FLAŞ HABER

ZONGULDAK:
Hollanda'yı sollayacağız!

 

Çaycuma’da bu yıl 2 milyon adet lale soğanı hasadı bekleniyor

 

 

Zonguldak Valisi Ali Kaban ve Eşi Neriman Kaban Çaycuma İlçesinde Mükerrem Sarıöz adlı üreticiye ait lale soğanı üretimi alanında incelemelerde bulundu.

Valilik basın bürosundan verilen habere göre Vali Ali Kaban’a ve eşine Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli ve Eşi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mahmut Özer ve Eşi, İl Jandarma Alay Komutanı Alb. Haluk Selvi ve Eşi, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Başel ve Eşi eşlik ettiler.

 Ziyaret sırasında lale üreticisi Muharrem Sarıöz ve Çaycuma İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Coşkun Ulutaş’tan yapılan çalışmalar ve soğan üretimi hakkında bilgi alan Vali Kaban yapılan çalışmaların önemine değinerek “Üretimi sistemli bir şekilde geliştirmek gerekiyor, bu amaçla yapılan çalışmalar hızlandırılmalı ve bürokratik yönü de  takip edilmelidir. Bu amaçla yapılacak proje çalışmaları, kooperatif birlik kurulması, Pazar genişletme ve geliştirme çalışmaları gibi benzeri konusunda ayrıca Çaycuma’da kurulacak Organize Seracılık Bölgesinde lale ve süs bitkileri üreticilerine de alan tahsisi konusunda her türlü yardımı yapmaya hazırım. Arkadaşlarıma da bu yönde talimat veriyorum. Yeter ki üretim artsın ve siz üreticilerimiz ve ülkemiz kazansın. Üretelim, üretelim.” dedi.  Rengarenk açmış lalelerin bulunduğu bahçe gezildikten sonra Zonguldak Valisi ve beraberindeki heyet Çaycuma İlçesi Geriş köyünde bulunan Erol Duran’a ait fide üretimi tesisinde de incelemelerde bulundu. Tesislerde üretim alanları ve sebze fidesi üretimi hakkında heyete işletme sahibi tarafından bilgilendirme yapıldı. Batı Karadeniz Bölgesinin tek sebze fidesi üretimi işletmesi olan tesiste halen 21 işçi ile 10 milyon adet/yıl fide üretimi yapılmaktadır. Tesisleri çok beğendiğini belirten Vali Kaban “Bu tesis geliştirilmeli. Çaycuma’da hem Gıda ve Tarım Yüksek Okulumuz var, hem de Tarım Lisemiz var. Burada okuyan öğrenciler ve hocalar gelsin burada uygulama yapsın üretim yapsın. Kendilerini geliştirsin. İşletme sahibi sıcak bakarsa Valilik , Üniversite ve İşletme sahibi ortak proje ile üretim alanını geliştirelim. Bunu da hızla yapalım. Daha çok insanımızı üretime dahil etmiş, hem de eğitim görenleri uygulamalı eğitimle desteklemiş oluruz” dedi. Bu sözlere Rektör Mahmut Özer ve işletme sahibi Erol Duran olumlu cevap verdiler. Vali Kaban ve heyet gezi dolayısıyla Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Coşkun Ulutaş’a ve üreticilere teşekkür ederek ayrıldılar.

 

Lale üretimi nasıl başladı

Lale Soğanı Yetiştiriciliği 2015 yılında 4 köyde 11 kişi ile başlamıştır. Çiftçilerimiz kendi imkânlarıyla 132.500 adet soğanından 450.000 adet lale soğanı hasat elde etmişlerdir.

2016 yılında bu sayı 9 köyde 18 kişi ile devam etmiştir. Bu yılda dikimi yapılan lale soğanı miktarı 385.500 adet olup hasat edilen miktar 650.000 adettir. Valilik, Kaymakamlık ve İlçe Müdürlüğü Lale Soğanı Yetiştiriciliği yapan çiftçilere destek oldular ve soğuk hava deposu yaptırıldı.

10 Ağustos 2016 tarihinden 20 Ekim 2016 tarihine kadar 450.000 adet lale soğanı 2017 üretimi için kullanılmak üzere soğuk hava deposunda muhafaza edildi.

2017 yılı için çiftçilere 200.000 adet hibe lale soğanı desteği yapıldı. Lale Soğanı Yetiştiriciliği yapanların sayısı 12 köyde 23 çiftçiye ulaştı. Bu yılda çiftçilerin elinde bulunan 457.100 adet lale soğanı ve hibe olarak verilen 200.000 adet lale soğanı ile dikimi yapılan soğan adedi 657.100’ü buldu ve 2.000.000 adet lale soğanı hasat edilmesi tahmin edilmektedir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Atatürk Anıtı Bakıma Alındı

Haberi Oku