ZONGULDAK:
Kadınlar Sokağa Çıktı

 Zonguldak Kadın Platformu Emine Bulut’un eski eşi tarafından vahşice katledilmesini protesto anacıyla Madenci Anıtı‘nida protesto eylemi yaptı.
  

Zonguldak Kadın Platformu adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İki gün önce yine bir kadın, boşandığı eski eşi tarafından öldürüldü. Kırıkkale’de eski eşi Fedai Varan tarafından defalarca bıçaklanarak 10 yaşındaki kızının gözleri önünde katledilen Emine Bulut’un son sözleri “ölmek istemiyorum” oldu. Emine Bulut’un haykırışı hepimizin haykırışıdır.

 Ölmek istemiyoruz! 

Emine Bulut’un görüntüleri,ölmek istemiyorum çığlıkları dolaşıyor her yerde. Artık sadece ölüm haberine değil, nasıl öldüğüne de tanıklık etmek durumunda kaldığımız  günler yaşıyoruz.  Vahşice işlenmiş bu cinayeti Zonguldak Kadın Platformu olarak lanetliyoruz.

 Hep söylediğimiz gibi, bu cinayet münferit değil, ataerkil sistemin gerçekleştirdiği sistematik kadın katliamlarının olağan hale getirilmiş bir parçasıdır. Nitekim, geçtiğimiz temmuz ayında ve yalnızca basına yansıdığı kadarıyla 24 kadın en yakınındaki erkekler tarafından katledildi.

Emine Bulut ve yine dün öldürülen Tugba Ekol’ün katledilişinden boşanmaları engellemeye çalışan, boşanan kadınları “ahlaksız hayatlar yaşamakla” suçlayan, nafakayı kaldırmaya çalışan, 6284 sayılı koruma yasası ile alınan koruma kararlarını kadınların suistimal ettiğini dillendiren AKP iktidarında kadına yönelik eril şiddet, %1400 artmıştır. Şiddeti önlemek için daha etkin mekanizmalar oluşturmak yerine, kadın düşmanı, cinsiyetçi, savaş ve nefret politikalarıyla kadına yönelik şiddeti derinleştiren AKP\MHP erkek aklı diğer yandan da kazanılmış haklarımıza saldırmaktadır. İstanbul sözleşmesi ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasasını dahi yok etmek istemektedir. Erkeği koruyan, cesaretlendiren, cezasız bırakan yargı sistemi de bu suçun en önemli ortağıdır.

Kadınlara çizdiğiniz muhafazakar sınırlar nedeniyle öldürüldü Emine. 

“Boşanmak, evlenmek kadar doğaldır, evliliği yolunda gitmeyen kadın da erkek de boşanır tabii” demediğiniz için öldürüldü Emine. “Bu ülkede kadınların öldürülmesine izin vermeyiz, yasaları güçlendiririz, bir kadının burnu kanasa devlet onu oradan alır, güvenli bir yere yerleştirir ve asla erkeği haklı görmez” demediğiniz için biz bugün bu görüntüleri izliyoruz. On sekiz yıldır söylediğiniz aile, ailenin kutsallığı, aileleri koruma siyaseti kadınların ölümü oldu. 

Bunu bugün koca bir memleket bir kez daha gördü. O kadar üstünde durdunuz ki bu meselenin sosyal medyada “boşanmasaydı olmazdı bunlar” yazabilen erkeklerle aynı ülkede yaşamak durumunda bıraktınız bizi.

“Cani eski koca, cezasını bulacak, yargılanacak, bu sapıklara haddini bildireceğiz, erkeklik bu değil” lafları gelmeye başladı bile. Bunlara karnımız tok. Bu bir cani adam cinayeti değil, sinirlerine hakim olamamış ruh hastası bir adamın yaptığı münferit bir cinayet değil söz konusu olan.

Bir devletin kadınları ısrarla sıkıştırdığı şiddet cenderesinin sonuçları bunlar. Kadınları korumayan, uğradığı ya da uğrayabileceği şiddetle onları baş başa bırakan ve hatta daha önemlisi şiddeti bizzat yaratan ve körükleyen sisteminiz öldürdü Emine’yi.

Bugün Emine’nin, kız kardeşimizin yasını tutacağız. Ama susmayacağız. Tıpkı daha önce yaptığımız gibi, diğer kadın cinayetlerinde olduğu gibi…

Emine’nin ”ölmek istemiyorum” diyen çığlıkları kulaklarımızda, yaşam hakkımızı savunacağız. 

Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz.

 6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız.

 İstanbul Sözleşmesinden çekilmenize engel olacağız.

 Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz.

 Kadınları değil, kadınların haklarına göz koyanları dinleyen; kazanılmış hakları “erkek mağduriyeti” safsatasıyla tırpanlamaya çalışan Aile Bakanı, Emine’nin ardından sahte gözyaşları döküp, “şiddete sıfır tolerans” diyemez! Gereğini yapıp istifa etmelidir. 

Böylesi bir  vahşetin yaşandığı bugün ve her gün   yaşamı savunan  kadınlar olarak, her türlü şiddete karşı şiddetsiz bir dünyayı örmek ve Eminelerin hesabını sormak için mücadelemize devam edeceğiz.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Rektör Çufalı, “Ülkemize, milletimize geçmiş...

Haberi Oku