KİM BU TEBLİĞCİLER?

ZONGULDAK 24.03.2017, 21:40 24.03.2017, 21:41
18176
KİM BU TEBLİĞCİLER?

Üç gündür Zonguldak’ı karış karış gezen cübbeli-sarıklı hocalar insanlara dini telkinlerde bulunuyor

KİM BU TEBLİĞCİLER?

Zonguldak kent merkezinde yaklaşık üç gündür köşe bucak gezerek insanlara dini telkinlerde bulunan sarıklı-cübbeli-sakallı hocalar kamuoyunda merak uyandırdı. Kendilerini ‘Tebliğciler’ olarak tanımlayan hocalar gazeteci Mustafa Özdemir’e neden Zonguldak’ta olduklarını ve ne yapmak istediklerini anlattılar. Amaçlarının Kur’an’ın emrettiklerini insanlara hatırlatmak olduğunu söyleyen ismini vermek istemeyen hocalar, Türkiye’nin dört bir yanını gezerek insanlara Kur’an’ın haram kıldığı şeylerden uzak durmalarını ve Allah’ın emirlerini hatırlattıklarını söylediler.

‘SİYASET YAPMIYORUZ’

Üniversite bölgesinde, liman arkasında, kent merkezindeki işyerlerinde dolaşarak insanlara selam verip bire bir diyalog kuran, kendilerini hoca olarak tanımlayan kişiler Mahmut Efendi Tarikatı’nın mensupları. Hiçbir şekilde siyaset yapmadıklarını, para toplamadıklarını sadece Allah rızası için bu yola çıktıklarını söyleyen hocalar Zonguldak’a altı kişi geldiklerini, Zonguldak’tan kendilerine katılan 5 hocayla birlikte 11 kişi olduklarını ifade ettiler. Zaman zaman ters tepkiyle de karşılaşabildiklerini ancak bunun sorun etmediklerini söyleyen hocalar, insanların genellikle hoşgörü gösterdiklerini belirttiler.

HOCANIN DEDİĞİNİ YAP, YAPTIĞINI YAPMA!

Mustafa Özdemir’in tarikatlarla ilgili sorularını da yanıtlayan tebliğciler, Mahmut Efendi Tarikatı’ndan olan Cübbeli Ahmet Hoca’nın lüks bir yaşam içinde oluşunu ve israfın İslamiyet’te haram olduğunu hatırlatması üzerine, Cübbeli’nin babasının çok zengin bir tüccar olduğunu söylemekle yetindiler.  Tebliğci hocalar, her vaazında cemaatine ‘fuhuş ve zina haramdır’ diyen Cübbeli Ahmet Hoca’nın bir hayat kadınıyla buluştuğu evde çekilen pornografik içerikli görüntülerini internet üzerinden cep telefonu aracılığıyla izletmek isteyen Mustafa Özdemir’in teklifini ise dini açıdan sakıncalı olduğu gerekçesiyle izlemek istemediler. Tebliğciler daha sonra Cuma namazı saati geldiği gerekçesiyle röportajı yarıda keserek liman arkasından ayrıldılar.

 

 

 

Yorumlar (0)
23
açık