ZONGULDAK:
KURBAN BEREKETİ YIL BOYU SÜRECEK

 Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi tarafından kurban vekaleti sayısının geçen yıla oranla 2 katına çıkması hedefleniyor

KURBAN BEREKETİ YIL BOYU SÜRECEK

Türk Kızılay Derneği Zonguldak Şubesi, 2016 yılı vekaleten kurban kesimi ve kurban bağışı faaliyetlerini sürdürüyor. Türk Kızılay'ı tarafından "Kurban Bereketi Yıl Boyu Sürsün" sloganıyla ülke genelinde başlatılan vekalet kurbanlık kampanyası kapsamında il genelinde seferberlik başlatan Türk Kızılay Derneği Zonguldak Şubesi, şehrin farklı ve işlek noktalarına büyük boy afişler astı.

İhtiyaç sahibi ailelerin sofralarına yardım elini uzatmaya devam eden Türk Kızılay Derneği Zonguldak Şube Başkanı Nihat Aygün, 2015 yılında 100’e yakın kurban kestiklerini söyledi. Aygün, "Vekalet ücretlerimiz yurtiçinde 740 lira, yurtdışında 475 lira olarak belirlendi. Türk Kızılayı, Kurban Bayramlarında vekalet verilen kurbanları, sahipleri adına mutlaka kesiyor ve etlerini mutlaka dağıtıyor. Zonguldak halkının daha da duyarlı olmasını Kurban Bayramı'nda kurban bağışı konusunda Kızılay'a destek vermesini bekliyoruz" dedi.

YIL BOYUNCA KAVURMA DAĞITILACAK

Aygün, gecen yıl 85 kurban kesen Türk Kızılay Derneği Zonguldak Şubesi'nin bin 200 kutu kavurmayı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığını bildirdi. Kurban Bereketi Yıl Boyu Sürsün' sloganı ile Zonguldak'ta Kurban Bayramı için kurbanlık bağışı beklediklerini ifade eden Aygün, "Kızılay'ımızın Türkiye'de Et ve Süt Kurumu ile birlikte organize etmiş olduğu ve kurban paylarımızın hijyenik bir şekilde konservelere dönüştürülerek 18 aylık raf ömrü olan bu konservelerin de Kurban Bayramı sonrasında yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağını bildirdi. Kurban Bayramı'nın neşesini yine fakir fukara sofralarına taşımak için büyük bir seferberlik başlattık. Bu seneki kurban organizasyonu dünyanın 30 ülkesinde gerçekleştirilecek. Ağırlıklı olarak Balkanlar'da, Afrika'da, Güney Asya, Kafkaslar'da ve Orta Doğu'da bu organizasyon gerçekleştirilecek. Özellikle kuraklık ve savaştan etkilenmiş olan coğrafyaların bulunmasına özen gösterdik" dedi.

İslami Şartlara Uygun Kesim Yapılıyor

Vatandaşların vekaletlerini vermiş olduğu Kızılay'ın, kurbanlıkları dini vecibelere uygun bir şekilde kesim yaptığını dile getiren Aygün, "Türkiye'de Et ve Süt Kurumu'muza ait 5 kombina da kesim yapacağız. Kesim alanlarında Diyanet İşleri Başkanlığının vermiş olduğu din görevlisi kurbanların başında dualar okuyor. Veteriner hekimler hayvanların kurbanlık olup olmayacağını kontrol ediyor. Noter onayından geçiriyor. Kesim yapılırken kurban vekaletini alan Kızılay çalışanı, listeyi okuyarak İslami şartlara uygun bir kesim yapıyor. Kurbanlığın kesiminin bütün aşamalarının videosu çekiliyor. Kesim yapıldıktan sonra vekalet veren kişiye, Türk Kızılay'ı teşekkür belgesi, çekilen video ve kurbanın etinden gönderiyor. Vekaletini veren kişinin aklında hiçbir tereddüt kalmasını istemiyoruz" ifadelerine yer verdi.

“HEDEFİMİZ GEÇEN YILIN 2 KATI”

Geçen yıla oranla bu yılki kurban vekaletinde 2 katı sayıya ulaştıklarını da sözlerine ekleyen Aygün, “Kurban Bayramı’na 1 hafta kalmasına rağmen Allah’ın izniyle şuanda geçen yılın 2 katına çıktık. İnşallah hafta sonuna kadar beklediğimizin çok üzerinde kurban vekaleti alacağız. Ne kadar çok vekalet alırsak Zonguldak’ımızda ihtiyaç sahiplerine o kadar çok kavurma dağıtacağız. Geçen yıl 1200 kilo kavurma dağıtmıştık inşallah bu sene 2500 kilo kavurma dağıtmayı hedefliyoruz. Bizim kavurmalarımız 1’er kiloluk teneke kutularda olup sadece bayramda değil 1 yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine kavurma dağıtmaktayız. Yurt içi fiyatlarımız 740 TL, yurtdışı 475 TL olup yurt dışı kontenjanlarımız dolmak üzeredir. Hafta sonu Cumartesi ve Pazar da olmak üzere kurban vekaletlerini almaya devam edeceğiz. Zonguldaklı hemşerilerimizin bizleri tercih etmesini rica ediyoruz. Bizleri ne kadar çok tercih ederlerse bizde Zonguldak’taki ihtiyaç sahiplerini daha çok sevindirebileceğiz” dedi.

“FETÖ’CÜLER SÖZDE KURBAN KESİYORDU”

Geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl Türk Kızılayı’nın daha çok tercih edilmesinin sebebinin daha önce FETÖ’cülerin kurban vekaleti topladıklarını fakat bu sene toplayamadıklarından dolayı olduğunu da belirten Aygün, “Geçen yıl ve ondan önceki yıllar FETÖ terör örgütünün Zonguldak temsilcileri sözde kurban vekaleti topluyorlardı. Bu yıl onların olmaması Türk Kızılayı’na olan ilgiyi arttırdı. İnsanlar doğruyla yanlışı da bu operasyonlar sayesinde gördü. Biz her zaman vatandaşımız için uğraşırken onlar sadece örgütlerini kalkındırmak amacıyla bu işe girdiler. Ayrıca bu zamana kadar topladıkları kurban vekaleti sayısının 5’te birini bile kesmemişlerdi. Biz ise makbuz karşılığında vekalet alıyoruz. Kurban kesildiğinde ise vatandaşlarımızın telefonuna ,kurbanın kesildiğine dair mesaj da gönderiyoruz. Yani şuan en güvenilir kuruluş Türk Kızılayı’dır” dedi. (Umut ERSES – Açelya BEYAZAY)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

İmamoğlu’ndan Kantarcı’ya Destek

Haberi Oku