Filyos öldürülüyor, herkes seyrediyor

ZONGULDAK 13.09.2021, 21:09 13.09.2021, 21:13
2581
Filyos öldürülüyor, herkes seyrediyor

Küresel ısınma nedeniyle tüm dünyada tatlı su kaynakları stratejik önem kazanırken, Zonguldak’ın tek akarsuyu olma özelliğine sahip Filyos Irmağı çevresi sanayi tesislerince kuşatılıyor. Birçok yerde imara da açılan ırmak resmen can çekişirken, yöre milletvekili Ahmet Çolakoğlu başta herkes seyrediyor

Küresel ısınma nedeniyle tüm dünyada tatlı su kaynakları, akarsular koruma altına alınıp çevresinde hiçbir kirlilik kaynağına izin verilmezken, Zonguldak’ın tek akarsuyu olma özelliğine Filyos Irmağı sanayi tesisleriyle kuşatılıyor. Irmağın sedde içine alınmasıyla kazanılan alanlar, ırmak yataklarında yaşanan onca felakete rağmen birçok yerde imara açılırken, Gökçebey, Bakacakkadı gibi yerleşim yerlerinde etrafı sanayi tesisleriyle kuşatılıyor. Irmağın denizle buluştuğu yerde içinde göç kuşlarının dinlenme ve üreme alanları da bulunan delta, endüstri bölgesi yapmak üzere dozerlerle dümdüz edilirken, ırmakta canlı çeşidi gün gün azalıyor. Birkaç yıl öncesine kadar ırmak çevresinde sıkça rastlanan balık tutan vatandaşlar artık hiç görünmezken, Zonguldak Valiliğinin yaşanan bunca felakete karşın bu tesislere izin vermesi akla zarar bir durum olarak yorumlanıyor.

BAKACAKKADI’DA SANAYİ ÇARŞISI, GÖKÇEBEY’DE OSB
Son olarak Bakacakkadı’da ilin en büyük turizm yatırımı olan Filyos Ekopark’ın tam yanında, ırmağın sedde içine alınmasıyla elde edilen alanda sanayi çarşısı yapılıyor. İnşaat alanının hemen bitişiğinde Çaydeğirmeni’nin en önemli yaşam alanı olan TOKİ sitelerinin de olması gören herkese, “Buraya sanayi çarşısı mı yapılır?” dedirtiyor. Gökçebey’de ise eşi benzeri görülmemiş bir uygulamaya imza atılarak Filyos Irmağı’nın her iki yanındaki parseller bir araya getirilip Organize Sanayi Bölgesi oluşturuluyor. 412 hektar alanda yapılan OSB’nin içinde 72 hektar da ırmak alanı bulunuyor. Zonguldak ve Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleriyle yapılan her iki yatırım, kendine yakın basın yayın organlarınca “vizyoner başkan” imajı yaratılmaya çalışan Metin Demir’in nasıl bir çevre düşmanı olduğunu da ortaya koyuyor.

OYKA KİRLETİYOR, HERKES BAKIYOR
Karabük Demir Çelik Fabrikası’ndan itibaren çevresindeki irili ufaklı pek çok sanayi tesisiyle yerleşim yerlerinin atıklarıyla kirletilen Filyos Irmağına en ölümcül darbelerden birini de Çaycuma’daki OYKA Kâğıt Fabrikası vuruyor. Yaydığı kötü emisyon nedeniyle Çaycuma’nın yaşam kalitesini düşüren OYKA, bir de tüm atık sularını hiç arıtmaya tabi tutmadan Filyos Irmağı’na bırakıyor. Halkın Sesi’nin ısrarlı haberlerine karşın ne OYKA’dan, ne de Valilikten hiçbir açıklama gelmemesi suçluluklarının kanıtı olarak görülüyor. Yöre milletvekili Ahmet Çolakoğlu’nun da tüm bu gelişmelere sessiz kalması, yöredeki belediye başkanlarının “ilçemize, beldemize hizmet geliyor” goygoyculuğuyla doğal çevreyi tümden tahrip edecek yatırımlara açık destek vermesi, Filyos Irmağı’nın ölüm fermanına atılmış en önemli imza olarak öne çıkıyor.

Kaynak: (HALKIN SESİ)
Yorumlar (2)
Hasan hğseyin 1 hafta önce
50 yıl gerideydik..150 yıla çıkardık.
Hayati demirci 1 hafta önce
Hadi oradan
14
hafif yağmur