bartın’a doğalgazı getirdik. Bunların hepsi hükümetimizin yatırımları. Bartın’dan Ankara’ya tek yoldan giderdik. Devrek-Yeniçağ arasını bir tırın arkasında takıldığımız zaman geçmek mümkün müydü? Kazalar olurdu. Ankara’ya giderken 9 tarım kooperatifi başkanı orada vefat etti. O yollar nasıldı? Nereden nereye geldik? Bunları tabi unutmamak lazım. Bu istikrar sayesinde oldu.

Her maddeyi açık açık yazdık

 

Milletvekili Tunç, bu istikrar her zaman olur mu? Çoğu zaman olmuyor. 7 Haziran’da neredeyse bir koalisyonla karşı karşıya kalıyorduk. Hükümet kurulamadı, seçime gidildi. Millet “Demek ki bu koalisyonlar iyi bir şey değilmiş. Biz 90’lı yılları unutmuşuz. Hükümet bile kurulamadı. Kurulsa bile nereye kadar giderdi? Yine istikrarsız dönemlere geri dönmeyelim” dedi. AK Parti’yi yine tek başına iktidara getirdi. 16 Nisan’da gerçekleştireceğimiz halk oylamasındaki anaya değişikliği 18 maddeyi içeriyor. Bu değişikliklerin her biri tek tek yazılı. Ulaşabileceğiz noktada.Halkımıza heryerde açık açık dağıtıyoruz. Her bir maddeye güvendiğimiz için hepsini açık açık yazdık ve altına da amblemimizi basarak halkımıza gerçeği budur diyoruz.

Korsan bildirilerle nereye kadar gerçekleri saklayacaksınız?

Korsan bildirilerle milletimizin kafasını nasıl karıştırırız, gerçekleri nasıl saptırabiliriz diyenlerin yalanları tek tek çürüttüklerini belirten Milletvekili Tunç, Cumhuriyet Halk Partisi’nin başını çektiği HDP’nin de destek verdiği ‘hayırcı’ grup kendi amblemlerini basarak bu maddeleri halka dağıtamıyorlar. Beyaz bir kağıda bilgisayardan fotokopi yapıyorlar, bunu kahvehanelerde dağıtıyorlar. Burada baktığınız zaman o maddelerle halk oylamasında oylanacak anayasa değişikliği maddelerinin alakası yok. Yazmış. Diyor ki “Cumhurbaşkanı bir sabah kalktığında kendisini soruşturan, kendisini mahkemeye çıkarabilecek Meclisi feshedecek.” Böyle bir şey yok. “Yazdıkalarının altına partilerinin ablemini bile koyamıyorlar çünkü hepsi yalan doğruları millete söyleyemiyorlar korsan bir bildirilerle algı yönetimi içerisindeler.

Ey Kılıçdaroğlu! maddelerin sonrasını niye okumuyorsun?

Milletvekili Tunç anayasa değişikliğinin maddelerinin tamamını okumayarak halkı kandırmaya devam eden Kılıçdaroğlu’na, “Gerçi bunu sözle de söylüyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu sürekli “artık tek adam yönetimi, diktatörlük gelecek” diyor. “Neresinde var? Diye sorduğumuzda cevap yok. Sadece savlarla hareket ediyorlar. “Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerini yenileyebilir.” “Madde aynı böyle” deyip burada bırakıyor. Sonrası var bunun. Oku, devam et. “Eğer cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerini yenilerse kendi görevi de sona erer” diyor. O kısmını niye okumuyorsun? Yani “Muhtar azaların seçimini yenileyebilir. Senin de görevin azaların seçimini yenilediğinde sona erer” desek böyle bir şey yok ta muhtar azaların seçimini yenileyebilir mi? Çünkü kendi görevi de sona erecek. İşte bunu “Sabah kalktığında Meclisi feshedecek” diyor. Bu işler böyle yalan, dolanla olur mu?

Denge ve denetim getiriyoruz

Milletvekili Tunç, yeni sistemdeki fesh ile ilgi olarak eğer Cumhurbaşkanı bunu birinci döneminde yapmışsa, seçimi o zaman yenilemişse ve 2 yıl görev yapmışsa 3 yılı boşa gidecek. 5 yıl görev yapmış gibi sayılacak. Bunu yapmak ister mi? Diyelim 2. Döneminde Meclisin seçimlerini yeniledi. Bu seferde 3. Dönem cumhurbaşkanı adayı olamayacak. Yani tamamen kendi görevi bitiyor. Hiç aday olamıyor. Böyle bir yenileme yetkisiyle ne zaman karşı karşıya kalabiliriz? Meclisin de aynı şekilde seçimi yenileme yetkisi var. Bundan hiç bahsetmiyorlar. “Mecliste cumhurbaşkanlığı seçimlerini yeniler o zaman her iki seçim de birlikte yapılır” diyor. Mecliste erken seçim kararı olursa cumhurbaşkanının da görevi sona erer. Bu denge ve denetimdir. İşte bunu getiriyoruz.

Yetkiyi halka veriyoruz

Milletvekili Tunç, Cumhurbaşkanının seçimleri yenilemeye mecbur kalması için çok önemli bir sebep olması lazım. Bu ne durumda olur? Milletin bekasıyla ilgili büyük bir devlet krizi ortaya çıkar ya da bir darbe girişimi olduğunda cumhurbaşkanı Meclise “Olağanüstü hal kararı al” dediğinde Meclis almıyordur. O zaman cumhurbaşkanı ne yapacak? Darbeciyle nasıl mücadele edecek? “O zaman seçimleri yeniliyoruz. Millet kim haklı kim haksız onun kararını sandıkta versin” diyecek ve o krizi millet çözecek. Yetki halkın.

Kanunun olduğu yerde kararnamenin hükmü yok

Milletvekili Tunç, hayırcı grubun “Cumhurbaşkanı bir kararname çıkarıp her şeyi yapabilecek. Yerimizi, yurdumuzu satabilecek” diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Siz inanır mısınız böyle bir şeye? Bugün Bakanlar Kurulu kararnameleri yerine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde de cumhurbaşkanlığı kararnamesi olacak. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kanundan üstün değil. Kararname kanuna aykırı olamaz. Olursa kanın uygulanır, kararname uygulanamaz. Aynı konuda hem kararname hem de kanun varsa kanun uygulanır. Kararname anayasaya aykırıyla Meclisteki birinci ve ikinci parti o kararnameyi Anayasa Mahkemesine götürüp iptal ettirebilir. Her şey böyle açık. Kurala bağlı. Ama maalesef bir kararnameyle sanki “Bölgesel yönetim kurulabilecek” diyor. Kurulamaz. İl bile, ilçe bile kuramaz. Çünkü bunlar kanunla olur.

Milletin gözünün içine baka baka yalan söyleyebiliyorlar ?

Milletvekili Tunç, anayasamızın değişmez maddelerin net olduğunu belirterek, “Devletin üniter yapısı belli Türkiye Cumhuriyeti Devleti laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir. Başkenti Ankara’dır. Milli marşı İstiklal Marşı’dır. Resmi dili Türkçe’dir. Devletin varlığı ve bütünlüğü ile ilgili değişmez maddeler orada dururken bir kararnameyle bölgesel yönetim olur mu? Bölgesel yönetim nasıl olur? Bunu nasıl milletin gözünün içine baka baka söyleyebiliyorlar?”

Cumhurbaşkanı seçiminde yaşanan 367 krizini hatırlayalım

Son olarak 2007’de cumhurbaşkanı seçiminde yaşanan 367 krizine değinen Milletvekili Tunç, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine neden ihtiyaç duyuyoruz? Cumhurbaşkanı artık halk seçiyor. 367 krizinden sonra hatırlayın Türkiye Büyük Millet Meclisine cumhurbaşkanını seçtirmediler. Önceki cumhurbaşkanları seçilirken bu kural akıllarda yoktu ama biranda bu kural akıllarına geldi vesayetçilerin. O günkü muhalefet partilerini Mecliste tehdit ettiler. Onlar meclise girmekten kortu ve 2007’de Mecliste 367 milletvekili bulunmadığı için cumhurbaşkanı seçilemedi. Biz de hemen seçime gitmek zorunda kaldık. Çünkü Cumhurbaşkanını seçemeyen bir meclis. Ne yapacağız? Millete soracağız. “Ey Milletim! Bize cumhurbaşkanını seçtirmiyorlar. Siz bizi tekrar Meclise gönderin. Cumhurbaşkanını seçecek çoğunluğu elde edelim” dedik. Meclise MHP de girdi ve bize destek verdi cumhurbaşkanı seçildi. Anayasa değişikliği yaptık. “Bundan sonra cumhurbaşkanlığı seçimleri kriz olmaktan çıksın” dedik. Millete “Cumhurbaşkanını siz seçmek ister misiniz? Evet diyor musunuz?” dedik. o zaman da CHP hayır kampanyası yapmıştı. Bunun ilk uygulamasını 2014’te gerçekleştirdik ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan halkın seçtiği ilk cumhurbaşkanı olarak o makama geldi. Şuanda Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımız arasında bir problem yok zaten değişikliği biz bu gün için yapmıyoruz, Kılıçdaroğlu itiraf ediyor ya Cumhurbaşkanı bir partiden, Başbakan diğer partiden olursa kriz o zaman çıkmaz mı ? diye işte biz bu krizi ortadan kaldıralım diyoruz, onlar ne söylerse söylesin milletimiz gerekli kararı, her seçimde ve referandumda bugüne kadar nasıl doğru bir şekilde verdiyse, 16 Nisan'da da Türkiye'nin geleceğiyle önemli kararı en doğru şekilde verecektir” ifadeleri yer aldı.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Zonguldak İkinci İcra Müdürlüğünde Neler...

Haberi Oku