ZONGULDAK:
Liman ha yıkıldı, ha yıkılacak

1800’lerin son yıllarında faaliyete geçmesiyle birlikte Zonguldak kentinin ortaya çıkmasını sağlayan Liman, bakımsızlık nedeniyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya

Ereğli Taşkömürü Havzası’nda üretilen kömürün başta İstanbul olmak üzere dış pazarlara nakli için liman yapımına karar veren Osmanlı Devleti, bu iş için Saray Mimarı Yanko Efendi’yi görevlendirdi. Uzun zaman yer seçimi için etütler yapan Mimar Yanko, limanı Zonguldak’a yapmaya karar verdi. 1896 yılında, Fransız sermayeli Ereğli şirketinin yapımını üstlendiği liman, 1900’lü yılların başında faaliyete başlamasıyla birlikte etrafındaki kenti de geliştirdi. 1905 tarihli Kastamonu Vilâyet Salnamesi’ne göre 250 hane, bir hükümet konağı, bir postane, bir cami, iki kilise, bir hastane, üç han, 120 dükkân, beş otel ve dört fabrikadan ibaret olan Zonguldak, limanın yapımıyla birlikte hızla büyüyerek önce mutasarrıflık, son olarak da cumhuriyetin ilk vilayeti oldu. 

DALGALARA 120 YIL GÖĞÜS GERDİ
Mimar Yanko’nun o zamanın teknolojisine göre taş yapı olarak projelendirdiği ve arkasındaki tahkimatı da taş bloklarla inşa ettiği liman, yüzlerce badire atlattıktan sonra, 1953’te, yepyeni bir görünüm kazandı. O zamanki adı Ereğli Kömürleri İşletmesi olan kömür işletmesinin, Hollanda Kraliyet Liman Şirketi’ne verdiği ihale sonrasında, rıhtımın arkasındaki taş tahkimat beton bloklarla yenilendi. Limana yeni mendirekler eklendi,  aynı anda 7 gemiye doldurma ve boşaltma yapabilecek seri yükleme tesisiyle birlikte feribotlar için rıhtım yapıldı. Limanın taş duvar olarak imal eden tarihi rıhtımı, bundan sonra kapsamlı hiçbir bakım görmedi.  Özellikle yıldız - karayel fırtınalarıyla coşan Karadeniz’in azgın dalgalarına 120 yıl göğüs gererek gemileri koruyan rıhtım, zaman içinde bakımsızlık nedeniyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

RUM YANKO YAPTI, TÜRK KAZIM YIKIYOR
En son ocak ayı içinde meydana gelen fırtına, aynı zamanda kentin en yaşlı yapısı olan kuzey tarafındaki mendireğe büyük zarar verdi. Arkasındaki beton blok tahkimatın dağılmasıyla savunmasız hale gelen rıhtım yapısında yatay, dikey birçok çatlak oluştu. Derz aralarının boşalmasıyla dayanıklılığını tümden yitiren yapının kimi yerlerinde yer yer dağılmalar oluştu. Mülkiyeti Türkiye Taşkömürüne ait olan limanı korumaya yönelik çalışmanın başlatılması bir yana gündeme bile getirilmemesi kamuoyunda endişe yarattı. Yaşlı yapının aynı şiddetteki bir fırtınaya daha dayanmasının çok zor olduğunu ve bunu görmek içim uzman olmaya gerek olmadığını söyleyen vatandaşlar acilen önlem alınmasını istedi. Vatandaşlar, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nu kast ederek “Rum Yanko’nun yapıp 120 yıl ayakta tuttuğu rıhtımı doğa yıkıyor Türk Kazım seyrediyor” şeklinde yorumlar da yaptı.Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Necdet KUTOĞLU 3.KISIM 8 ay önce

yetkililerin zonguldak halkının güvenliği için ivedi olarak mendireği güçlendirecek önlemleri alması lazımdır,
sahil güvenliğin acilen mendireği terk edip karşısındaki erdemir gemisinin terk ettiği alternatif olabilecek rıhtıma yanaşması lazımdır.

karstan, vandan gelen asker dev dalgalardan nasıl kaçacağını bilmez, onların güvenliği sizlerin ve bizlerin ellerine teslim edilmiştir.

Misafir Avatar
Necdet KUTOĞLU 2.kısım 8 ay önce

tehlike bu kadar bariz, vahim ve açık açık ortadayken bu çatlak duvarların arkasına sahil güvenlik bot komutanlığını konuşlandırarak 50 den fazla askerin hayatını tehlikeye atmak ve ekonomik bedeli oldukça yüksek olan askeri tesisatı burada saklamak akıl ile izah edilebilecek bir davranış değildir. ki ocak 2018 fırtınası sahil güvenliğin bakmakta olduğu beş golden köpek yavrusunu ve bir bekçi kurt köpeğinin canını almış, orada bulunan üç konteyner'i içindeki tesisatla birlikte denize gömerek uyarısını yapmıştır. neden bu uyarıları ve duvardaki çatlakları görmüyorsunuz? (yaptığınız bu uygulamanın dere yatağına tesis yapmaktan ne farkı var.) fırtınayı önceden haber alır kaçarız mi diyorsunuz? cevap vereyim kaçarsınız tabii ama bir gün kaçamayacağınız günde olur. yaptığınız o tel örgüler ve kapılar kaçma suratinizi engeller, içeride kalabilirsiniz. nedensiz artan dalgalar da gelebilir, tusanami tehlikesini şimdilik söylemiyorum abartıyorsun dememeniz için.

Misafir Avatar
Necdet KUTOĞLU 1.kısım 8 ay önce

fotoğraflardan da açıkça görüleceği üzere mendirek duvarları büyük ölçüde çatlamaya uğramıştır. duvarlardan taş kopmaları da mevcuttur. kullanılan çimento 50 yıllık ömrünü artık doldurmuştur. özellikle son fırtınada yani ocak 2018 fırtınasında bu çatlaklar çoğalmış mendirek duvarları alarm vermeye başlamıştır. zonguldak mendireğine vuran dev dalgaların bir özelliği de dalgaların duvarlara vurmadan önce önüne gelen taşları, kayaları ve mendirek bloklarından, betonundan koparabildiklerini alarak duvara ve duvar arkasına fırlatmasıdır. kaya fırlatabilen dalgalar mendireğe ve arkasında bulunan tüm tesislere daha fazla zarar vermektedir. mendirek duvarlarının acilen güçlendirilmesi gerekli ve zorunludur. bu mendirek yıkılırsa zonguldak şehir merkezinin sonu olur. mendirek engeliyle karşılaşmadan şehre vurabilecek dalgalar emral çarşısını geçerek madenci heykelinin ayaklarına kadar gelebilir. tehlike bu kadar bariz, vahim ve açık açık ortadadır.

Misafir Avatar
Ali Kaya 11 ay önce

Yok edilen kentin varsın limanı da olmasın demeye dillim. Varmıyor. Allah korusun da can yitimi olmasın

Misafir Avatar
Balikci balikci 12 ay önce

Bu liman yikilirsa milet gaca tepesine cikar orda balik tutar

Misafir Avatar
sarı 12 ay önce

20 trilyon maliyeti var zarar eden bir kurum bu harcamayı yapamaz. bir an önce özelleşmelidir.liman

Misafir Avatar
Özel güvenlik 12 ay önce

Bizim uzman muhittin burayı en kısa zamanda konseye getirmelidir

Misafir Avatar
S.a 12 ay önce

Bu liman yikilirsa emral carsisi onunden balik tutariz ...

banner236

Tahsin Karaer Eşini Kaybetti

Haberi Oku