Masallara karnımız tok

ZONGULDAK 25.08.2020, 15:59 25.08.2020, 16:11
925
Masallara karnımız tok
 ESM Zonguldak Şubesi Başkanı Vacit Esen ve yönetim kurulu üyeleri Zonguldak açıklarında bulunan doğalgaz rezervisine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Kamu kaynaklarını sermayeye peşkeş çeken, cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar binbir emekle kurulan fabrikaları haraç mezat satan, iktidara geldiği dönemden beri ülkeyi rant ve beton cumhuriyetine çeviren AKP hükümetinin her seçim dönemi ortaya çıkan fakat daha sonra kendisinden bir daha haber alınamayan petrol ve doğalgaz bulduk “müjde”siyle sallanan koltuğu kurtarma derdine girdiğini öne süren Vacit Esen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
”Halkın gündeminin Covid-19 salgını, ekonomik kriz, hayat pahalılığı, artan döviz kuru olmasına rağmen AKP;  Kanal İstanbul, Ayasofya, Cuma müjdesi gibi yapay gündemler oluşturarak halkı gerçeklerden uzaklaştırmaya çalışmaktadır.

“REZERVE MİKTARI GÜVENİLİR DEĞİLDİR”
Bir kamu kuruluşu olan, ancak Varlık Fonuna devredilmiş TPAO’nun, uzun yıllar süren emek ve çalışmaları sonucu Karadeniz açıklarında doğalgaz kaynağı tespit etmesi kuşkusuz sevindirici bir haberdir. Ancak, rezervden bahsedebilmek için daha fazla sondaja, test ve ölçümlere ihtiyaç vardır. Tek sondaja dayalı verilen rezerve miktarı güvenilir değildir ve “müjde” adı altında yapılan alelacele açıklama tamamen politik amaçlar gütmektedir. Sahada yapılan çalışmalar genişletilip jeolojik kaynağın bulunması tek başına yeterli değildir. Bulunan kaynağın işletilebilirliği, sahanın jeolojik ve jeofizik yapısı, sondaj, üretim ve nakliye maliyetleri hesaplanarak kaynağın işletilebilir olup olmadığının mali ve teknik fizibilite analizinin yapılması gerekmektedir. Bunların sonucunda, rezervin tespiti mümkündür. Dileğimiz, rezervin daha da yüksek olmasıdır.  
 AKLIMIZLA ALAY ETMEK” Ayrıca, 1954 yılında kurulan, TPAO’da, son yıllarda, nitelikli, deneyimli onlarca uzman devre dışı bırakılmış ve emekliye zorlanmışlardır. TPAO’da az sayıda da olsa deneyimli insanlar elbette vardır. Arama, üretim, taşıma, rafinaj, dağıtım, kamu eliyle yapılması gerekirken, artık bunların birçoğu, dışarıdan hizmet alımı yoluyla gerçekleştirilmektedir. AKP, yıllardır uyguladığı yanlış enerji politikaları ile ülkemizi tamamen dışa bağımlı hale getirmiştir. İktidara geldiği 2002’den bu yana enerjide dışa bağımlılığımız %72.4 oranına çıkmıştır. Buna rağmen Karadeniz’de bulunduğu iddia edilen 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını bitireceğini, kar açığı kapatacağını söylemek, dış borcun kapatılacağı masallarıyla bayram havası estirmek, seçim yatırımından başka bir şey değildir ve aklımızla alay etmektir.

“MİLLİ ENERJİ POLİTİKASI UYGULANMALIDIR”

Yerli enerji kaynaklarımız ekonomik ve çevre kirliliğine duyarlı bir şekilde değerlendirilmeli; enerjide dışa bağımlılık azaltılmalı, yıllardır uygulanan özelleştirme ve piyasalaştırma politikalarından geri dönülmelidir. Özelleştirilen tüm kamu kaynakları yeniden kamulaştırılarak milli bir enerji politikası uygulanmalıdır.” dedi.


Yorumlar (1)
Özel güvenlik TTK 12 ay önce
Vacip kardeşimiz adam gibi adamdır başkalarına benzemez
25
açık