ZONGULDAK:
Halkın Sesi'ne iki ödül

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından bu yıl 15 Temmuz’un gazeteci şehidi Mustafa Cambaz anısına düzenlenen 30. Yerel Medya Özendirme Yarışması’nın ödül töreni Ankara Grand Ankara Otelde yapıldı. Başbakan Binali Yıldırım’ın da hazır bulunduğu,629 eserin katıldığı yarışmada Halkın Sesi iki ödüle layık görülmüştü.

“Bonzai FETÖ’den beter” başlıklı röportajıyla Türkiye 2’ncisi olan Mustafa Özdemir’in ödülünü annesinin vefatı nedeniyle Muhabirimiz Emre Can Bayram, BYEGM Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Okutan elinden alırken, mizanpaj dalında Türkiye üçüncüsü olan  Eren Aşkar ise ödülünü Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu'nun elinden aldı. 

Törenin açılışında konuşan Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, yerel medyanın, demokrasi açısından önemine değindi. Genel Müdür Akarca, Yerel Medya Özendirme Yarışması’nın, ülkemizde yerel medyaya yönelik en eski geleneksel yarışma olduğunu ifade ederek “Yarışma, Genel Müdürlüğümüze verilen ‘Basınla ilgili münasebetlerin düzenlenmesi ve basının güçlendirilmesi için gerekli faaliyetlerde bulunmak’ görevi gereği yapılmaktadır. Yarışmada amacımız,  yerel medyanın gelişimine katkı sağlamak, yerel medya mensuplarının çalışmalarını desteklemek ve basında kaliteyi yükseltmektir.” dedi.

Yarışmanın ilk olarak 1973 tarihinde “Anadolu Basınını Özendirme Yarışması” adı ile yazılı basına yönelik, 7 dalda düzenlendiğini hatırlatan Akarca, 1986 yılına kadar Anadolu’da yayımlanan gazetelerin yarışma için Genel Müdürlüğümüze gönderdikleri nüshalarının değerlendirilmesiyle gerçekleştirildiğini, yarışmaya 1992 yılından sonra 13 yıl ara verildiğini, 2005 yılında ise yazılı basına yönelik olan 5 dalda, yarışmacıların bireysel başvuruları ile yeniden düzenlenmeye başladığını, 2005’ten beri de düzenli şekilde gerçekleştirildiğini anlattı. Akarca, şöyle devam etti:

“2014 yılında yarışma hem içerik hem yöntem olarak geliştirilmiş, yarışmanın markalaşması için çalışmalarda bulunulmuştur. Yarışmanın adı da Yerel Medya Özendirme Yarışması olarak değiştirilmiştir. Başvurular ve değerlendirme sürecinin tamamı personelimizin denetimi altında yarışmanın web sitesi üzerinden gerçekleştirilmeye başlamıştır. Radyo Haber Programı, Televizyon Haberi, İnternet Haber Sitesi dalları yarışmaya eklenmiş ve yurtdışı katılıma açılmıştır. Yarışmamız bu yıl, 15 Temmuz demokrasi şehidi gazeteci Mustafa Cambaz anısına düzenlenmiştir.”

Bu yılki yarışmaya 516 kişinin 629 eserle başvurduğunu söyleyen Genel Müdür Akarca,  bu sayının geçen yılki sayının iki katı olduğunu, ayrıca 15 Temmuz Özel Ödülü ve BYEGM Özel Ödülü olmak üzere iki eserin özel ödüle layık görüldüğünü belirtti.  Akarca, seçici kurul üyelerine kolaylık sağlanması, değerlendirmelerin objektif kıstaslarla yapılabilmesi amacıyla uzman kişilerden yardım alınarak değerlendirme kriterleri oluşturulup puanlamaların daha adil yapılması yönünde adımlar atıldığını da ifade etti.

Konuşmasında, yerel medyanın önemine ve işlevlerine de değinen Akarca, “öncelikle belirtmeliyim ki, yerel medyamız, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet’in kurulması, demokrasiye geçiş gibi önemli tarihsel süreçlerde, genel anlamda çok iyi sınav vermiştir. Son olarak, geçtiğimiz yıl yaşadığımız FETÖ hain darbe girişimi esnasında ve sonrasında da demokrasiden yana tavır alarak bu mükemmel geleneğini taçlandırmıştır.” dedi. Yerel medyanın, çağdaş demokrasilerin önemli kurumlarından biri ve yerel sorunların, taleplerin, beklentilerin dile getirilmesinde en etkili mecra olduğunu hatırlatan Akarca,  vatandaşların, yerel düzeydeki sorunlarının yanında genel siyasi, ekonomik, sosyal konulardaki fikirlerini, şikâyetlerini, özlemlerini de yerel medya aracılığıyla merkezi yönetimlere duyurabildiklerini sözlerine ekledi.

Yerel düzeyde olan ama insan ve toplum yaşamında büyük yer tutan, bireylerin günlük hayatını doğrudan ilgilendiren konuların, sıklıkla yerel medyanın ilgi alanını oluşturduğunu ifade eden Genel Müdür Akarca,  “Kısacası yerel medya, bir bakıma demokrasimizin kılcal damarlarıdır. Bu nedenle güçlü bir yerel medya, ülkemiz, milletimiz ve devletimiz için vazgeçilmez değerdedir. Böylesine büyük önem taşıyan yerel medya, Genel Müdürlüğümüzün ana çalışma konularından da biridir. Hedefimiz, yerel medyanın güçlendirilmesi, gerçek işlevini en iyi şekilde yerine getirmesi ve demokrasimize beklenen katkıyı sunmasıdır.” dedi.

Konuşmasında yerel medyaya yönelik sayısal verilerden de bilgiler veren Akarca, TÜİK verilerine göre ülkemizde çıkan gazetelerin yüzde 94’ünün yerel ve bölgesel, yüzde 6’sının ise yaygın olduğunu, fakat tiraj bakımından bu tablonun tam tersi bir durum yaşandığını aktardı. Toplam tirajlar içinde yerel ve bölgesel gazetelerin payının yaklaşık yüzde 16, yaygın gazetelerin payının ise yüzde 84 olduğunu ifade eden Akarca, “RTÜK verilerine göre TV kanal sayıları, yerel 166, bölgesel 13, ulusal 19’dur. Yani yerel ve bölgesel kanallar yaklaşık yüzde 90, ulusal kanal ise yüzde 10 oranındadır. İzlenme oranları bakımından elimizde sağlıklı veri olmasa da gözlemlerimiz, ulusal yayın yapan televizyonların belirgin üstünlüğe sahip olduğu yönündedir.” dedi.

Genel Müdür Akarca, BYEGM’nin yerel medyanın gelişmesine yönelik çalışmalarının bundan sonra da devam edeceğini söyleyerek, Başbakan Binali Yıldırım’a, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a ve diğer konuklara, töreni teşrifleri için teşekkür etti.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

Kantarcı, CHP Genel Merkezi’nde

Haberi Oku