Gazeteciler BİK’te buluştu

ZONGULDAK 21.09.2017, 18:32 21.09.2017, 18:32
879
Gazeteciler BİK’te buluştu

 

Zonguldak’ta resmi ilan alan gazeteler, Basın İlan Kurumu’nda düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

 

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin beraberinde BİK Proje Sorumlusu Cenk Koray, BİK İlan Hizmetleri Müdürü İdris Çam ve BİK Zonguldak Şube Müdürü Ali Nuhoğlu Zonguldak’ta resmi ilan alan Halkın Sesi, Pusula, Şafak, İnanış ve Yeni Adım Gazetelerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

 

 Gazetelerde yer alan resmi ilanların aynı gazetelerin internet sitelerinde de yer alması yönünde çalışmaların geliştirilerek devam ettiğini belirten Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin, “Zonguldak’a ilk kez geliyorum. Zonguldak’ı göreyim sizlerle de tanışmak istedim. Resmi ilan alan gazetelersiniz. Burada resmi ilanların gazetelerin yanında internet sitelerinde de yayınlanması yönünde çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımız geliştirilerek devam ediyor. Bir sistem kurup, gazetelere de kolaylık sağlayacağız. İlanlar bu çalışmalar sonunda daha hacimli ve okunur hale gelecek. Basın İlan Kurumu’nun yaşaması ilanlara bağlıdır. Bu ilanlar da sürekli devam edecektir.

 

‘İnternet sitelerine teşvik getireceğiz’

 

Biz internet sitelerine teşvik amacıyla bazı kontenjanlarla başlıyoruz ve destekliyoruz. Bizim savunduğumuz yerel basının sürekli devam etmesidir. Bu yapılanlar bizim ve sizin elinizi güçlendirmek içindir. 600 gazete, 600 internet sitesi var. Bunların hepsini takip ediyoruz. İnternet sitelerinin yenilenmesini ve gelişmesini istiyoruz. Gidişat internet, ancak bunu siz veya biz görür müyüz bilemiyorum. Bazı reklam firmalarıyla görüşüyoruz. Onlara şu kadar gazete, şu kadar site var diyoruz. Haber sayısını ve takipçi sayısını kendilerine iletiyoruz. Yerelde ve ulusalda yerel basına bizim üzerimizden güvenli bir alanda gazetelerin internet sitelerinde bulunan benerlara reklam verebilecekler.

 

Sektörde yapısal sorunlar var. Nitelikli personel sorunu var. İş Kur ile bu konuda çalışmalar yaptık. KSOGEB ve Kalkınma Ajansları ile bu konuda çalışmalar yaptık. Ankara’da bu çalışmalarımız oldu ve gelişmeler yaşandı. KOSGEB hep genel desteklerle yola çıkıyor ve yazılı basını teğet geçiyor. Aksilik çıkmaz ise sadece yazılı basın sektörüne yönelik bir çalışma yapacak ve bu2 2018 yılında gerçekleşecek. Bir çağrıya çıkacak. KOSGEB kaydınıza bakılacak. Mali tablonuzu yüklemediğinizde sizi düşürüyor” dedi.

 

Yerel gazetelerin temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, temsilciler, yerel basının yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Bu arada Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin gazete temsilcilerine 15 Temmuz manşetleri isimli kitap hediye etti. Gazetemizi toplantıda Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cevdet Akgün temsil etti. BİK Zonguldak Bölge Müdürü Ali Nuhoğlu, Zonguldak'taki yerel basının durumunu aktardı.Yorumlar (0)
20
açık