ZONGULDAK:
Kahveci, çağdaş ve laik eğitim karşıtlığını eleştirdi

 Kahveci, çağdaş ve laik eğitim karşıtlığını eleştirdi;

 

“EĞİTİM-İŞ CUMHURİYETİN EĞİTİM SİSTEMİNE KARŞI OLAN NURETTİN TOPÇU’YLA İLGİLİ SEMİNER ÇALIŞMALARINA KATILMAYACAKTIR”

 

Zonguldak Eğitim İş Şube Başkanı Metin Kahveci yazılı bir açıklama yaparak çağdışı milli eğitim politikasını eleştirdi. Kahveci sendika merkezinden yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi;

Milli Eğitim Bakanlığı, yaz dönemi seminerlerine, modern, çağdaş ve laik eğitim karşıtı, Atatürk ilke ve devrimleri ile Cumhuriyetin ve Devrim Kanunlarının temel ilkelerine aykırı düşünce ve faaliyetleri ile bilinen Nurettin Topçu’nun “Türkiye’nin Maarif Davası” isimli kitabını eklemiştir.

Cumhuriyet eğitiminde, İlkokularda ahlak eğitiminin hemen hemen sıfıra indiğini, kültürümüzün yok olduğunu ,yerine hayat bilgisi dersinin verildiğini yazan Topçu, Harf Devrimi’ne de saldırmakta, Osmanlıca’nın hançerlendiğini ifade etmektedir. “Güzel dilimizi vaktiyle Divan edebiyatının nesircileri kurutuyordu; şimdi onu Dil Kurumu boğazlamaktadır diyen Topçu, Harf devriminin yüzlerce yıllık milli kültürle bağları kopardığını savunmaktadır.

Bilindiği üzere, 19. MEB Şurası’nda Osmanlıcanın okullarda zorunlu olarak okutulması tartışmaya açılmış, Mustafa Kemal’in harf devrimine karşı bir konum alınmıştı. Osmanlıca dersinin gündeme getirilmesinin ardına gizlenen amacın, bu dilin öğrenilmesi değil “Yeni Osmanlıcı” bir siyasetin dayatılması olduğunu, bu durumun da her haliyle bir karşı devrim uygulaması olduğunu defalarca belirtmiştik. Anlaşılan AKP iktidarı, Osmanlıca sevdasından hala vazgeçmemiştir.

Topçu’nun kitabının öğretmenlerin yaz dönemi seminer listesine alınmış olması, AKP’nin ulusal ve laik eğitimin içini boşaltma çabalarının bir örneğidir.

Milli Eğitim Temel Kanunu’nda ve Anayasa’da, Türk Milli Eğitim Sisteminin temel esasları olarak yerini almış çağdaş, bilimsel, laik eğitime, Anayasa ile güvence altına alınan Devrim Kanunları ve demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin niteliklerine aykırı düşünce ve uygulamaların Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumlarda yer bulması anayasaya aykırıdır.

Varlık sebebi olarak kendisine yukarıda işaret edilen ilkeleri benimsemiş olan Eğitim-İş üyelerinin, Cumhuriyete ve değerlerine, Atatürk ilke ve devrimlerine, anayasa ve kanunlara aykırı faaliyetlerde yer almayacaktır.

Eğitim İş Atatürk ilke ve İnkılaplarına bağlı Cumhuriyet eğitimini her yerde savunmaya ,mücadele etmeye kararlıdır. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

İşte DSP’nin resmî Listesi

Haberi Oku