İŞTEN ATILMAK İÇİN ÖZEL ÇABA SARF EDENLER VAR!

ZONGULDAK 11.10.2017, 21:00 11.10.2017, 21:01
1868
İŞTEN ATILMAK İÇİN ÖZEL ÇABA SARF EDENLER VAR!

Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. basında işten çıkarmalarla ilgili çıkan haberler hakkında yazılı bir açıklama yaptı. İşten çıkmak isteyen çalışanların kendilerini işten attırmak için özel bir çaba içerisinde olduğunu belirtti.  Kamuoyuna konu olan 13 işçinin, sendikalaşma faaliyetleri içerisinde olduğu nedeniyle değil, şirket yönetimini karalamaya yönelik söylemler içerisinde bulunmaları nedeniyle işten çıkarıldıklarını söyledi. İşte o açıklama:  

İYİ NİYETİMİZ SUİSTİMAL EDİLDİ!

Uzun süredir kamuoyunda yer alan, yazılı-görsel basına ve sosyal medyaya konu olan 13 işçi arkadaşımızla sanıldığı gibi sendikalaşma faaliyetleri içerisinde bulunduklarından ötürü değil, şirket yönetimini karalamaya yönelik söylemler, bu ve benzeri konularda iş ahlakına uymayan hal ve hareketler içerisinde bulunduklarından dolayı yollarımızı ayırmış bulunmaktayız. Bu arkadaşlarımıza şirketimiz tarafından gerekli uyarılarda bulunulmasına rağmen ısrarla aynı tutumlarını sergilemeye devam etmişlerdir.

 

TAZMİNATLARINI ÖDEMEYEBİLİRDİK!

İşlerine son verilen işçi arkadaşlarımızın kıdem ve ihbar tazminatlarını yasal olarak ödememe hakkımız bulunmakta idi. Fakat biz yine de bu hakkımızı kullanmadık. Her şeye rağmen şirket yönetimimiz bu arkadaşların mağdur olmaması için tazminatlarını ödemiş ve bundan sonraki iş hayatlarına sıkıntı yaratmayacak şekilde seçilen çıkış kodları ile iş akitleri sonlandırılmıştır. Bu arkadaşlarımızın büyük bir çoğunluğu uzun süreden beri şirketimiz bünyesinde çalışmış arkadaşlarımızdır. Bazı çıkar çevrelerinin dolduruşu ile şirketimizi kamuoyu önünde yıpratmaya çalışan bu arkadaşlarımıza gerekli uyarıları yapmış olmamıza rağmen, ne yazık ki malum çevrelerin etkisi altında kalmaya devam etmişlerdir.

 

İŞTEN ATILMAK İÇİN ÖZEL ÇABA SARF EDENLER VAR!

Emekliliği hakketmiş, başka bir iş bulmuş veya çeşitli nedenlerle işten ayrılmak isteyen bazı arkadaşlarımız kendilerini işten attırabilmek için ne yazık ki özel bir çaba sarf etmektedirler. İşten çıkartılma nedenini de sendikal faaliyetle ilişkilendirip ek tazminat alabilmegirişiminde bulunan azda olsa bir grup işçi arkadaşımız bulunmaktadır. Bu arkadaşlara tavsiyemiz, etkisi altında kaldıkları kişi ve kurumların bir an önce etki alanlarından çıkmalarıdır. Bu tür girişimler hiç kimseye fayda sağlamayacaktır.

 

HALKA SIRTIMIZI DÖNMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR!

Üstüne basa basa şunu belirtmekte fayda görüyoruz. Şirketimiz bünyesinde işçi kıyımına gitmek gibi bir düşüncemiz asla bulunmamaktadır. Enerji sektörünün içinde bulunmuş olduğu krize rağmen bu güne kadar hiçbir işçi kardeşimizi mağdur etmedik. İçinde bulunmuş olduğumuz kriz ortamında 160 Megawatt’lık ünitemizde üretime ara verecek olmamıza rağmen hiçbir işçi kardeşimizle yollarımızı ayırmadık. Bu ünitede çalışan tüm işçi kardeşlerimizin diğer ünitelerimize transferi yapılarak, burada çalışmalarına devam etmeleri planlanmıştır. Malum çevrelerin kamuoyuna yansıtmaya çalıştığı gibi sadece kendi çıkarlarımızı düşünen bir şirket politikamız olmuş olsa idi; üretimi durdurduğumuz ünitedeki tüm işçi kardeşlerimizle helalleşir ve yollarımızı ayırırdık. Şirketimiz bu bölgede yatırım kararı aldığı günden bu yana bölge halkı bir an olsun bize sırtını çevirmemiştir. Bizimde bölge halkına sırtımızı dönmemiz asla söz konusu değildir.

 

HERKES ENERJİSİNİ KENDİ İŞİNE HARCAMALIDIR!

Şirket olarak yapıcı olan her türlü eleştiriye sonuna kadar açığız. Fakat maksadını aşan, her türlü eylem ve eleştiriye de kapalı olduğumuz tüm kamuoyu tarafından bilinmelidir. Herkes kendi görev ve sorumluluklarını bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelidir. Kendi görev ve sorumluluklarını yerine getirememiş, ülke ve bölge halkına en ufak bir katkıda bulunamamış kişi ve kurumların şirketimizi dizayn etmeye kalkmasını doğru bulmadığımızın da altını kalın çizgilerle çizmek isteriz. Herkesin enerjisini kendi alanlarında harcamasının bölge ve ülke halkına daha büyük faydalar getireceği inancındayız.

Son olarak, işyerinde ve iş dışında çalışanlarımızı gruplaştırıcı ve çatıştırıcı faaliyetlerde bulunan ve bu faaliyetlerini ısrarla sürdürme gayesinde olan arkadaşlarımızla ilgili olarak, bu tarz faaliyetlerini devam ettirdikleri takdirde taleplerinin tarafımızca asla kabul görmeyeceği, gündeme ve değerlendirmeye alınmayacağı, bundan sonra da benzer faaliyetlere kalkışılması durumunda sürecin ve yaptırımların Eren Enerji nezdinde saklı tutulduğu, tesis içinde iş barışının, huzur ve sükûnet ortamının bozulmasına asla müsaade edilmeyeceği hususunun da bilinmesini isteriz

Yorumlar (2)
Atilan eren iscisi. 4 yıl önce
15 kisi isten atildi 13 degil bu isciler sendikadan atildi kimse isten atilmak istemek bu kadar issizlik varken siz zam yapmadiginiz
icme suyunu kestiginiz cayi kestiniz mudurlee isciye baski yaptigiicin millet sendikaya uye oldu ve atildi.
Onur Gökdemir 4 yıl önce
Yine sınıfta kaldınız. Yedi haftanın sonunda sessizliğinizi bozduğunuz basın açıklaması halen kurumsallaşma yolunda bir arpa boyu yol alamadığınızın göstergesidir. Yazacaklarımın birazı kendimden diğer kalanlarıda sizin verdiğiniz açıklamanın içinde bizzat kendi söylemlerinizdendir. Yollarımızı ayırma noktasından başlayalım iş ahlakına uymayan hal ve hareketlerde ne bulunmuşumdur nede tarafıma böyle bir uyarı yapılmıştır. Birim amirimin “Emir Bey hak-işle sendikalaşmaya devam edenleri soruyor senide sordu Onur Gökdemir de varmı diye” uyarı buydu diyorsanız doğrudur böyle bir uyarı aldım. Karalamaya yönelik söylemlere gelince(siz buna kendi aranızda küfür diyorsunuz)Böyle yapıda bir insan olsam bu uzun yazı yerine iki küçük kelimeyle dile getirecek bir sürü küfür var sizin açıklamalarınıza karşı lügatta ama sizin oyununuza gelip bunu yapacak kadar salak değilim öyle olsam şuanda kapıda değil içerde işimin başında olurdum. Siz anca bu küfür yalanıyla beldelerini beraber yönettiğiniz belediye başkanlarını kandırırsınız. Tazminatlara gelince buna fazla yer ayırmayacağım. Yazılı açıklamanızı 11yaşındaki kızımda okudu en çok güldüğü kısmıydı. Hem mağduriyetten bahset hem de kapı dışarı et biz günü kurtarmanın değil işimizin başında geleceğimizi kurmanın planlarını yapmak istiyoruz tabi anlarsanız. Bunu anlamadığınızda birsonraki açıklamanızın başlığı olmuş “İşten Atılmak İçin Özel Çaba Sarfedenler Var”o yüzden bu konuya girmiyorum.” Halka sırt dönmemiz söz konusu değildir”konusu gelecek olursak bak burda hakkınızı teslim etmek lazım on numarasınız nasılda yöre halkının profilini kısa zamanda tanıdınız,onları can damarından yakaladınız sizin baskılarınızın sonucudur bu söylemler”oğlum işinin değerini bil”,”birşeye karışma”,”senide işten atarlar” insanları insan yapan değerlerini savunmakla işleri arasına nasılda sıkıştırdınız süpersiniz. Gelelim en son bölüme öğretsem yapmazdınız nasılda dikdatörlüğünüzü ilan etmişsiniz. İşçilerin yani bizlerin bu örgütlenmeyi,sendikalaşmayı tercih etmemizin sebebidir sizin bu söylemleriniz.”Tarafımızca asla kabul görmemek”,”gündeme ve değerlendirmeye bile almamak”,”yaptırımlara gitmek”,”müsade etmemek”...
HER CUMA GÜNÜ SAAT 16:15DE EREN ENERJİ GİRİŞ KAPIDAYIZ. ANAYASAL HAKKIMIZI KULLANIP SENDİKAYA ÜYE OLUP İŞTEN ÇIKARILMAMIZI PROTESTO ETMEK ve BASIN AÇIKLAMASI YAPMAK İÇİM BEKLİYORUZ.İNADINA SENDİKA İNADINA DİSK...
23
açık