ZONGULDAK:
'İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?'
 SABAHATTİN ADIYAMAN:
"İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?"

CHP’li Muslu Belediye Başkanı Sabahattin Adıyaman, Termik santrallere çevre yatırımlarını gerçekleştirmesi için tanınan sürenin doğaya ve insana saygı duymayan enerji şirketleri tarafından hoyratça kullanıldığını ifade etti. Adıyaman ayrıca insan sağlığının hiçbir bedel ile ölçülemeyecek kadar değerli olduğunu dile getirdi.
 
YILLARCA YALNIZ BIRAKILDIK!
Bugüne kadar enerji santrallerinin çevreye verdiği zararı her platformda dile getirmeye çalıştıklarını ifade eden Muslu Belediye Başkanı Sabahattin Adıyaman; "Merkezi hükümet tarafından bu güne kadar genel manada yalnız bırakılmış olsak da; geldiğimiz noktada Cumhurbaşkanımızın çevre ile ilgili gerekli yatırımları yapmamış olan firmalara yaptırım uygulanması kararı bizleri son derece mutlu etmiştir.
 
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
ÇATES cumhuriyetin ilk enerji santralidir ve bizim göz bebeğimizdir. Çates’in bizim için manevi değeri farklıdır. Lakin kimse bunu da suistimal etmemelidir. Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği gibi çevresel faktörler çevre ve geleceğimiz için büyük sorun yaratmaktadır. Doğaya ve insana saygılı olan Termik santral işletmeleri, bacalarından çıkan gazların hava kirliliğine sebep olmaması için birçok çevresel önlem almakta ve büyük yatırımlar ile santrallerine arıtma tesisleri kurmaktadır.2x150 MW kurulu güce sahip Çatalağzı Termik santrali ise çevreye verdiği zararları önlemek adına bugüne kadar hiçbir ciddi adım atmamıştır. ÇATES’in çevre izinleri dahi bulunmamakta olup herhangi bir arıtma tesisi yapmayan bir tesisin yönetmelik değerlerini sağlayabilmesi de pek olası görünmemektedir. Hiçbir ekonomik gerekçe de insan sağlığını hiçe saymaya yeterli değildir.
 
GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR!
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası tarafından 2018 yılında yayınlanan Zonguldak-Çatalağzı Hava Kalitesi Değerlendirme Raporunda Çates ilave Ünite projesindeki ölçümlerine yer verilmiş olup ilgili rapora göre ÇATES’in ÇED raporlarında verilen ölçüm sonuçlarının bilinçli olarak düşük raporlandığı yönünde ciddi endişeler oluşmuştur. ÇED sürecinde hazırlanan ancak 2018 yılında henüz nihai hale getirilmemiş olan ÇED raporlarındaki hava kalitesine dair bilgilerin gerçeği yansıtmadığı da bu rapor ile ortaya konmuştur.
 
YAŞAT Kİ YAŞAYASIN!
Çates’in kapanması elbette hiç kimseye bir fayda sağlamaz. Aksine hem ülkemiz hem de bölgemiz adına ciddi kayıplar getirmesi söz konusudur. Çates bugüne kadar çevreye ve doğaya duyarsız kaldığı gibi kendi çalışanlarına karşı da duyarsız kalmıştır. Bugün gelinen noktada ÇATES ciddiyetsizliğinin bedelini kendisi ödemekle baş başa kalırken diğer taraftan bölge halkına da bu bedelin faturasını yansıtmakla baş başa kalmış olup şirket bünyesinde çalışan işçi kardeşlerimiz de işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. 
 
ÇATES EVİN ŞIMARIK ÇOCUĞU GİBİ DAVRANMIŞTIR!
Çevreye ve doğaya saygılı olan şirketler çevre ve insan sağlığı ile ilgili yatırımlarını ivedi bir şekilde gerçekleştirirken Çates ise adeta evin şımarık çocuğu gibi davranarak bölge halkının sağlığını hiçe saymıştır. Merkezi hükümet nerede ise yaklaşık 7 yıldan beri çevre ile ilgili gerekli yatırımları yapmak için enerji santrallerine süre tanımıştır. Verilen sürelerin hiçbir işe yaramadığı bu süreçte çok açık bir şekilde gözükmüştür. Verilen her ek süre çevre ile ilgili gerekli yatırımları gerçekleştirmemiş olan enerji şirketlerini daha da büyük rehavete sürüklemiştir. Umut ediyoruz ki artık hiçbir şirket bölge halkının sağlığını hiçe sayabilecek çalışmalara imza atamaz" dedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Bora 8 ay önce

Sattınız muslu, kazköyü.. Şimdi kalkmış çatesi kötülüyorsun.. Kaz gelen yeri konuşabilirmisin baskan (eren enerji) gelsin arabalar, paralar, daha bilinmeyen neler neler.. Ama sap döner keser döner gün gelir devran döner mişş

Misafir Avatar
67ÇATALAĞZI 8 ay önce

başkan sen esas erenden bahset erenin gaz salımı insanları öldürüyor

Misafir Avatar
çatalağzı-muslu çevre 8 ay önce

sebahattin başkan 1320 megavatlık eren muslu termik santralinin yapımına sen ön ayak oldun şimdi timsah gözyaşları dökmek niye?

Misafir Avatar
Bora 8 ay önce

Sabahattin bey, ne güzel söylemişsin çates için. Hadi bakalım bir de şu eren enerji için de birşey söyle... Yıllarca çanak tutuldu bu eren e. Görelim sizi..

Misafir Avatar
Ali_ Veli 8 ay önce

Diyemez ki oraya adamlarıni sokuyor

-Beğenmedim(0)

banner228

10 ADET MUTFAK TÜPÜ ÇIKARILMIŞ...

Haberi Oku