Kimsenin tuzu kuru değil

ZONGULDAK 19.07.2019, 23:28 19.07.2019, 23:31
3383
Kimsenin tuzu kuru değil

ÖNGÖRÜ TUTMADI! HEDEFLER 2023'E KALDI!

Türkiye'nin en büyük enerji yatırımcısı Eren Holding 2018 yılı hedefini tutturamadı.2018 yılında 4 milyar dolar ciro hedefleyen şirket; enerji sektöründeki ek vergi ve talepteki daralma nedeni ile 2018 yılını 2,7 milyar dolar ciro ile kapattı.Belirlediği 4 milyar dolarlık ciro hedefini ise ekonomideki yavaşlama nedeniyle 2023 yılına erteledi. 

ENERJİ'DE EN BÜYÜK YATIRIMCIYIZ,FAKAT BÜYÜK SIKINTILARIMIZ VAR

Eren Holding yönetim kurulu başkanı Ahmet Eren; Econemist dergisi ile yapmış olduğu söyleşide; ''Çatalağzı beldesindeki Termik santral yatırımlarının devreye girmesi sonrasında ihtal kömüre yüzde 30 vergi getirildiğini ve yatırım sonrası böyle bir vergi getirilmesinin hem kendilerini  hem de enerji sektörünü ciddi sıkıntıya soktuğunu ifade etti''.Türkiye’nin tükettiği elektriğin yüzde 7,5’ini karşıladıklarını ifade eden Ahmet Eren; ''Enerjide en büyük yatırımcıyız fakat sıkıntılarımız var.Yatırım yaptıktan sonra böyle bir vergi getirilmesi doğru değil. Biz bunu başbakanlık düzeyinde gündeme getirdik ve üç yıl oldu düzelmedi'' dedi. 

SEKTÖRDE KİMSENİN TUZU KURU DEĞİL..BANKALARA 50 MİLYAR DOLAR BORÇ VAR!

Enerjinin büyük bir sektör olduğunu vurgulayan Ahmet Eren; sektörün bankalara 50 milyar dolar borcu var.Hükümetin telkinleriyle bankalar daha toleranslı.Burada mesele borcu ötelemek değil azaltmak. Bunu ödeyebilmek için de sektörün kârlı çalışması gerekiyor.Aksi halde işletmeler zarar ettikleri sürece bu borçlarını ödeyemez ve bankaları da sıkıntıya sokar.Dolayısı ile Enerji sektöründe kimsenin tuzu kuru değil dedi.

Yorumlar (0)
25
açık