ZONGULDAK:
'KURULA BASKI YAPILDI”
 Mimarlar Odası Zonguldak Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Demirtaş:

“KURULA BASKI YAPILDI” 

Mimarlar Odası Zonguldak Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Demirtaş, Zonguldak Kız Meslek Lisesi’nin deprem raporunun olumsuz çıkmasıyla ilgili, “Konunun yine ısıtılıp gündeme getirilmesinden, anlaşılıyor ki; art niyetli birileri el altından, bu eğitim yuvasının yıkılması, yerine hastaneye otopark yapılması için uğraşıyorlar” dedi.

Koruma Kurulu üyelerine Kız Meslek Lisesinin kültür varlığı olarak tescillenmemesi için baskı yapılabileceğine vurgu yapan Demirtaş, “1960 yılı imkan ve teknolojisiyle, o günün deprem yönetmeliğinin kabullerine göre yapılmış bina, bu günün bilimsel değer ölçüleri ve teknolojisi gereği, verilen rapor elbette yapının depreme dayanıksız olduğu şeklinde çıkacaktı. Zaten çıkmaması şaşırtıcı olurdu” şeklinde konuştu. 

Demirtaş konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer ve di: 

“Yönetmeliklere göre 2000 yılından önce yapılmış tescilli yapılanların hiç biri bu günkü verilere göre depreme dayanıklı raporu alamaz. Atalarımızın emaneti tarihi mirasımız binaların hiç biri deprem yönetmeliğine, deprem şiddet değerlerine göre güçlendirilmedikçe depreme dayanıklı raporu alamaz?

Ancak bu rapor, binanın kültür varlığı olarak tescili çalışmalarını ve kararı kesinlikle etkilemez.

Çünkü, Bir yapının kültür varlığı olarak tescili ayrıdır, depreme dayanıklı olup olmaması ise ayrıdır.

Asıl olan yapının; kültür varlığı olarak tescili için gereken bilgi ve belgeleri taşımasıdır.

Yapılar, depreme dayanıklı değilse, güçlendirilir. Ki, bu okul güçlendirilmeye çok müsait.

Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun değerli bilim insanları; Cumhuriyetin 37. yılında,

özellikle sadece kız enstitüsü ihtiyaçları düşünülerek planlanıp, o şekilde inşa edilen, o dönem ülkemizde sadece bu amaçla inşa edilen 2. veya 3. Kız Enstitüsü binası olan, Zonguldak’ta yaşayanların derin hatıralarını taşıyan, özgün mimarisi olan bu tarihi eğitim yuvasını; deprem raporuna bakarak değil, kültür varlığı olarak değerlendireceklerdir.

“ART NİYETLİ BİRİLERİ EL ALTINDAN, BU EĞİTİM YUVASININ YIKILMASI, YERİNE HASTANEYE OTOPARK YAPILMASI İÇİN UĞRAŞIYORLAR”

Konunun yine ısıtılıp gündeme getirilmesinden, anlaşılıyor ki; art niyetli birileri el altından, bu eğitim yuvasının yıkılması, yerine hastaneye otopark yapılması için uğraşıyorlar. Kurul Üyelerine her türlü baskıları yapabilir ve yaptırabilirler, kültür varlığı olarak tescilini engelleyebilirler.

Kurul Üyelerinin özgürce karar vermelerinin sağlanabilmesi, ancak ve ancak; Kız Meslek Lisesinin yıkılmasına karşı olan Zonguldaklıların, uyanık olmalarıyla, özellikle de başta kadınlarımızın örgütlenip itiraz seslerini yükseltmeleriyle, siyasi partileri, belediyeleri, basınımızı, eğitim sendikalarını, meslek odalarını, sivil toplum örgütlerini bilgilendirerek destek istemeleriyle mümkün olabilir.

Kamuoyunun, özellikle kadınlarımızın sesi ve desteği olmazsa; kurul üyeleri, siyasi baskılara dayanamayabilir ve kararları olumsuz yönde olabilir endişesindeyiz.

Zonguldaklılardan itiraz sesi yükselmezse sonuç; yıkılmasına karşı çıktıkları 60 yıllık kültür ve eğitim yuvası Kız Enstitüsü binasının yıkılmasını, yerine otopark yapılmasını seyretmeleri olacaktır.

Otoparkı olmayan hastaneye onay verenlerin, yapan müteahhitlerin, otopark için şu anda dahi mevcut boş olan alanları otopark alanı olarak belirleyen imar planı tadilatı yapmayanların, otopark için 60 yıllık eğitim yuvasını yıkmak isteyenlerin mi, kültürümüzün parçası eğitim yuvasını yaşatmak isteyenlerin mi sözü dinlenecek izleyeceğiz.

Kız çocuklarının eğitimine gönül veren tüm kadın kuruluşlarını öncülük yapmaya çağırıyor, saygılarımızı sunuyoruz. Kentin sakini değil, sahibi olalım”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Esnaf 3 hafta önce

Kız meslek lisesi yeni yapılan bütün binalardan daha sağlam olduğuna adım kadar eminim

Misafir Avatar
Meftun Sayılı 3 hafta önce

tebrik ederim, doğruları anlatmış turhan bey

banner228

HAYAT PAHALI, EMEK UCUZ!

Haberi Oku