Kıbrıs Barış Harekatı’nın 42’nci Yıllı Anma Programı Düzenlendi

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Zonguldak Şubesi Kıbrıs Barış Harekatı’nın 42’nci yılını Türkiye’de meydana gelen darbe girişimi nedeniyle sade bir törenle Valilik Binası önünde kutladı.

ZONGULDAK 20.07.2016, 12:24 20.07.2016, 12:27
770
Kıbrıs Barış Harekatı’nın 42’nci Yıllı Anma Programı Düzenlendi

 

Çelenk koyma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Ramazan Çakal konuşmasında, “20 Temmuz, Kıbrıs Türk’ün esaretten kurtulduğu gündür, 20 Temmuz, Yavru vatanın anavatana kavuştuğu gündür” dedi.

Kıbrıs Adası 42 yıldır barış ve huzur içinde olduğunu ifade eden Çakal, “ Kıbrıslı Türkler kendi öz vatanlarında hür ve bağımsız olarak yaşamaktadır.  Şuna inanıyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’de sonsuza dek hür ve bağımsız olarak yaşayacaktır. Kıbrıs’ta geri dönüş asla düşünülmemelidir. Düşmana terk edilemez. Kıbrıs’ta Türk varlığını yaşatmak gelecek nesillere ve bu topraklar uğruna şehit düşenlere karşı bir namus borcudur. Kurtuluş Savaşı’nda, Kore Savaşı’nda ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda destan yaratan Türk ordusu yurt içinde ve yurt dışında her zaman güç ve kudret sembolüdür. Türk ordusu bağımsızlığın, üniter yapının ve toprak bütünlüğünün tek teminatıdır. Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olan ve aramızdan ayrılan gazilerimizi Kıbrıslı mücahitlerini rahmetle hayatta olanları saygı ve sevgi ile anıyoruz. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet tüm vatana baş sağlığı diliyorum” dedi.

Tören bitiminin ardından gaziler Vali Ali Kaban’ı makamında ziyaret ettiler. (Aycan Karadağ)
  

 

 

Yorumlar (0)
23
açık