ZONGULDAK:
'İzin vermeyeceğiz!”
 Madenci Anıtı’nda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla yapılan basın açıklamasında konuşan Zonguldak Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Meral Küçükyılmaz;

“İzin vermeyeceğiz!”

Zonguldak Kadın Platformu tarafından Madenci Anıtı’nda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması yapıldı. Zonguldak Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Meral Küçükyılmaz yaptığı açıklamada, Erkek şiddeti ideolojiktir ve kaynağını erkek egemen anlayıştan, gücünü erkek egemen siyasetten alır. Biz kadınlar, cinsel istismarı aklayan yasa tasarısına engel olduğumuz gibi erkek yargının, erkek siyasetin ve erkek anlayışın hayatlarımızı karartmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

“25 KASIM’I BASKILARIN GÖLGESİNDE GEÇİRİYORUZ”

Küçükyılmaz konuşmasında 25 Kasım’ı baskıların gölgesinde geçirdiklerini söyleyerek, “Biz kadınlar bu yıl 25 Kasım’ı baskıların gölgesinde karşılıyoruz, OHAL, KHK’larla her türlü hukuksuzluğun, keyfiliğin dayatıldığı, cinsiyet eşitsizliğinin derinleştiği, taciz ve tecavüzün artmakla beraber yasal kılıflara meşrulaştırılmaya çalışıldığı bir süreçte erkek devlet şiddetiyle hayatlarımız üzerinde cinsiyetçi bir abluka kurulmak isteniyor. Darbe fırsatçılığıyla iş güvencemiz yok edilmek isteniyor. KHK’larla hukuksuz ve keyfi bir biçimde işimize son veriliyor. Esnek-kuralsız ve güvencesiz çalışan kadın emeğine dayandırılarak yaygınlaştırılmak isteniyor. Kamusal alan dinci muhafazakarlıkla yeniden şekillendirilerek kadınlar ev içine hapsedilmek isteniyor.” diye konuştu.

“ERKEK ŞİDDETİ HALA DEVAM EDİYOR”

Erkek şiddetinin hala devam ettiğini belirten Küçükyılmaz, “2016 yılının ilk on ayında en az 220 kadın erkekler tarafından katledildi. Haksız tahrik indirimleriyle, tecavüzü tıbbi patolojiye indirgeyen hadım yasalarıyla, yakın zamanda ise bir utanç belgesine imza atarak cinsel istismarı aklayan, tecavüzü ve çocuk evliliklerin meşrulaştırmak istendiği yasa önergesiyle kadın düşmanlığına hız kesmeden devam ediyor. Hükümet temsilcilerinin hemen her gün kadını aşağılayan yeni söylemeleri kadına yönelik şiddeti arttırıyor. Erkek şiddeti ideolojiktir ve kaynağını erkek egemen anlayıştan, gücünü erkek egemen siyasetten alır. Biz kadınlar, cinsel istismarı aklayan yasa tasarısına engel olduğumuz gibi erkek yargının, erkek siyasetin ve erkek anlayışın hayatlarımızı karartmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Aycan KARADAĞ

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

Başkanlara vefa iftarı

Haberi Oku