Hak verilmez alınır!

ZONGULDAK 30.08.2017, 01:18 30.08.2017, 01:19
3901
Hak verilmez alınır!

TOKİ inşaatında maaş alamayan işçiler önce çatıya sonra kule vince çıkarak eylem yaptılar. Eylemci işçiler akşam saatlerinde işverenle anlaşmaya vardılar.

Hak verilmez alınır!

Dün akşam bayram öncesi maaşları ödenmediği gerekçesiyle çatıya çıkarak eylem yaptıkları için karakolluk olan TOKİ inşaatında çalışan işçiler, maaşları bugün de ödenmeyince metrelerce yükseklikteki kule vince çıkarak eylem yaptılar. Akşam saatlerine kadar süren eylem sırasında hiçbir can güvenliği olmaksızın kule vinçte saatlerce bekleyen işçiler paraları ödenmedikçe inmeyeceklerini söylediler. ,

DİRENİŞ SONUÇ VERDİ

Polisin tüm ikna çabalarına rağmen hayatlarını tehlikeye atarak kule vincin tepesinde patronlarından gelecek haberi bekleyen işçiler akşam saatlerinde yapılan görüşme sonunda maaşlarının ödeneceği sözünü alınca vinçten indiler.  Saatlerce süren ikna çabaları sırasında polis, 112 ve AFAD ekipleri olay yerinde hazır bekletildi.

Olay sonrası TOKİ İnşaatı üstlenen Çakır İnşaat yazılı açıklamada bulundu.

 

Açıklama şöyle;

 

"Çakır İnşaat İth. İhr. San. Ve tic. Ltd. Şti. Alt yapıdan üst yapıya, endüstri projelerinden konut inşaatlarına ve turizm yapılarına kadar geniş bir alanda fizibilite mühendislik, inşaat taahhüt, mimarlık, güçlendirme, ince yapı uygulamaları gibi inşaatın tüm aşamalarında hizmet vermektedir. Çakır İnşaat; çağdaş çalışma alanları ve her geçen gün büyüyen modern makine parkıyla, başladığı projeleri zamanında ve eksiksiz teslim etme başarısını göstermiş ve ilgili kuruluşların takdirini kazanmıştır.

 

29/08/2017 tarihinde TOKİ Zonguldak şantiyemizde meydana gelen talihsiz olay ile ilgili olarak açıklamalarımızı içeren basın bildirisidir.

 

TOKİ Zonguldak şantiyesinde yaşanan olaylar tamamen taşeron firma ile çalışan elemanları arasında vuku bulmuştur. ÇAKIR İNŞAAT İTH. İHR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. TOKİ Zonguldak inşaatında asıl işveren sıfatına haiz olup şantiyemizde çalışan tüm taşeron firmaların hak ve alacakları düzenli olarak, eksiksiz bir şekilde, zamanında yapılmaktadır. Ancak haberlere de konu olduğu üzere söz konusu olay taşeron firma ile kendi elemanları arasında meydana gelmiştir. Taşeron firma tarafından çalışanlarına ödeme yapılıp yapılmadığına dair bir bilgimiz yoktur. Taşeron firma her ne kadar işçilerine ödeme yaptığını söylese de işçiler ödeme yapılmadığını iddia etmektedirler. Asıl işveren olarak, taşeron firma ile işçileri arasındaki anlaşmaya ve husumete ilişkin bilgimiz yoktur. Bu nedenle aralarındaki borç-alacak ilişkisini bilmemiz de mümkün değildir. Kaldı ki taşeron firma işçilerinin şirketimizden herhangi bir alacağı varsa, alacaklarını resmi belge ile kanıtlamaları halinde söz konusu alacağın şirketimiz tarafından derhal ödeneceğini belirtmek isteriz.

Şirketimiz Türkiye’nin farklı illerinde çeşitli işler yapmaktadır. Şimdiye kadar şantiyelerimizde böyle bir olay gerçekleşmemiştir. Şirketimize isnad edilebilecek herhangi bir kusur bulunmasa da vuku bulan bu olay şirketimizin ticari itibarını zedelemektedir. Bu konu ile ilgili olarak tüm yasal haklarımızı saklı tuttuğumuzu belirtir, konuya ilişkin açıklamalarımızı değerli kamuoyu ile paylaşırız"


Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu