ZONGULDAK:
MEZARLIK İÇİN DOĞA KATLİAMI!
TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan, Kozlu’da mezarlık alanı oluşturmak için orman sahasında yapılan ağaç katliamına tepki gösterdi.

Aydan, eğimli, dik bir arazi yapısında olup, toprak koruma açısından da oldukça önemli ve verimli yapıda olan arazinin mezarlık yeri olarak seçilmesini eleştirdi.

Toprak yapısının da bozulduğunu vurgulayan Aydan yaptığı açıklamda şu ifadelere yer verdi; “Kozlu İncivez'de, Devlet Su İşleri Şube Müdürlüğü’nün ve konut alanlarının arka tarafında bulunan tepede yaklaşık 3,0 hektarlık (30 Dönümlük) orman alanı hakkında Kozlu Belediyesi ve Orman İşletmesi’nden bazı yetkililerle yaptığımız görüşmelerde; sahanın mezarlık alanı oluşturulmak üzere Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Kozlu Belediyesi'ne 49 yıllığına tahsis edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Yer seçiminin Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, DSİ ve Diyanet olmak üzere birçok kamu kurumu temsilcisinden oluşan bir kurulun incelemesi sonucu yapıldığı ve sahadaki ağaçların Orman İdaresi tarafından işaretlenip kesilerek sahadan çıkarıldığı bilgileri alınmıştır. Ağaç kesimleri başlayınca bilgi sahibi olduğumuz konu ile ilgili sahada yapılan gözlem sırasında, çok sayıda ağacın kesildiği ve ağaç kesimi yapılan alanlarda toprak yapısının bozulduğu tespit edilmiştir. Ağaç kesimleri hızla devam etmektedir.

MAHALLE SAKİNLERİ ŞİKAYETÇİ

Söz konusu saha oldukça eğimli, dik bir arazi yapısında olup, toprak koruma açısından da oldukça önemli ve verimli yapıda, tam kapalı bir orman görünümünde iken mezarlık yeri olarak seçilmiştir. Mezarlığın bölge için bir ihtiyaç olduğunu bilmekle birlikte, yer seçimi için orman dışı ya da daha bozuk vasıfta araziler seçilebileceği görüşündeyiz. Bu tür yer seçimlerinde alternatif alan değerlendirmelerinin daha katılımcı gerçekleştirilmesi ve ağaç kesimlerinden önce yöre halkıyla paylaşılarak görüşlerinin alınması beklentimizi paylaşmak isteriz. Mahalle sakinlerinin yoğun şikayetleri tarafımıza ulaşmıştır.

TALEPLERİMİZİ YETKİLİLERLE PAYLAŞACAĞIZ

Yoğun yağış olan bölgemizde eğimli arazilerde sel, heyelan gibi felaketler sıkça görülmekte iken, konut ve işyerlerinin hemen yakınındaki bu doğal ormanların tahribi, bu tür afet risklerini de artırmaktadır. Alan içerisinde toprak korumaya yönelik koruma kuşakları şeklinde bazı ağaçların kesilmeden bırakılması ve mezarlıkların da yoğun ağaçlık alanlardan oluşması sebebiyle mevcut ağaçlardan bazılarının mümkün olabildiği ölçüde korunması şeklinde, en az tahribat ile çalışmaların yürütülmesi konusundaki talebimizi yetkililerle paylaşmak isteriz.”
 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
tekniker 1 ay önce

yaparsa alı bektas yapar

Misafir Avatar
Erol K 1 ay önce

TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan hanım gitsin ontemmuz mezarlığına 22 kişilik mezar yeri istesin 20 bin tl halka mezar yeri satılıyor hem de devletin yerini. Dağlık tepelik zonguldak’ta kendi ev dâhil dağ bayır olmayan yer mi var ki mezarlık yapılacak. İşkal edilip halka satılacağına belediyeye tahsis yapılmış. Halk ucuza mezarlık alacak arazi kayarsa da teras yapılır bina yapılırken yapılıyor ya.

banner228

“Bozkurt işareti MHP’ye aittir”

Haberi Oku