ZONGULDAK:
HASTANEDEKİ DOLULUK ORANINI AÇIKLADI!
Zonguldak İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti (ZGC) Editör Masası'nın bu haftaki konuğu oldu. Güner, kentteki koronavirüs vakaları ile ilgili bilgi verirken, gazetecilerin de sorularını cevapladı.

Güner'e ziyaretinden dolayı teşekkür eden ZGC Başkanı Derya Akbıyık, "Bugün Editör Masamızda Ertuğrul hocamızı ağırlıyoruz. Geldiği için teşekkür ediyoruz. Kendisi bize göreve geldiği günden bu yana yaşananları anlatacak" dedi.

Hastanelerin doluluk oranlarıyla ilgili bilgi veren Güner; "2017'nin Kasım ayında göreve başladım. Yaklaşık 7-8 aydır gündemimiz tamamen korkmaya endeksli hale geldi. Şu an gündemimizde korona var ama diğer sağlık yatırımlarımız da devam ediyor. Bunun en büyük örneği 400 yataklı Atatürk Devlet Hastanesi. İnşallah ilimize daha yakışır şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz. Pandemi maalesef çalışmalarımızı biraz yavaşlattı.

Eylül ayından itibaren PCR cihazı elde edildi. Sayın Valimiz 850 rekor demişti. Şu ana kadar 66 bin kadar test yaptık. Filyasyonda 260-270 bandında kişi sahada çalışıyor. Aynı anda 30-40 ekip çalışıyor. Türkiye ortalamasının altına indik. Bir vakanın 4.3 temaslısını tespit ediyoruz. Hiç belirtisi olmuyor, ama onları sürekli arayıp kontrol ediyoruz. Şikayetleri varsa yerinde numuneyi alıyoruz, artık herkesi hastaneye taşımıyoruz. Hastanede doluluk oranı yüzde 49, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68. Vaka sayısında bir artış yaşamadık. Antiviral (virüs öldürücü) ilaç ülkemizde üretildi. Bu bizim elimizi çok kuvvetlendirdi. Klasik olarak şunu söylemek istiyorum, şu an dalgalanma var. Kurallar aslında çok kolay. Maske ve mesafeye uyarsak bu virüs panzehirinden kurtulacağız diye düşünüyorum. Bulaşın yüzde 50'si aile içi temas. Çünkü evlerimizde maske takmıyoruz. Evimizin içinde de tedbirler almalıyız. Bu aralar dedeleri, anneanneleri, babaanneleri bir süre daha ziyaret etmeyelim" dedi.

Koronavirüse yakalanan sağlıkçıların durumu ile ilgili de konuşan Güner; "Maalesef sağlıkçılar da etkileniyor. Şu anda ağır olan sağlık çalışanımız yok, vefat eden yok. Sağlık çalışanlarımız ne kadar dikkat ederlerse etsinler maalesef yine de bulaş oluyor.
Önceki dönemde 30 büyükşehir ve Zonguldak olmamızın nedeni bence akciğer hastalığımızın fazla olmasıydı. O zaman da o kadar kötü durumda değildik ancak hükümetimiz böyle bir karar aldı. Umuyorum ki yeniden 30 büyükşehir ve Zonguldak olmayacağız" diye konuştu.

Temaslı vakaların hastanelere ulaşım sağlayamadığı durumlarda neler yapması gerektiğini söyleyen Güner; "Birçok kurum bize araçlarını tahsis etti. Kendi ambulanslarımızda var. Bu durumlarda hastalarımızdan bilinçli davranmalarını istiyoruz. Mümkün olduğunca eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz, ancak yine de eksiklerimiz var. Koronavirüs danışma hattını arayarak pozitif arkadaşlarımız ne yapacaklarını sorabilirler" ifadelerine yer verdi.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Murtaza 1 ay önce

covid bulguları varken niye çalıştığını sorum müdüre pandeminin ilk dönemlerinde.

banner228

Kaymakam Altay denetimlere katıldı

Haberi Oku