ZONGULDAK:
Maden mühendisleri Odası Kayyum heyetini uyardı

 

Maden mühendisleri Odası Kayyum heyetini uyardı;

 

“Olası ölümlü bir gelişmede uyarılarımızı dikkate almayanlar sorumludur”

 

 

TMMOB Maden mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi, Genel Merkez koordineli bir basın açıklaması yaparak açlık grevindeki maden işçilerinin yaşamlarının güvence altına alınmalarının gereğine değindi. Odadan yapılan yazılı basın açıklaması özetle şöyle:

 Ruhsat hukuku Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun uhdesinde bulunan ve rödevans sözleşmesi ile Zonguldak ili Kilimli ilçesinde üretim faaliyeti yürüten De-Ka ve Balçınlar Madencilik adlı iki özel şirkete 13 Nisan 2016 tarihinde bir zamanlar siyasi iktidar ile aynı yolda yürüyen paralel yapıyla mücadele kapsamında Kayyum atanmıştır.

2016 yılı Ocak ve Şubat aylarına ait maaşlarını alamayan işçiler 4 Nisan 2016 tarihinden itibaren işe gitmeme kararı almışlardır. Mayıs ayı itibariyle 4 aydır maaşlarını alamayan işçiler18 Nisan 2016 tarihinde önce kayyum heyetiyle daha sonra da kent yöneticileri ile görüşmeler yaparak haklarının ödenmesini istemişler ancak bir sonuç alamamışlardır.

Bu nedenle seslerini duyurabilmek ve haklarını alabilmek için önce yedi katlı bir binanın çatısına çıkmışlar daha sonra da Yeni Çeltek işçileri gibi kendilerini ocağa kapatarak açlık grevine başlamışlardır. Açlık grevi bugün itibariyle 6 gününü doldurmuştur.

Devletin öncelikli görevi bu işçilerin yaşamlarını güvence altına almak ve iş yasasıyla belirlenmiş olan haklarının verilmesini sağlamaktır.

Ayrıca atanmış olan kayyum heyeti içerisinde maden mühendisinin olmaması ve ocakta çalışan mühendisler ile iş güvenliği uzmanının ocağa girmesinin emniyet güçleri tarafından engellenmesi nedeniyle ocak içerisinde ki iş güvenliğinin alınamaması içeride bulunan işçilerin hayatını tehlikeye sokmaktadır. Bu nedenle içerisinde Odamız tarafından belirlenmiş uzmanların ve TTK Tahlisiye ekiplerinin de yer aldığı uzman bir heyet tarafından ocak içerisinde başta havalandırma olmak üzere gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin belirlenmesi ve bu önlemlerin Kayyum Heyeti tarafından yaşama geçirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yaşanabilecek ölümlerden bu kararı alanlar sorumlu olacaklardır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Lavuarın yaşlı kurtları buluştu

Haberi Oku