ZONGULDAK:
Madenci sokağa indi

Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde "torba yasa” nedeniyle artan maliyetleri gerekçe gösteren maden şirketleri yüzlerce işçiyi kapının önüne koydu. Dün akşam saatlerinde ise Akkurt Madencilik’te çalışan yaklaşık 200 maden işçisi işten çıkarıldı. İşten çıkarılan madenciler Valilik önüne toplanarak "Vali buraya" ve "Rödovansı kaldır, bizi işe aldır" diye sloganlar atarak oturma eylemi başlattılar.

EYLEM BUGÜN DE SÜERECEK

Torba kanunla maden işçisine iyileştirme getirilmesi beklenirken, kendilerine darbe vurulduğunu iddia eden işçiler  “Madenciler şehit olduğu zaman mı biz hatırlanacağız? 301 arkadaşımız şehit oldu. Biz de madenciyiz. Ekmeğimizi kömürden kazanıyoruz. Niye şu anda kimse gelmiyor.  Zonguldak’ta vekil yok.” dediler.  Valilik binasından Madenci Anıtı’na kadar yürüyen eylemci madenciler, bugün saat 13.00’de yeniden Valilik binası önünde toplanarak eylemlerine devam edecek. Eyleme diğer maden ocaklarında çalışan işçilerin de destek vermesi bekleniyor.  

Torba kanunla maden işçisine iyileştirme getirilmesi beklenirken, kendilerine darbe vurulduğunu iddia eden işçiler  “Madenciler şehit olduğu zaman mı biz hatırlanacağız? 301 arkadaşımız şehit oldu. Biz de madenciyiz. Ekmeğimizi kömürden kazanıyoruz. Niye şu anda kimse gelmiyor.  Zonguldak’ta vekil yok.” dediler.

15 yıllık madenci olan 41 yaşındaki Rafet Sofuoğlu “Soma düşünülerek böyle bir yasa çıkarıldı. Ama bizi de düşünmeleri lazım. Hepimiz işten çıkışlarımız verildi. Sadece Akyurt Madencilik’ten 200 kişi çıkarıldı. Diğer madenlerden çıkarılan işçilerle beraber 4 bin kişi bulacak bu sayı. Sonra 8 bine çıkacak. Sorun çözülemeyince 12 bine çıkacak. Yazık günah. Sonuçta herkes işsiz kalacak.” şeklinde konuştu.

10 yıllık madenci Cengiz Çiftçi “Rödovansı kaldırsınlar. İşverenlerin istediği bu. Başka bir şey istemiyorlar zaten. Maaşları vereceklerini söylüyorlar. Kendilerine verilen yükün azaltılmasını istiyorlar. Bizim ocaklarımızdan çıkan kömürün yüzde otuzu toz kömür. Bu kömürün piyasada alıcısı yok. ‘Devlet bu kömürü alsın. Biz bu parayı verelim.’ diyorlar.” ifadelerini kullandı.

Madenciler Valilik Binası önünden Madenci Anıtı’na yürüyerek eylemlerini sonlandırdı. Bugün saat 13.00’da madenciler Valilik binası önünde tekrar toplanarak eylemlerine devam edecek. (Barış DOĞAN)


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
67li 5 yıl önce

herşeye zam geldiği gibi kömürede zam gelecek bunun sonucu bu olması gerekmez mi neden maden ocağısahipleri zamıdüşünmüyor

Misafir Avatar
Zonguldaklı 5 yıl önce

Biz rödövanslı saha sahibiyiz maaşta sıkıntı yok 2000 lira verelim ama ssk somadaki gibi teşvik kapsamına alınsın bizim kömürümüzüde devlet alsın.ürettiğimiz kömür maliyetleri karşılamıyo bir haftadır matematik profösörü olduk nekadar hesap yaptıysak işin içinden çıkamadık öyle bilmeden konuşmayla olmuyor buişler

Misafir Avatar
serhat 5 yıl önce

Abi anlamiyorum nasi olcak iyilestirme istiyolar yapiliyo isten cikariyolar gene devlet kotu diyiyorlar mustafa abi ne oluyo vallahi anlamiyorum,,,,,

Misafir Avatar
vedat kabacalı 5 yıl önce

Madenler bizimdir kapatılamaz...

Partlilerimizi Sükunete Davet Ediyorum

Haberi Oku