ZONGULDAK:
Hattat'ı kovduk, yine kovacağız

Bartın Platformunun Amasra’da düzenlediği panele Hattat Holding’in santral kurmak istediği Tarlağzı Köyünün kadınları damga vurdu. Kadınlar,  ”Hattat’ı köyümüzden teneke çalarak biz kovduk yine kovacağız” dedi.

 

Türkiye Barolar Birliği ve Bartın Barosu’nun birlikte düzenlediği Enerji-Çevre-Hukuk konulu panel, 11 Şubat Cumartesi günü Amasra Northdoor Otel’de yapıldı. Yoğun katılımın olduğu gözlenen panele katılanlar, 300 kişi kapasiteli salona sığmadı. Bartın Belediye Başkanvekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Bartın Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Halil Balık, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, CHP Amasra İlçe Başkanı Bora Işıkal’ın yanı sıra birçok sivil toplum örgütü temsilcisinin de katıldığı panel zengin tartışmalara sahne oldu. Zonguldak Barosundan Av. Yakup Okumuşoğlu’nun yönettiği panelde, Av. Engin Uzun Amasra’da Termik Santral ve Hukuki Süreç, Dr. Bengi Akbulut Termik Santrallerin Görünmeyen Maliyetleri, Prof. Dr. Erdoğan Atmış Amasra’da Termiksiz Yasam Mücadelesi ve Gerçekler, Av. Fevzi Özlüer ise “Çevre ve Kent Hukukunda Güncel Durum” başlıklı konular üzerinde konuştu.

 

AMASRA'YA TERMİK SANTRAL KURMAK CİNAYET

Amasra'da yapılmak istenen “Hema Termik Santrali” için verilen ÇED olumlu kararı ve Çevre Düzeni Planı değişikliği ile bunlar için 2019 kişiyle açılan iptal davası sürecinin değerlendirildiği panelde açılış konuşmasını Bartın Barosu Başkanı Av. Ferhat Parlatır yaptı. Başkan Parlatır konuşmasında, Bartın halkının termik santrale hayır dediğini, Karadeniz’in en güzel kıyılarına sahip olan Bartın’ın termik santralle yok edilemeyeceğini, Fatih Sultan Mehmet tarafından Çeşm-i cihan (dünyanın gözü) olarak adlandırılan Amasra’ya termik santral kurulmasının cinayet olacağını, buna da izin vermeyeceklerini söyledi.

 

GİDİN ÇATALAĞZI'NIN HALİNE BAKIN

Daha sonra söz alan Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Ali Arabacı, Türkiye’de çevre hakkı mücadelelerinin yaşam hakkı mücadelesine dönüştüğünü söyledi. Arabacı özetle, Amasra’yı doğal, tarihi ve kültürel özellikleriyle çok önemsiyoruz. Amasra’nın gelecek kuşaklara hiç değilse bu haliyle korunarak aktarılması gerekir. Böyle değerli bir yere termik santral için ÇED olumlu kararı verilmiş olması endişelerimizi arttırmaktadır.  Termik santrallerin ormana, doğaya, toprağa, suya, denize, insan sağlığına zararları olduğunu artık herkes biliyor.  Bunun örneklerini Yatağan'da, Elbistan'da, Soma'da ve Çatalağzı'nda gördük. Amasra'da kurulmak istenen termik santral hakkında, ÇED sürecinde, çevresel etkiler doğru bir şekilde değerlendirilmediği gibi bölge ve havza bazında planlamalar da gözetilmedi. Bartın halkı büyük bir özveriyle bu hukuksuzluğa karşı direniyor. Biz de bugüne kadar olduğu gibi her türlü hukuki desteği veremeye devam edeceğiz. Bir aileye özel izinle Amasra'mızın büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakılmasına hep karşı çıkacağız. Bartın, Amasra halkının sonuna kadar yanındayız" dedi.

 

İNGİLTERE 2025 YILINA KADAR BÜTÜN TERMİK SANTRALLERİ KAPATACAK

Daha sonra söz alan tüm konuşmacılar, Amasra'da kurulacak bir termik santralin çeşitli çevre sorunları yaratmasının yanında, yöredeki turizmi bitireceğini, Bartın ve Amasra ekonomisine zarar vereceğini, yöre halkının sağlıklı yaşamını tehlikeye sokacağını belgeleriyle anlattı. Konuşmalarda Almanya'nın kömürlü santralleri hızla kapatmaya devam ettiği ve 2050 yılında hiçbir şekilde fosil yakıt kullanmamayı hedeflediği, İngiltere'nin 2025 yılına kadar bütün kömürlü termik santrallerini kapatacağını, buna rağmen Türkiye'de hızla kömür santral kurulmaya çalışılmasının çok düşündürücü olduğu vurgulandı. Panelin sonunda panelistler katılımcıların sorularına yanıt verdiler.

 

ONU GEZİCİLER DEĞİL, BİZ, TENEKE ÇALARAK KOVDUK

Panel için Tarlaağzı köyünden gelen ve salonun en önünde de oturan kadınların konuşmacıları dikkatle dinlediği gözlendi. Sözleriyle panele damga vuran kadınlar, Hattat dışarıdan gelen Geziciler bizi tencere tava ile kovdu diyormuş. Yalan konuşmasın, onu köyümüzden teneke çalarak biz kovduk, köyümüzde termik santral istemiyoruz” diyerek tepkilerini gösterdi. 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

‘Rezil bir duruma düştü’

Haberi Oku