ZONGULDAK:
İNAĞZI MAĞARASI PROJESİ HAYATA GEÇTİ

 

Engin Zaman İnağzı’nda bulunan İnağzı Mağarası’nı temizleme projesini 6 aylık çalışma sonucu 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde hayata geçirdi.  Önceki Belediye Başkanları döneminde mağaradan geçirilen kanalizasyonun sarkıtlara zarar verdiğini belirten Zaman, proje kapsamında sarkıtları dişlerimize gösterdiğimiz hassasiyetle diş fırçasıyla temizleyecek. İstanbul’da bulunan TANFER klinik sağlık kuruluşunun verdiği destekle mağara projesini hayata geçiren Engin Zaman, “İnağzı Mahallesi’nde bulunan, İnağzı’na adını veren bir mağaramız bu. Antik çağdan itibaren bölgeye gelen korsanların, gemicilerin fırtınalar patladığı zaman sığınmak için buradaki ilk 70 metreyi kullanmışlar. Mağara 793 metre olarak ölçüldü. Benim daha sonraki dönemlerde yaptığım çalışmalar da 793 metreden sonra devam ederek 1000 metreye ulaştı. Şu anda içinde bulunduğumuz mağara 100 metrelik bir mağaradır. Mağaramızın özelliği ise şu: İçerisinde kireç taşı tabakasından kaynaklı olarak kalsiyum karbonat içerikli kar beyazı oluşumlar var.” dedi.

“PROJENİN AMACI KİRLİLİĞİ TEMİZLEMEK”

 

Mağaracılık tarihinde ender rastlanan üzüm sarkıtlarını temizleyerek Türkiye ve Zonguldak’a kazandırılacak olan mağarada uygulanacak projenin dünyada bir ilk olacağını söyleyen Zaman, “Daha önceki Belediye Başkanları döneminde mağaranın içinden kanalizasyon verildi. Projedeki amacımız mağarada gördüğünüz kanalizasyonun oluşturduğu kirliliğin giderilmesi. Yaklaşık 13 yıldır proje arayışı içerisindeydim. En son Deniz Bey’le görüştük. Sağ olsun Deniz Yavuzyılmaz Bey bizi klinik firmasıyla tanıştırdı. Sağ olsun projemizi sahiplendi. Bizlere her türlü teknik imkanları sağladı. Diş ekibinin hassasiyetiyle, su ve diş fırçalarının yardımıyla zararı en aza indirerek oluşan kirlilikleri temizleyeceğiz. Projemiz yaklaşık 15 gün sürecek. 15 gün boyunca 45 kişilik bir ekiple çalışacağız ve bu kirliliği temizleyeceğiz. Bunu bizden sonraki kuşaklara temiz bırakacağız. Mağarayı kirlettik. Tekrardan eski haline dönüştüreceğiz. Mağaramızın başka özelliği de var. Bunu altını çizerek söylüyorum. Oluşum ve güzellik açısından ilk 10’a girecek güzellikte bir mağaradır. Ayrıca yine mağaracılık tarihinde ender rastlanan üzüm salkımı sarkıtçıklardır. Türkiye’de çok özel yere sahiptir.  Birincisi bu mağara bütün dünya literatüründe geçen bir mağara. Bütün dünyanın bildiği bir mağara. İkincisi burada uygulayacağımız proje dünyada ilk defa uygulanacak bir proje. İlk anlarda zaman zaman hatalar oluyor. Biz bu hataları en aza indirebilmek için kılı kırk yardık. Yaklaşık  6 aydır Mustafa Bey’le en iyisini nasıl yapabiliriz bunun üzerine çalıştık. 6 aylık çalışma sonucu buradayız. Bugün 5 Haziran dünya çevre günü. Bu güne özel olarak projeye start vermek istedik. Bugün burada yapacağımız ilk iş ilk 70 metre çöplerle dolu olan alanı temizleyeceğiz. Deniz kardeşime herkesin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. 13 yıldır bu projeyi hayata geçirmek istiyordum” şeklinde konuştu.

 

"KANFER KURULUŞU OLARAK DESTEK VERİYORUZ"

İstanbul’da bulunan Tanfer klinik sağlık kuruluşundan projeye destek vermeye gelen Mustafa Sökmen, bu projenin onları umutlandırdığını, Türkiye bu güzel oluşumun kazandırılmasında katkısı olduğundan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Sökmen, “Sayın Engin Zaman bize bu projeyi getirdiğinde ilk olarak farklı düşüncelere sahiptik. Fakat sarkıtların bir insan ağzındaki dişleri andırmasını ve dişlerimize gösterdiğimiz hassasiyeti mağaraya gösterdiklerini kendilerinin de bunu deneyimleyerek sonuç alması bizi umutlandırdı. Biz İstanbulda faaliyet gösteren bir sağlık kuruluşuyuz. Ağız ve Diş sağlığı üzerine başladığımız hayatımıza sonrasında estetik branşları da dahil ettik. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak sadece kişilerin sağlığı  değil, doğanın sağlığını da düşünmemiz gerektiğini düşünerek böyle bir adım atmak istedik. Sadece burada değil umarım ki ülkemizde yapılan bu ayıplar düzelir. Mağaranın bir an önce Zonguldak halkına, hatta Türkiye’ye kazandırılmasını istiyoruz.” dedi.

"BU MAĞARA MARKA OLABİLMEMİZ İÇİN BİR FIRSAT" 

Daha sonrasında konuşan CHP Parti Okulu Zonguldak-Bartın Koordinatörü Deniz Yavuzyılmaz, sosyal projelerin olabildiğince arttırılması gerektiğini ve bu proje sonucunda mağaranın Zonguldak ve bölgeye kazandırılmasını istediğini söyledi.  Zonguldak’ın tanıtımı için elimizde bir fırsat olduğunu belirten Yavuzyılmaz, “Çok değerli dostumuz Engin Zaman çok güzel ifade etti. Bugün Dünya Çevre Günü. Hepimizin dünya konusunda duyarlı ve sosyal projelerin olabildiğince arttırılması gerektiği bir gün ve yıllar içerisindeyiz. Engin abi bana bir projesi olduğunu özellikle Zonguldak’ta mağara turizmi ve mağaracılığın gelişmesi gerektiğini Zonguldak’a ve bölgeye kazandırılması gerektiğini ifade etti. Daha sonra heyecanlı bir şekilde projeyi anlattığında ona çok profesyonel bir projeye dönüştürelim ve hayata geçirelim dedim. Ve o noktada TANFER klinikle bağlantıya geçtik ve onlarda bu duyarlılığı gösterdiler. Ve böylece Zonguldak’ımızın bir marka şehir olması için ve tanıtımı için güzel bir fırsat doğmuş oldu.” dedi.  (Begüm Burçak Günay)

 

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

Bu Kadın Çıldırmış Olmalı

Haberi Oku