ZONGULDAK:
KALAFAT; 'HATIRALARIMIZI HAPSEDEMEZSİNİZ”

 

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kalafat vakıf merkezinden yazılı bir basın açıklaması yaparak Belediye Sinemasının kapalı tutulmasını eleştirdi. Kalafat açıklamasında şu görüşlerine yer verdi:

Belli yaş grubundaki tüm Zonguldaklıların hatırasında derin izler bırakan tarihi Belediye Sineması, uzun bir süredir kapalı tutuluyor. Zonguldak Belediyesi, “Amaç dışı kullanılamaz” şerhi koyarak kiraya verdiği sinema salonunun, amaçsızca kapalı tutulmasına seyirci kalıyor.

 

Basına da yansıyan, sinema salonunun kirasının ödenmesinin yeterli olduğu anlayışı yanlıştır. Salonun yıllardır kapalı olması amacı dışında kullanıldığı anlamına gelmektedir ve “amaç gaspı” niteliğindedir.  Bu durum Zonguldak Belediyesi’nin sözleşme koşullarını yeniden değerlendirmesi hakkını doğurmaktadır. Belediye Başkanı Sayın Muharrem Akdemir ve Belediye Meclisi’nin, yetkileri dahilinde bulunan bu değerlendirmeyi yapmasını bekliyoruz. Kente mal olmuş sinema, bütünleşik olduğu Belediye Kültür Merkezinin amaçları doğrultusunda halkın hizmetine sunulmalıdır.

 

Belediye Sineması, yalnızca izlediği filmlerle Zonguldaklıların hayallerini büyüten yer değil değildir. Görev yaptığı uzun yıllar içinde tarihsel ölçekli pek çok toplantıya ev sahipliği yapmış, kentin kaderini etkileyen kararların alındığı pek çok çalışmaya mekân olmuştur. Birçok tiyatro gösterisi, konser, söyleşi, panel ve siyasi etkinliğe ev sahipliği yapmış, ülkemizin yetiştirdiği çok değerli sanatçı ve politikacıları konuk etmiştir. Bu yönüyle bir sinema salonundan daha çok tarihsel süreçlere tanıklık etmiş bir kent bilgesidir.

 

Yıllardır kapalı tutulan perdesi, koltuğu, makineleriyle bir sinema salonu değil, Zonguldak’ın tarihi, bu kentte yaşayanların insanların hatıralarıdır. Hatıralarımızın hapsedilmesine izin vermeyeceğiz. Belediye Sineması’nın bir an önce çok amaçlı bir kültür merkezi olarak hizmete geçmesini bekliyor, Zonguldak Belediyesini görevini yapmaya çağırıyoruz.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Bu Haber İçimizi Isıttı
Soğuk kış günlerinde Zonguldak şehir merkezinde bir çok mağaza ve işyeri sokak hayvanlarına kapılarını...

Haberi Oku