"GMİS'in yanındayız"

ZONGULDAK 25.10.2017, 16:04 25.10.2017, 16:05
583
"GMİS'in yanındayız"
 Çaycumalılar Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu:

"GMİS'in yanındayız"

Çaycumalılar Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, yazılı bir açıklama yaparak torba yasa kapsamında özelleştirilmesine kesin gözüyle bakılan TTK konusunda sonuna kadar maden işçisi ve GMİS'in yanında olduklarını söyledi.

Çiloğlu,  açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Cumhuriyetin ilk kenti olan ve kurtuluş savaşından sonra ülkemizin gelişmesine öncülük eden Zonguldak son 30 yıldır sürekli ivme kaybediyor. TTK ile varolan güzel kentimiz 1980 li yıllara kadar o dönemin 66 vilâyetinden göç almıştır. Bu göç edenler ile Zonguldak halkı kaynaşarak kardeşlik duyguları ile omuz omuza yerin yüzlerce metre altında 60 bin kişi ile kömür üretmiş ülke ekonomisine katkı vermişlerdir. 1980 yılından sonra gelişen politikalar sonucunda TTK da işçi sayısı hızla azaltılmış olup bugünlerde işçi sayısı 7 bin lere yaklaşmıştır. Bunun sonucunda da Zonguldak hızla göç vermeye başlamış olup neredeyse bir Zonguldak nüfusu dünyanın başka yerlerine dağılmıştır. 

    Bizler istiyoruz ki insanlarımız iş aş için başka yerlere gitmesin. Yeraltında bulunan milli servetimiz olan taşkömürü nü  TTK aracığıyla güvenli bir çalışma ortamıyla yerüstüne çıkaralım. Ülke ekonomisine katkıda bulunalım. Lâkin son günlerde mecliste bulunan torba yasada TTK nın özelleştirileceği iddiaları vardır. Zonguldak halkı 5-6 kuşaktır bu kurumda üretim yapmakta olup bu uğurda binlerce şehit vermiştir. Bu durum asla gözardı edilmemelidir.

Bir önemli konuda TTK bir madencilik ve madencilik kazalarında kurtarma okuludur. Burada 150 yıllık maden tecrübesi ve kültürü vardır. Bizler TTK nın kapatılmasını istemiyoruz. Tam tersine işçi alınmasını ve bu sayedede üretmek istiyoruz. Zonguldak halkına bir kazma bir baret yeter. Girer yerin yüzlerce metre altına kömürünü kazar.    

   Başta siyasetçilerimiz olmak üzere tüm STK larımız ve halkımız Zonguldaklılık bilinci ile hareket edip, kardeşlik duyguları ile TTK ya sahip çıkalım.

Gerekirse bu konu için bölgemizin önde gelenleri ile bir ekip kurup Ankara daki yetkililere Zonguldak  ve TTK yı anlatalım. Bizler bu konuda atılacak her olumlu adım da GMIS in yanındayız . Ortak paydamız Zonguldak olsun."

Yorumlar (0)
27
az bulutlu