Kaya, Eğitim Sen'i ziyaret etti

ZONGULDAK 17.11.2017, 12:29 17.11.2017, 12:30
1116
Kaya, Eğitim Sen'i ziyaret etti

Eğitim Sen'in ilk Genel Başkanı ve CHP Parti Meclisi Üyesi Yıldırım Kaya Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliğini ziyaret ederek, ihraç edilen Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol, Çaycuma Baştemsilcisi Gökhan Taner Günsan ve Eğitim Sen üyeleriyle görüştü. Yıldırım'a CHP Çaycuma ilçe Başkanı Tuncay Akyol, CHP ilçe yönetim kurulu ve kadın kolları üyeleri de eşlik etti. 
Kendisinin 13 Kasım 1990’da kurulan Eğit-Sen’in kurucuları arasında olduğunu ardından Eğit-Sen ve Eğitim-İş’in birleşmesiyle kurulan Eğitim Sen’in de ilk genel başkanı olduğunu belirten Yıldırım Kaya, “Her dönem mücadele eden, haksızlığa karşı çıkan, emekten, demokrasiden, laiklikten yana olan kesimler hedef oldular. Ben de 12 Eylül’de mağdur olmuş biriyim. Bu dönem de geçecektir. Bugün Eğitim Sen üyeleri şanslı çünkü Eğitim Sen, ihraç edilen üyeleriyle oldukça anlamlı olan maddi, manevi bir dayanışma örneği gösteriyor, mücadele ediyor. Üyelerini, onların eşlerini ve çocuklarını yalnız bırakmıyor. 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL uygulamasıyla özellikle Eğitim Sen ve KESK’e bağlı sendikalar hedefe konuldu. CHP olarak mağdur komisyonu kurduk ve ben de o komisyonun üyesiyim. Açığa almaları, sürgünleri, ihraçları yakından takip ettik, etmeye devam ediyoruz.  İsmet ve Gökhan öğretmenlerimizin, hukuksuzca açığa alınan, ihraç edilen herkesin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Hukuksuzluk sona erene kadar, mağdur olan tek bir kişi dahi göreve dönene kadar sürecin takipçisi olacağız.” dedi. 
“KASIM AYININ İLK HAFTASINDA KARAR VERECEĞİ AÇIKLANAN OHAL KOMİSYONU’NDAN BİR KARAR ÇIKMADI, CHP GÜNDEME GETİRMELİ” 
İhraç edilen Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol ve Çaycuma Baştemsilcisi Gökhan Taner Günsan ise bu süreçte yanlarında olan Yıldırım Kaya’ya ve CHP’ye teşekkür ederek Eğitim Sen olarak laik ve bilimsel eğitimi karşıtı uygulamalara itiraz ettikleri için hedef haline geldiklerini belirttiler. Akyol, “Örneğin Çaycuma’da sayıları 30’a yaklaşan 4-6 yaş sıbyan mektebi gerçeğini ülke ve TBMM gündemine taşıdık, Çaycuma Milli Eğitim Müdürünün yılbaşı kutlamalarının Hıristiyan Batı kültürünün bir geleneği olduğunu öne sürerek okullara ‘yılbaşı yasağı’ getirmesine itiraz ettik. Yine Çaycuma Milli Eğitim Müdürü’nün tüm okul müdürlerini ‘emir’le camiye hatim indirmeye çağıran resmi yazısının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirttik. Çaycuma’da, Zonguldak’ta haksızlığa uğrayan herkesin yanında olduk. Tüm bunlardan dolayı hedef olduk ve ihraç edildik. Ancak ihraç edildiğimiz günden bugüne kendimizi hiç yalnız hissetmedik. Sendikamız, arkadaşlarımız ve dostlarımız çok güçlü bir dayanışma örneği sergiledi ve bu dayanışma devam ediyor. Mücadele etmeye devam ediyoruz. Yaptığım bir basın açıklama nedeniyle ‘FETÖ’cü’ olma suçlamasıyla Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından savcılığa ihbar edildiğim ortaya çıktı. Oysa Gülen Cemaati yıllarca resmi makamların verdiği izinlerle Çaycuma'daki okullar üzerinden yarışmalar, ‘Kutlu Doğum Haftası’ gibi etkinlikler yaptığında FETÖ'ye karşı tek başımıza yıllardır mücadele eden biz Eğitim Sen üye ve yöneticileriydik. Savcılık, çok yönlü bir soruşturma sonucunda ‘FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüyle bağı olduğuna dair bir delil  olmadığı’ hükmüne vararak hakkımda ‘kovuşturmaya yer olmadığına dair’ karar verdi.  Savcılık kararını OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna gönderdim ancak henüz bir sonuç çıkmadı.” dedi. 
Toplantıya katılan Eğitim Sen üyeleri de ülke gündemine ilişkin görüşlerini belirtip Kaya’ya sorular yönelttiler. Başbakan Binali Yıldırım’ın OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun ihraçlarla ilgili kasım ayının ilk haftasında karar vereceği açıklanmasına rağmen henüz bir kararın çıkmadığını belirten Eğitim Sen üyeleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bu konuyu gündeme getirmesini istediler. 

 

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu