Kent konseyinde kıl payı sonuç: Sezgin:81 Çiloğlu:76

ZONGULDAK 27.06.2019, 16:36 27.06.2019, 16:38
2579

Zonguldak Kent Konseyi Olağan 17’nci Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Oylama sonunda mevcut başkan Yesari sezgin 81 oy alırken, Savaş Çiloğlu 76 oyda kaldı. At başı sonuçlanan oy sayımı öncesinde, divan kurulunun önünde toplanan Sezgin ve Çiloğlu ile taraftarları heyecan dolu anlar yaşadı.

Kongreden 12 saat önce adaylığını koyan Savaş Çiloğlu, 5 oy farkla Kent Konseyi başkanlığını kaybetti. Oylama sonrası Halkın Sesi'ne konuşan Savaş Çiloğlu, "Her şeyin hayırlısı. Son anda aday olduk. Çıkan sonuçları bir mesaj olarak okumalarını umuyorum. 
Yesari bey ve yönetimine hayırlı olsun diyorum." ifadesini kulandı. 

Belediye Nikah Salonunda gerçekleşen genel kurula, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Belediye meclis üyeleri, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Demirtaş, İl Mili Eğitim Müdürü Murat Kapıcı, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile daire müdürleri ve muhtarlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrede Divan Başkanlığına Muharrem Coşkun getirildi.

Genel Kuruluda ilk konuşmayı yapan Savaş Çiloğlu, “Zonguldak sevdalılarını görüyorum. Ekip arkadaşlarımla birlikte bu göreve talip oldum. Ben dernekçilik hayatımda özellikle sosyal konularda özellikle eğitim konusunda birçok çalışmalar yaptım. Kent konseyinin de bölgenin kalkınması için özellikle Zonguldak’ın yaşanabilir bir hale gelmesi için çalışmalar yapmasını arzu ediyorum. Belki bize bu yetki verilirse Yesari beyden daha iyi yapabiliriz, bu bayrağı ondan devralırız ve Zonguldak için daha iyi şeyler yapabiliriz diye yola çıktık. Daha geçen hafta il dışından misafirim geldi. Çocuğunu eğitim için getirdi. Kendisi Zonguldak’ı şöyle bir dolaştı. Limanı çöp dolu, Zonguldak yaşanabilir bir kent değil. Yollarımız bozuk. Bu il dışından gelen misafirlerimize biz niye mahcup oluyoruz. Kent konseyi de bu sorunların çözümünde direk yetkili değil ama çözümünde proje üretmede ve destek olmada etkili ve yetkili kurum. Belediye başkanımızla birlikte çok güzel çalışmalar yapabilir. Biz de belediye başkanımıza, meclis üyelerimize, gerekirse valimize ve tüm bürokratlarımıza sivil toplum desteği vererek bu kenti yaşanabilir bir kent haline getirme mücadelesi vereceğiz. Kesinlikle ve kesinlikle bu makamı siyasi amaçla kullanmayacağım. Bütün siyasi partilere eşit duracağım. Ama belediye başkanımızla koordineli çalışacağım. Bu işin çözümü Ankara’da bir Zonguldak lobisi kurulmasıdır. Ankara’da güçlü bir Zonguldak lobisi kurabilirsek kent konseyi de buna önderlik yaparsa bu bölgeye gelecek olan hizmetler daha da artacaktır. Malatya, Kayseri Türkiye’de birçok il sayabiliriz. Çok güzel hizmetler alıyor. Bunları alırken hepsinin arkasında çok güçlü sivil toplum kuruluşları var. Bu kuruluşlar birlikte kenetleniyor, belediye başkanları, milletvekillerini önüne alıyor ve hizmetleri alıp geliyorlar. Bizim ortak faydamız Zonguldaklılıktır. Zonguldak şemsiyesi altında birleşeceğiz. Zonguldak için ne yapılması gerekiyorsa hep birlikte yapacağız. Bizim Zonguldaklı olup da Zonguldak’ta bir şekilde ilgisi olmuş kısa dönem burada görev yapmış içinde Zonguldak sevgisi olan bir sürü Ankara’da bürokratlarımız var” dedi.

Mevcut Başkan ve tekrar aday olan Yesari Sezgin ise şunları söyledi: “Bugün geldiğimiz noktada bahse konu alanın TTK’dan hazineye geçişi başlamış durumda. Orada 7 parsel var. Yaklaşık 2 parselin TTK’dan hazineye tapusu geçmiş durumdadır. Lavuar alanının artık Zonguldaklılar olarak mümkün olduğunca proje üretilebilecek bir hale gelmiş durumda. Valimiz gündeme getirdi gemi sökümünü tekrar. Bir çalışma grubu kurduk. Türkiye’de sadece Aliağa’da tesis var. Bu ekip orada araştırma yapıp çalışmayı ortaya koysun. Çevreye zarar veriyor mu vermiyor mu yerinde görelim. Bir rapor hazırlayalım. Gelelim Zonguldak’ın önüne koyalım. Ona göre kararı belirleyelim. Burada da hassasiyetler üzerinde duruyoruz. Kent Konseyi son 2 senedir önemli projeler gündeme getiriyor. İl Özel İdare genel sekreterimiz burada. Kent Konseyi olarak bu projelerin tartışıldığı, görüşüldüğü konularda yer alıyoruz. Kent Konseyi olarak her projenin içerisinde yer alıyoruz. Her projede fikrimiz var. Bunları da paylaşıyoruz. Öyle konuşmalar yapıldı ki sanki Zonguldak’ta olup biten her şeyden Kent Konseyi sorumlu. Benim 2 yıl önceki HDP’nin adayı diye atıfta bulunduğum yönünde bir sözü ispat edilirse seçilirsem bile yarın görevi bırakacağım” ifadesini kullandı.

KIL PAYI SONUÇ…

Yapılan kongre sonunda oy sayımına geçildi. At başı çıkan sonuç öncesi salon, heyecanlı dakikalara sahne oldu.

81 oy alan mevcut başkan Yesari Sezgin tekrar Kent Konseyi Başkanı seçilirken, rakibi Savaş Çiloğlu 77 oy aldı. Sezgin, 5 oy farkla tekrar başkan seçildi. Sonucu şaşırtıcı bulan vatandaşlar,   

 “Savaş başkan 5 oyla kaçırdı. Demek ki kongreye 12 saat önce değil de 24 saat önce hazırlansaymış seçimi alacakmış. Helal olsun. Bu da mesajdır” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (6)
Vatandas 2 yıl önce
Koltuğa oturan kalkmıyor.hicbir icraatini gordunuzmu de tekrar seçtiniz veya zonguldak 'ta bu ikisinden başka Adam mi kalmadi.yazik kimlere kaldı koca sehir
Ye sari ye! 2 yıl önce
Neden ısrarla burda ben olacağım iş yapanları değilde kullanabilecek kişileri alarak diyerek ve kıl payı sizin dediğiniz gibi değil 77/81 yani 4 böl 2 ye 2 oydaha alda savaş diğer taraftan kura olacak! Sizce elinizi vicdanınıza koyup onca şer güçlere karşı kazanan kim bizce bu seçim Galibi savAŞ başkan bence sevinmesin ye Sari yesin içsin çalışma grubundaki yasal olup olmadığı belli olmayan oylara bence çıksın istifa etsin bu kadar oy ile zaten 2/3 oy alamayan ilk turda başkan olamaz idi
Salih Özcan 2 yıl önce
Gemi söküm alanı 25 kilometreyi zehirliyor içinde aspet maddesi var bunu bilmeyecek kadar bu insanlar cahil mi.
Vatandaş X 2 yıl önce
77 oy aldı Çiloğlu bende oradaydım 4 oy farkla kaybetti maalesef
Cafer 2 yıl önce
Hala mı :))) zonguldağın kırkpınar ağasımısın bulunmaz hint kumaşı mı? Sahi kim bu zevat???
Vicdan 2 yıl önce
kentin anasını ağlatanlara göreve devam izni çıktı.kimse şikayet etmesin..b u kenti trabzonlular yönetirse sonuç ta böyle olur
17
parçalı bulutlu